... alebo izbový tiger?
Postupom času si ľudia začali mačky zhotovovať aj pre svoju osobnú potechu, lebo zistili, že mačka je výborný spoločník. Keď sa prenesieme do dnešnej doby, nemôžeme si nevšimnúť, že sa neustále zvyšuje počet mačiek žijúcich spoločne so svojimi majiteľmi v bytoch a domoch. Niektoré mačky majú stále pravidelný prístup k vonkajšiemu prostrediu, avšak vzrastá počet mačiek, ktoré sú odchovávané iba v byte. Pýtate sa, čo je správe? Má byť vaša mačka predovšetkým lovec a pohybovať sa vo voľnej prírode, alebo má viesť radšej bezpečný, avšak nudný život v byte? A ako je to s mačkami ušľachtilými, majú potrebu vonkajšieho prostredia? V tomto článku sa pokúsime nad týmito otázkami zamyslieť.
Mačky zvyknuté od útleho veku na vonkajšie prostredie
Pokiaľ je mačka od útleho veku zvyknuté na pravidelný kontakt s vonkajším prostredím, bude vyžadovať tento kontakt pravdepodobne už po celý život. Ak by sme jej jej pravidelné prechádzky von odopreli, mohlo by to spôsobiť poruchy správania mačky. Mačka by sa začala životom v byte veľmi nudiť, vonkajšie prostredie by ju stále viac lákalo a svoju nespokojnosť by začala dávať najavo správaním, ktoré my, ľudia, chápeme ako nevhodné. Ako príklad si môžeme uviesť napádanie svojho človeka, značkovanie bytu atď. Iste so mnou budete súhlasiť v tom, že by takáto mačka využila každú vhodnú príležitosť k úteku.
Šľachtené mačky a život v byte
Oproti mačkám, ktoré sú zvyknuté na pravidelný kontakt s vonkajším prostredím, mačky šľachtené bývajú už od narodenia zvyknuté väčšinou iba na život v byte. Z dôvodu veľkej vyťaženosti rodín sa tieto mačky stávajú čím ďalej častejšie novými členmi rodiny. Tieto mačky nikdy vonkajšie prostredie nepoznali, takže by sa dalo povedať, že kontakt s ním ani nevyžadujú. Ale všimnime si, že ani ich nenecháva vonkajšie prostredie ľahostajné. Rady trávia dlhé hodiny na parapete okna a pozorujú dianie vonku, ktoré im pomáha krátiť si dlhé chvíle. Občas sa za oknom mihne vták, a potom sa aj bytová mačka ako mávnutím čarovného prútika zmení v lovca. Všetky svaly v jej tele sa napruží a mačka ako v tranze číha na svoju korisť. Lovecké pudy mačka nestratila šľachtením, ani chovom v byte, s tými sa mačka jednoducho rodí.
Ani mačky chované v byte nestratili lovecké pudy
Z vlastnej skúsenosti môžem posúdiť správanie mojich šľachtených mačiek, ktoré vždy dianie za oknom pozorne pozorovali. A keď sme doma nechali okno zasieťovať a ony mohli dýchať čerstvý vzduch, nosíky priamo vetril nové pachy. Videla som na nich, že je okolité prostredie veľmi zaujíma. Spočiatku sme bývali v panelovom dome a nemali sme teda možnosť púšťať mačky von. Preto som mačkám život v byte spestrovali prechádzkami. Tieto výlety boli úplne bezpečné. Mačky boli v postrojku a na vodítku. Myslela som si, že je to nebude ani nijako zvlášť lákať, ale akonáhle raz vonkajšie prostredie okúsili, stačilo pred nimi ukázať postroj alebo vodítko a hneď radostne bežali k dverám. K prechádzkam som využívala pokojná zákutia, chodili sme hlavne do lesa a na miesta, kde sme mali najväčšiu istotu, že nestretneme psov. Pravda, prechádzky to boli zaujímavé aj pre mňa, pretože nie vždy sa šlo tam, kam som mala namierené ja, ale tam, kam chceli ísť mojej mačky. Postupom času ale mačky našu trasu poznali a išli po nej takmer vzorne. Moc som tyhle naše spoločné výlety milovala a tešila sa na ne.
Záujem o vonkajšie prostredie
Veľký nárast záujmu o vonkajšie prostredie som u mačiek zaznamenala po presťahovaní do domčeka na dedine. Tu mali prírodu ako na dlani, z okna už to von nebolo tak vysoko ako tomu bývalo v panelovom dome a vonkajšie prostredie je začalo lákať oveľa viac než predtým. Mala som o moje mačky strach a voľne von by som ich nikdy nepustila. Vonku by im hrozilo nebezpečenstvo týkajúce sa divokých mačiek, chorobou, zlých ľudí a samozrejme prechádzajúcich áut. Navyše z pohľadu toho, že moje mačky boli chovnej, hrozilo by nežiaduce nakrytí cudzím kocúrom, zanesenie rôznych chorôb do chovu pod. A toto som riskovať rozhodne nechcela. Moje mačky sú ale od prírody vynaliezavé, a tak si začali hľadať cestu k prechádzkam von samy. Jedna z našich mačiek sa pretiahla strešným oknom na strechu, iná zase skočila z balkóna, kde chvíľu predtým predstierala vyhrievanie na slniečku. V tej chvíli mi bolo jasné, že je niečo zle, naše mačky sú nespokojné au nás doma sa bude musieť niečo zásadné zmeniť.
Zoznamovanie mačiek s vonkajším prostredím
Z počiatku som nevedela, čo si počať. Tak som trávila skoro každé popoludnie obchádzaním domu s našimi mačkami na vodítku. A vzhľadom k tomu, že máme doma mačky celkom tri, zabralo mi to naozaj veľa času. Po nejakej dobe, keď si mačky na okolí domu zvykli, odvážila som sa pustiť ich na oplotenej záhrade bez vodítka. Nechala som im ale postroj, za ktorý by som ich mohla lepšie chytiť, ak by to bolo potrebovať. Mačky boli náramne spokojné, dôležito obchádzali záhradu a napodiv je svet za plotom ani nijako zvlášť nezaujímal. Tŕpla som strachy pri každom ich rýchlejšom pohybe, a keď radostne pobehovali po záhrade a prevádzkovali svoje obľúbené naháňačky, krvi by sa vo mne nedorezal. Ale napodiv sa nestalo nič zlé, mačky vždy zostávali len na oplotenej záhrade. Nikdy som ich ale nepúšťala z vodidla bez dozoru. Toto riešenie sa mi ale po čase zdalo komplikované, lebo som mačky musela vždy pri ich pobyte na záhrade strážiť a na to som každý deň čas nemala.
Všetci sme doma premýšľali, ako túto situáciu vyriešiť, až sme sa rozhodli vybudovať mačkám na záhrade priestrannú voliéru. Majú do nej prístup zadnými dverami domu a keď sme doma, tak si môžu chodiť von, kedy je to len napadne. Mačky sú moc spokojné, že môžu byť vonku a ja som pokojná, pretože viem, že sa im tam nemôže nič zlého stať. Občas neodolám pokušeniu a pustím je na oplotenej záhrade, ale vždy len pod dozorom. Moje mačky sú skrátka príkladom toho, že aj šľachtené mačky vonkajšie prostredie veľa láka.
Pár rád do začiatku
Ak sa rozhodnete vašu mačku púšťať von, majte na pamäti, že toto rozhodnutie robíte na dlhšiu dobu. Ak vaše mačka vonkajšie prostredie raz okúsi, bude sa prechádzok vonku dožadovať a ich odmietnutie by mohla považovať za zradu či trest. Vašu mačku zvykajte na vonkajšie prostredie pomaly a postupne. Najprv ju privykajte na postroj a vodítko. Otvorte dvere a počkajte, až vaša mačka sama dospeje k rozhodnutiu vyraziť von. Všetko je pre ňu vonku nové, vonkajšie prostredie je pre ňu cudzí, a tak sa môže stať, že zo začiatku bude sedieť len na prahu domu a pri prvom neobvyklom zvuku zabehne späť do bezpečia. Pri častejšom opakovaní bude vaša mačka čím ďalej viac smelšie. Z počiatku vyjde na dvorček, potom obíde dom a nakoniec sa bude pohybovať po celej záhrade. Nikdy mačke neukazujte prostredí mimo váš pozemok, ak nechcete, aby tam neskôr chodila. Ak zamieri mimo záhradu, povedzte jej dôrazne "NIE" a odveďte ju späť do bezpečia záhrady.
Vašu mačku nepúšťajte z vodidla už po pár návštevách vonkajšieho prostredia, všetko si vyžaduje dlhší čas zvykania. Na vodítku vyrážajte na záhradu pár mesiacov, až budete mať istotu, že vaša mačka okolí domu dobre pozná. Ak sa rozhodnete mačku z vodidla pustiť, robte to len na dobre oplotenej záhrade. Pamätajte na to, že kam mačka strčí hlavu, tam sa spravidla vojde celá. Preto najprv dôkladne obíďte okolia vášho domu, opravte plot a zamedzte mačke prístup na miesta, kam by mohla zaliezť. Dajte pozor na stromy či kôlne, cez ktoré by sa mohla dostať na okolité záhrady, všetko dôkladne zabezpečte, prípadne pre výlety mačky na záhradu vyčleňte naozaj bezpečné miesto. Nikdy vašu mačku nepúšťajte voľne na záhradu bez vášho dozoru. Stačí, keď za plotom uvidí niečo zaujímavé a nešťastie môže byť na svete.
Pobyt vonku by mal byť pre mačku predovšetkým bezpečný
Najbezpečnejší spôsob, ako vaša mačka môže byť vonku a zároveň v bezpečí je vybudovanie voliéry. Táto voliéra musí byť zabezpečená aj zhora, lebo mačky výborne šplhajú a mohli by tak voliéru preliezť. Voliéru stavajte najlepšie tak, aby jej časť susedila so stranou domu a mačka do nej mohla v čase vašej prítomnosti vchádzať buď dverami, alebo napríklad pootvoreným oknom. Ak budete budovať voliéru mimo váš dom a mačka nebude mať možnosť vchádzať do domu, majte na pamäti, že jej tam musíte vybudovať bezpečné zázemie. Súčasťou voliéry musí byť miesto, kam sa mačka bude môcť schovať pri nepriazni počasia. Vo voliére musí mať mačka prístup k vode a k potrave. Voliéru nepoužívajte v žiadnom prípade ako trvalé obydlia pre vaše mačky, mohol by sa tak narušiť vzťah medzi vami a vašou mačkou.
Iste mi potvrdíte, že vonkajšie prostredie je pre mačky prirodzené, a tak nie je správne, aby im ho človek upieral. Ale je na človeku, aby posúdil, do akej miery je vonkajšie prostredie pre jeho mačky bezpečné. Myslím, že pravda sa skrýva niekde uprostred, mačkám by sa mala poskytnúť možnosť kontaktu s vonkajším svetom, ale mala by to byť predovšetkým možnosť bezpečná.
Text a foto: Iva Kaprálková
Chovateľská stanica britských mačiek SweetNozzles, CZ