Mačacie labka je dômyselný a multifunkčný nástroj. Okrem toho, že svojej majiteľke umožňuje pohybovať sa s ľahkosťou a eleganciou, slúži aj ako prostriedok pre komunikáciu.
Mačka pomocou svojich labiek zanecháva na predmetoch pachové značky, pri škrabaní navyše pridáva aj optické signály. Dômyselná anatómia labiek mačke zaisťuje takmer bezhlučný pohyb. Umožňuje jej odraziť sa, aby hrozilo pošmyknutia. Vankúšiky brzdí a tlmí pristátie na zem. Vytiahnuté pazúriky sú zase nepostrádateľné pri love, šplhanie aj pri potýčkach s ostatnými mačkami, psami alebo neodbytnými človekom.
Štuchanie labkou - Haló, tu som!
Vedeli ste však, že mačka pomocou labiek vyjadruje svoje nálady a požiadavky? Dotyky pomocou labiek sú pre mačky prirodzené už od narodením. Malým mačiatkam kontakt s matkou a súrodencami zaisťuje teplo a pocit bezpečia a jemné štuchanie labkou posilňuje vzájomné väzby. Ide o dôverné gesto. ktoré mačka používa i voči svojej ľudskej rodine. Štuchanec labkou sa na seba snaží mačka upozorniť. V mačacie reči znamená niečo ako "Haló, som tu.", Alebo "Mám ťa rada", alebo napríklad "Človeče, mám chuť na svoju obľúbenú kapsičku, tak šup šup."
Odtlačenie labkou - Tak toto teda nie!
Labka mačke tiež pomáha udržiavať určitý dištanc, keď už sa jej niečí blízkosť nepáči. Keď jej napríklad držíte v náručí a prehliadnete prvé jemné náznaky nespokojnosti, odtlačí sa od vás labkou. A dá do toho poriadnu silu. Všetko je sprevádzanou staženýma ušami, divokým pohľadom, chvostom mávajícím zo strany na stranu a vrčaním. To sú jasné prejavy, že tu už končí všetka sranda a na rad prídu zuby a pazúriky. Labka zdvihnutá do výšky zase signalizuje varovný signál "Ani o krok ďalej sa nepribližuj!"
Mliečny krok - Hmmm, je mi dobre!
Keď sa mačka cíti veľmi príjemne, prejavuje to pradením a rytmickým pohybom predných nôh a labiek, kedy vyťahuje a zase zaťahuje pazúriky striedavo na jednej a potom na druhej labke. Tomuto inštinktívnemu správanie sa hovorí "mliečny krok". Už novorodené mačiatka pri dojčení jeho prostredníctvom stimulujú tvorbu materského mlieka. V dospelosti mliečny krok mačka uplatňuje nielen na ľuďoch, ale aj predmetoch (najlepšie z mäkkej látky). Zároveň tak svojich ľudí, spriatelená zvieratá alebo predmety označuje ako svoj "majetok". Na spodnej strane labiek má totiž pachové žliazky.
Pravá, alebo ľavá?
Nielen ľudia, ale aj mačky a psy sa rozdeľujú na pravákov a ľavákov. Mačky tiež uprednostňujú jednu labku, ktorú napríklad loví najchutnejšie sústa z misky, hrajú sa s loptičkou alebo plyšovou myškou, prípadne udeľujú výchovný "pohlavok" ďalším mačkám. Stačí mačku priebežne pozorovať a zistíte, či máte doma mačku pravačku, alebo ľavačku.
Zdroj: Gerd Ludwig, Mačacie reč, Euromedia, edícia Esencia, 2017
Foto: pixabay.com