Rovnako ako psi môžu aj mačky byť vtieravé a priamo závislé na svojom pánovi. Väčšinou je taká mačka plachá a pred cudzími ľuďmi sa chová nervózne, ale samozrejme existujú aj výnimky.
Závislá mačka vyhľadáva stále ľudský kontakt, často mňauká, aby sa pomaznali, každú chvíľu sa dožaduje vašej pozornosti. Návštevy a cudzích ľudí nemáva moc v láske. Našťastie väčšinou dokáže prijať aj ostatných členov rodiny, avšak s novo prichádzajúcimi (napr. Nový partner) to občas býva horšie, pretože potom často žiarli a môže sa rozvinúť nejaké forma nežiaduceho správania (agresia, protestné močenie a i.). Viac o žiarlivosti sa môžete dočítať tu .
pôvod správanie
A čo vlastne spôsobuje závislosť? Toto správanie má svoj pôvod už v koťecím období. Z mláďaťa skôr vyrastie nervózny mačka závislá na majiteľovi, ak je mačiatko malé (menšiu veľkosť ako je priemer vo vrhu), sa odníme matke príliš skoro - niekedy dokonca ešte pred odstavením - a je zanedbaná socializácie. Mačiatko by malo odísť do nového domova až v starobe 13. týždňov. Ďalším dôvodom môže byť aj to, že v prvých týždňoch života nebolo vôbec zvyknuté na ľudí. Mačiatko by malo vyrastať v prostredí plnom podnetov, medzi súrodencami a v kontakte s človekom. Z mláďaťa, ktoré nie je zvyknuté na ľudskú prítomnosť a dotyk, vyrastie plachá a stresovaná mačka, ktorá sa bojí ľudí. Bolo tiež zistené, že mačiatka, ktorá správala a hladkala viac ako jedna osoba, v neskoršom veku lepšie prijímala cudzích ľudí než jedinci, ktoré brávala do ruky len jedna osoba. Tiež je zrejmé, že dispozície k nervozite u mláďat môže ovplyvniť aj matkinho povaha. Neskúsená a málo psychicky odolná matka produkuje ďalšiu generáciu ustráchaných a nervóznych mačiek ...
Ako sa to prejavuje?
Mačka zavislacka bude veľmi často sedieť svojej milovanej osobe na kolenách alebo bude aspoň niekde v blízkosti. Bude ju "masírovať" labkami (tzv. Mliečny krok ), bude sa o ňu stále otierať (vlastne si ju tým značkuje - na hlave sa nachádzajú pachové žľazy). Niekedy sa otiera aj majiteľove osobné veci a predmety, ktoré sa nachádzajú v jeho blízkosti. Mačka zavislacka sa môže prejavovať aj depresívne, ak odídete na dovolenku a dáte ju na stráženie priateľom alebo dokonca do mačacieho hotela. Mačka v "depresii" potom bude odmietať potravu, a tým pádom bude aj chudnúť. Oveľa lepším riešením je nechať ju doma vo svojom teritóriu s tým, že za ňou bude len niekto dochádzať kvôli kŕmenie a čistenie toalety.
Schovávanie v úkryte
Introvertný mačky závislé na majiteľovi sa prejavujú aj tým, že zalezú pod posteľ alebo za skriňu, keď príde nejaká návšteva. S vydeseným pohľadom sledujú, čo sa deje v miestnosti a dúfajú, že nevítaní hostia čoskoro odídu a nevšimnú si jej. Najesť sa , napiť či navštíviť toaletu si dôjde až v okamihu, keď usúdi, že je "čistý vzduch". Pokiaľ je mačka navyše plachá, vydesí ju každý hlasnejší zvuk. Takáto číča iste ocenia bezpečný pelech krytý zo všetkých strán, ktorý bude umiestnený na pokojnom mieste. Veľmi dôležité je návštevy upozorniť, aby si mačky nevšímali. To najhoršie, čo môžete urobiť, je násilím ju ťahať zo svojho úkrytu a odovzdávať ju cudzím ľuďom k pohladenie. Vždy vyčkajte, až mačka príde sama a do kontaktu s ostatnými ľuďmi ju nenúťte. Mačku upokojíte, keď na ňu budete hovoriť tichým, upokojujúcim tónom. Ak sa mačka nechá vziať do náručia, hovorte na nej upokojujúcim hlasom, hladkajte ju a neskôr sa môže pridať aj návšteva. Ak mačka nejaví známky strachu a zvedavo si hosťa ovoniava, môžete vyskúšať, ako bude reagovať na ľahký dotyk. Pokiaľ ho akceptuje, môže si ju návšteva skúsiť pohladiť viac ... Veľkým lákadlom môže byť aj obľúbený maškrtu alebo hra (napríklad s mačacím mávatka).
Vedeli ste, že ...
... nervózny mačka, ktorá je závislá na majiteľovi, sa môže prejavovať aj trochu zvláštnym správaním. Po normálnom jemnom pohladení po chrbte sa môže ešte viac prehnúť a pred rukou uhýbať. Keď ju však upokojíte a ona sa zbaví neistoty, jej úzkosť razom zmizne. Väčšinou sa zastaví a bude vyžadovať pohladenie - bude priamo tlačiť svoju zadok proti páničkovia ruky. Jej správanie sa totiž pohybuje medzi nervóznym ústupom a úzkostlivým lipnutím na milovanej osobe. To vychádza z konfliktu medzi túžbou po kontakte a súčasné obavy z neho.
Či už máte doma ustrašenú vtieravou mačku, alebo pohodovú zavislacka, správajte sa k nej s porozumením. Ona vám to svojou láskou vráti.