Pomaly ale isto sa blíži leto as ním aj obdobie prázdnin a dovoleniek. Pokiaľ máte doma mačacieho maznáčika (predpokladáme že áno, keď ste zavítali na tieto stránky), budete si musieť položiť otázku - kam s ním?
V prvom rade sa musíte rozhodnúť, či mačku vezmete so sebou, alebo ju radšej necháte doma, u známych alebo napríklad v mačacom hoteli. Samozrejme to závisí na vašich možnostiach, ale zohľadniť by ste mali aj povahu vášho zvieratka, mačky totiž milujú zabehnutý denný režim a neznáme prostredie im nerobí moc dobre ...
Ak odchádzate na klasický týždenný pobyt do Grécka, určite nebudete ťahať svoju mačku so sebou. Bolo by to komplikované a navyše by to nikomu neprospelo. (Ak plánujete dlhodobý pobyt v zahraničí, zistite si včas všetky potrebné informácie, napríklad tu uvádzame stručný prehľad.) Iná situácia je dovolenka na chalupe v Čechách. V tom prípade môžete so sebou "pribaliť" aj štvornohú spoločníčku. Nezabudnite na jej misky, mačacie toaletu a stelivo , pelech, hračky a samozrejme krmivo. Ak cestujete na dlhšiu dobu, vezmite aj menšie škrabadlo na obrusovanie pazúrikov.
Hurá na výlet
Ak je vaša mačka zvyknutá na voľný pohyb vonku, možno podľahnete pokušeniu jej vypustiť aj na chalupe. Ale pozor, mačka nové prostredie nepozná a môže sa ľahko stať, že utečie (trebárs na susedovu záhradu so psami alebo na neďalekú rýchlostnej komunikácii). V lepšom prípade sa vráti, v tom horšom skončí pod kolesami áut ... Je preto vhodnejšie, keď ju v cudzom prostredí radšej von nebudete púšťať. Samozrejme prechádzky na vodítku sú relatívne bezpečné. Ak je teda vaše mačička zvedavá a nebojácna "turistka", určite sa jej to zapáči (predpokladom je pohodlný postroj ). Nezabúdajte ani na ochranu proti kliešťom.
Doma je doma
Pre niektoré mačky býva ale zmena prostredia dosť stresujúce. Môže sa stať, že po príchode na chalupu zalezú pod posteľ a odmietajú svoj úkryt opustiť ... Ak máte skúsenosť, že je vaša "plašanka" v cudzom prostredí vystresovaná, radšej ju nechajte doma a zariaďte si náhradného opatrovateľa. Poproste svojich kamarátov, príbuzných alebo susedov, ktorým dôverujete, aby k vám každý deň prišli, naplnili mištičku s kŕmením, vymenili vodu a upratali mačaciu toaletu. Pokiaľ sa jedná o človeka, ktorého má mačka rada, iste ocenia aj pohladenie alebo spoločnú hru (napríklad s mačacím mávatka alebo loptičkou). Ďalšou možnosťou je odviezť mačku na stráženie k príbuzným či známym. Pokiaľ je mačka pozná a má ich rada, je väčšia šanca, že sa s novým prostredím zžije. Niektoré mačky sú po pár hodinách na návšteve ako doma, iné zmenou prostredia trpí - obzvlášť v prípade, že sa v náhradnej rodine vyskytujú ďalšie zvieratá, najmä mačky a psy. Stres sa potom často prejaví značkovaním, odmietaním potravy, niekedy aj apatiou. Pomôcť môžu niektoré "barličky". Je vhodné vziať mačku k "pestúnskej rodine" niekoľkokrát na návštevu ešte v čase, než u nich bude tráviť dlhšiu dobu. Vyskúšať môžete tiež rôzne upokojujúce prípravky - napríklad sprej Feliway, ktorý pomáha zastaviť alebo zmierniť strach, funguje na báze prirodzeného tvárového feromónu mačiek, ktoré navodzuje stav bezpečia a pohody. Ďalšou možnosťou sú aj Bachove esencie. O ich použití sa najprv poraďte s odborníkom, ktorý vám pomôže namiešať tú správnu kombináciu.
mačacie hotely
Ďalšou možnosťou sú mačacie hotely. Ideálne je, keď sa od iných chovateľov dozviete, aké mali skúsenosti s vybraným zariadením. Ak nikoho takého nemáte, vydajte sa tam najprv na obhliadku. Prezrite si, kde sú mačky ubytované, pýtajte sa, čím sú kŕmené a či máte možnosť priniesť si vlastný granule alebo konzervy , ako je riešená prípadná veterinárnej starostlivosti a pod. Pred samotným nástupom do hotela nezabudnite podpísať zmluvu. Pre lepšiu aklimatizáciu mačičke pribaľte jej obľúbenú dečku alebo hračky . Nezabudnite ani na očkovací preukaz.
Príprava na cestu
Mačky väčšinou cestujú veľmi nerady. Preto je výhodné, ak sú na to zvyknuté už odmalička. Pri jazde autom je kvôli bezpečnosti nevyhnutné zavrieť mačku do prepravky. Cestovný box by mal byť dostatočne veľký, aby sa v ňom mohla postaviť a otočiť. Najvhodnejšie je plastová prepravka s mriežkou, ktorá má bezpečné uzatváranie a zviera ochráni pred prievanom a vás pred čistením poťahov. Prútené kukane sa hodí skôr ako domáci pelech, mačka je navyše môže zo stresukusovat. Na ďaleké cesty sú vhodné ešte väčšie plastové prepravky, kam sa vojde malá toaleta a miska na vodu a prípadne i kŕmenie. V aute prenosku zafixujte bezpečnostným pásom (môžete ho skombinovať s popruhom alebo pružnými gumami s háčikmi, ktoré sú určené na upevnenie nákladu na záhradke vozidla). Pri dlhej jazde občas urobte prestávku a ponúknite mačke misku s pitím alebo použití toalety (ale dávajte si pozor, aby vám mačka neutiekla!) Pred cestou jej nedávajte 12 až 24 hodín žrať, samozrejme vodu musia mať k dispozícii. Ak trpí nevoľnosťami, poraďte sa s veterinárom o prípadnom použití upokojujúcich prostriedkov.
Šťastnú cestu!