Maškrtný mačací jazýček je priamo povestný. Vyberavosť v jedle však súvisí predovšetkým s ich citlivým nosom. Potravu v miske prijmú až v momente, keď prejde ich čuchovým testom. Keď im krmivo nevonia, tak sa ho ani nedotknú.
Všeobecne možno povedať, že chuť majú mačky vyvinutú skôr menej. Môže za to menší počet chuťových pohárikov, ktoré sa nachádzajú na špičke, pri koreni a po stranách jazyka, a ktoré informáciu o chuti potravy prenášajú ďalej do mozgu. Človek je na tom o poznanie lepšie, na ľudskom jazyku sa nachádza okolo 9000 chuťových receptorov, kdežto mačka ich má len okolo 500.
Na sladkosti je neužije
Mačky rozoznávajú slanú, horkú a kyslú chuť. Príliš kyslá alebo horká potrava im moc nechutí. Preto niektoré mačky nezje šunku, ktorá je otvorená dva dni, je totiž viac cítiť. Hoci sa v chuťových pohárikoch na jazyku nachádzajú aj receptory pre sladkú chuť, nie sú funkčné, preto mačky sladkú chuť vôbec neregistrujú. Príčinou je určitý génový defekt.
tajomná umami
Podobne ako človek, dokážu mačky rozoznávať tiež chuť umami. O čo ide? Umami je tzv. Piatu chuťou. Názov je odvodený z japončiny a znamená chutný alebo delikátne. Špecifický chuťový receptor pre umami bol objavený v roku 2000 a vníma v jedle obsiahnutú aminokyselinu kyselinu glutamovú alebo jej soli (glutamáty zvýrazňujúce chuť daného pokrmu). Chuť umami je typická pre potraviny bohaté na bielkoviny (napr. Mäso, ryby, plody mora, syry). Býva niekedy popisovaná aj ako chuť masová. Je však obsiahnuté tiež v niektorej zelenine a materskom mlieku.
Zdroj: Gerd Ludwig, Mačacie reč, Euromedia, edícia Esencia, 2017
Foto: pixabay.com