Felinoterapii je metóda, pri ktorej sa zužitkováva pozitívnej interakcie medzi človekom a mačkou, cieľom je liečba či podpora ľudského zdravia. Využíva sa ako u detí so špecifickými potrebami (napr. Deti s logopedickými alebo emocionálnymi problémami či s poruchami učenia), tak u seniorov, ktorým poskytuje obohatenie a rozptýlenie života v rôznych sociálnych zariadeniach.
Mačky pre praktizovanie felinoterapii sa vyberajú na základe povahových vlastností, plemenná príslušnosť nie je až tak tak dôležitá. Preferujú sa jedinci s miernou, vyrovnanou povahou, ktorí sú priateľskí k ľuďom a vyhľadávajú s nimi kontakt. Veľkou výhodou je, keď mačka prejde už od raného veku (od 3. mesiacov) "výcvik". Musí byť plne socializované, najlepšie žijúce v byte či dome s chráneným výbehom. Kontakt s človekom nesmie byť obmedzený, mačka by teda mala byť od kotěcího obdobia zvyknutá na ľudské dotyky a hladenie. Ideálne tiež je, keď sa poznajú aj charakterové vlastnosti rodičov, potom je väčšia pravdepodobnosť, že aj mačiatko bude mierne a priateľskej povahy. Všeobecne pre prevádzkovanie felinoterapii nemožno odporučiť zvieratá s voľným, nekontrolovaným výbehom, zvieratá z tzv. Nnožíren, zvieratá s pohnutým osudom a samozrejme i mačky pochádzajúce z nevyhovujúcich životných podmienok (zlá hygiena, nedostatok krmiva a i.). Čo sa týka útulkových mačiek, tak po absolvovaní veterinárnych vyšetrení, potrebných testov na toxoplazmózu, prípadne aj ďalšie ochorenia (FIP, FeLV, FIV) a polročnej karanténe sa môžu zaradiť, samozrejme ak sú výsledky testov na toxoplazmózu, FeLV či FIV negatívny.
Pri felinoterapii je úplne jedno, či sa jedná o zvieratá sa špičkovým rodokmeňom, jedinca bez preukazu pôvodu či obyčajné mourinky. Podstatná je súhra tímov (mačka-človek) a povaha zvieraťa. Z praxe vyplýva, že určitá plemená majú charakteristické vlastnosti, ktoré sú pre felinoterapii vhodnejšie. V súčasnosti sú najviac preferovanými plemenami ragdoll, mačky sibírskej a perzské.
vhodná plemená
Obyčajné domáce mačky
Vzhľadom väčšinou pripomínajú bežnú mourovatou európsku mačku, ale môžu byť aj jednofarebné dlhosrstej či polodlhosrsté. O vzhľad toľko nejde, podstatný je charakter. Povahovo bývajú často temperamentnejší než ich ušľachtilé príbuzných. Ale opäť je to veľmi individuálne. Najväčšou výhodou je relatívna nenáročnosť a ľahké udržiavanie srsti.
Mačky siamske a javánské
Siamské mačky patrí k najstarším známym mačacím plemenám, sú štíhle, ich telo je pružné a zároveň svalnaté. Starostlivosť o ich srsť je veľmi nenáročná ... javánské mačky sú vlastne plnofarebné dlhosrsté siamské mačky. Ani starostlivosť o ich srsť nie je nijako zvlášť náročná, pretože neplstnatí. O povahe siamských a jávskych mačiek sa s trochou zveličenia hovorí, že je na polceste medzi mačkou a psom. Všeobecne sú veľmi inteligentné a ľuďom sú oddané. Môžete ich dokonca naučiť aportovať či chodiť na vodítku. Hovorí sa o nich, že z rodiny si vyberajú spravidla len jedného človeka, ktorého uznávajú za rovnoprávneho partnera a bezmedzne ho zbožňujú. Ostatných členov domácnosti viac či menej tolerujú. Určitou nevýhodou je ich hlučnosť, zvlášť v období ruje mačky miaukajú tak nahlas, že to môže pripomínať nárek dieťaťa.
Mainské mývalie mačky
Jedná sa o najväčší plemeno mačiek vôbec, okrem robustnej postavy sa vyznačujú polodlhou srsťou. Toto prírodné plemeno je veľmi priateľské k ľuďom. Sú temperamentnejší než mačky perzské. Určitou nevýhodou pri felinoterapii je ich väčšia váha, kocúri dosahujú až 9-12 kg. Takže seniori či deti môžu mať s ich zdvíhaním či správaním na kolenách problém.
perzské mačky
Peržanky patrí medzi chovateľsky najrozšírenejšie ušľachtilé mačky. Sú výnimočné najmä svojou dlhou a hustou srsťou, ktorá však vyžaduje dôkladnú pravidelnú starostlivosť. Hoci existujú výnimky, všeobecne sa dá povedať, že perzské mačky sú veľmi priateľské k ľuďom, ale väčšinou majú rady svoj pokoj. Tiež nie sú tak akčné a pohyblivé, pôsobí často až flegmatickým dojmom. Ich hlava pripomína svojimi guľatými široko roztvorenými očami tvár dieťaťa, čo na klientov pôsobí ukľudňujúcim dojmom.
ragdoll
Nie nadarmo sa týmto mačkám hovorí "handrové bábiky", majú totiž znížený svalový tonus. To znamená, že ak sú uvoľnené a spokojné, potom nohy, hlava a chvost im doslova "visí" ako nohy a ruky handrové bábiky, čo klienti náležite oceňujú. Aj vzhľadovo sú veľmi atraktívne - polodlhosrsté sa siamskými znakmi. Toto plemeno je preslávené svojou vyrovnanou, ľuďom úplne oddanou povahou, takže k felinoterpii je úplne ideálne. Navyše ich nesmierne priateľská povaha a túžba predvádzať sa vás dostane. Starostlivosť o srsť je v porovnaní s Peržanky nenáročná, iba v čase pĺznutia vyžadujú občasné kefovanie.
sibírskej mačky
Ide o polodlhosrsté prírodné plemeno, ktoré je veľmi robustný (kocúri bežne váži až 10 kg). Povahovo sú to mačky veľmi priateľské, vyrovnané a nenáročné - ako na starostlivosť o srsť, potravu, ako aj podmienky chovu. Udržujú si však po celý život živšie temperament a určitú dávku nezávislosti. Traduje sa, že v ich slinách údajne nie sú obsiahnuté alergény a rovnako tak ich srsť toľko nedráždi, avšak tieto skutočnosti nie sú podložené žiadnym serióznym výskumom.
Hoci plemenná príslušnosť môže dať mačke určité predpoklady pre úspechy vo felinoterapii, najdôležitejšie je vždy individuálny charakter zvieraťa, rovnako ako súhra a vzájomná dôvera tímu chovateľ-mačka. Preto špecifikovať plemeno s menšími či väčšími vlohy pre túto činnosť prakticky nemožno.
Zdroj: zooterapie vo svetle objektívnych poznatkov, kolektív autorov, Dona, 2007