Mainské mývalie mačky radíme medzi najväčšie plemená domestikovaných mačiek. Je to mimoriadne krásna mačka, ktorá je známa svojou vysokou inteligenciou a hravosťou. V USA, odkiaľ toto plemeno pochádza, sa nazýva Main Coon (coon, Racoon = mýval), a to podľa bohato osrsteného chundelatého chvosta, ktorý sa podobá chvosta mývala. Vďaka svojej impozantnej veľkosti a priateľskej povahe sa tejto mačke často prezýva "nežný obor".
História
Mainská mývalia mačka bola pravdepodobne vyšľachtená krížením amerických mačiek z oblasti Nového Anglicka a Maine s dlhosrstými mačkami z Európy. Jej značná podoba s nórskou lesné mačkou napovedá, že obe plemená musela mať spoločného predka. Mainská mývalia mačka pochádza zrejme z angorských mačiek a dlhosrstých krížencov európskych mačiek, ktoré do USA priviezli prvý osadníci z Európy. Z iných prameňov čerpá legenda o ďalšom možnom pôvode tejto impozantnej mačky. Mainská mývalia mačka vraj pochádza z mačiek francúzskej kráľovnej Márie Antoinetty, ktorá sa v predtuche násilnej smrti chcela vysťahovať do Ameriky. Ako prvý tam poslala svoje veci a práve svojej milovanej mačky. Medzi nimi vraj boli aj nejaké nórske lesné mačky, ktoré kráľovná dostala od švédskeho princa. Ich potomkovia potom dali vzniknúť tomuto plemenu. Nech už je pôvod akýkoľvek, ide skutočne o plemeno typické pre americký kontinent. Mnoho sedliakov tam správalo tieto mačky na statkoch ako mačky pracovné. Dlhú dobu bola s obľubou využívaná v boji proti hlodavcom. Prvýkrát boli mainskej mývalie mačky vystavené v roku 1860 na výstave mačiek v New Yorku a v roku 1861 bolo plemeno zaregistrované. Roku 1895 sa mainská mývalia mačka stala víťazom výstavy v Madison Square Garden. Od konca storočia však záujem o toto plemeno postupne upadal, hlavným dôvodom bol zrejme dovoz perzských mačiek do USA. Až v päťdesiatych rokoch bolo zásluhou amerického klubu chovateľov mainských mývalích mačiek (Central Maine Coon Cat Club) plemeno znova prešľachtené. Ďalšiu podporu získalo plemeno po založení Asociácie chovateľov a priaznivcov mainských mývalích mačiek (Maine Coon Breeders and Fanciers Asociation) v rove 1976. Ten istý rok bolo plemeno oficiálne uznané. Od tej doby jeho obľuba vzrastá, a to aj mimo americký kontinent.
vzhľad
Mainská mývalia mačka patrí do skupiny II - polodlhosrsté mačky. Jedná sa o robustný plemeno. Má pretiahnuté telo s hranatými obrysy. Silná stavba kostí, tvrdej svalstvo a široký hrudný kôš len zvýrazňuje mohutnosť týchto mačiek. U mainek je na prvý pohľad zrejmý rozdiel medzi mačkou a kocúrom. Mačky bývajú spravidla konštitučne drobnejšie. Kocúry dosahujú hmotnosť okolo 9 až 11kg, mačky približne 5 až 7kg. Kastráti môžu dosahovať aj väčšie váhy - až 12 kg. Uvádza sa, že existujú aj jedinci dosahujúci hmotnosti 15kg. Dĺžka is chvostom môže presiahnuť až 1m. Do plnej veľkosti dorastajú pomerne dlho, až medzi druhým a tretím rokom života
Starostlivosť o srsť
Pre Mainské mývalie mačky je typická hustá srsť, ktorá je mierne mastná, aby odpudzovala vodu a tým pádom bola vhodná do každého počasia. Žiaduce je chocholatý chvost a golier okolo krku, kde býva srsť väčšinou dlhšia. Plne osrstené bývajú tieto mačky až okolo tretieho až štvrtého roku veku. Ďalším faktorom, ktorý výrazne ovplyvňuje srsť, je ročný období.V lete býva srsť o dosť kratšia, v zime je dlhšia a hustejšia. Srsť nie je moc náchylná k plstnateniu, ale vyžaduje pravidelnú starostlivosť. Dôkladne sa odporúča kefovať minimálne raz týždenne. Na česanie používajte kovový hrebeň so širokými zubami, ďalej kefa so zahnutými kovovými štetinami a nakoniec kovový hrebeň s jemnými zubami. V prípade, že ste v srsti našli splstnatené uzlíky, rozpleťte je rozdeľovacom nožom alebo tupými nožnicami. Ak srsť ostriháme, dorastá pomerne dlho (najmä na chvoste) .V čase pĺznutia treba venovať vyčesávanie srsti väčšiu pozornosť, a preto prečesávajte mačku denne kefou.
Povaha a temperament
Mainská mývalia mačka má veľmi priateľskú povahu. S človekom dokáže nadviazať veľmi pevný vzťah a to z nej robí nadmieru príjemného spoločníka. Je veľmi hravá a túto vlastnosť si udržuje až do vysokého veku. Tieto mačky majú rady maznanie, aj keď samozrejme existujú výnimky, všeobecne možno tvrdiť, že prítulnosť je pre Mainské mývalie mačky typická. Na druhú stranu je nutné podotknúť, že maznanie by malo vychádzať z impulzu mačky. Ak budeme mačku neustále proti jej vôli správať a usádzať si ju na klin, tak ju môžeme znechutiť. Keď má chuť na maznanie, príde si za vami sama. Hoci si tieto mačky mnohokrát udržujú majestátne odstup, tak neustále vyhľadávajú spoločnosť svojho pána. Sú to mačky skôr pokojné. Majú spoločenskú povahu a nerady ostávajú samotnej. Radi sa zapojí do všetkých činností svojho majiteľa. Vie dať veľmi dobre najavo, čo cíti a potrebujú. Sú veľmi hravé a zvedavé, ale dokážu byt aj lenivé. Veľmi dobre sa znáša s ostatnými mačkami, dokonca aj so psami. Ale vo vzťahu so psami je nutné dbať určitej obozretnosti, pretože často nepociťujú zo psov strach. Problém by mohol nastať v prípade, že má mačka možnosť voľného pohybu mimo svoje obydlia a vonku by stretla psa. Ďalšie výbornou vlastnosťou týchto mačiek je ich kladný vzťah k deťom. Pri zoznamovaní s deťmi by malo byť dieťa poučené, že mačka nie je hračka. Mačka z počiatku potrebuje pomalší, pokojný a trpezlivý prístup. Ak sa tento postup dodrží, tak by mal byť vzájomný vzťah bezproblémový. V správanie mainskej mývalie mačky nájdeme rad odlišností od ostatných mačacích plemien. Jednou z nich je spôsob akým pijú vodu. Často môžeme pozorovať, že do vody najprv niekoľkokrát udrie labkou, než sa z nej napijú. Niektorí jedinci pijú vodu pomocou labky, z ktorej si urobia "naberačku". Špecifickým správaním mainek je spať na nepohodlných a neobvyklých miestach. Toto správanie zdedila po svojich predkoch, ktorí sa týmto spôsobom adaptovali na drsné podmienky prostredia, v ktorom žili. V spánku je často schúlená do úplne neobvyklých pozícií. Ďalej je pozoruhodná tým, že sa ozýva jemným cvrčivým hlasom. Jej ľúbezné tiché mňaukanie niektorým chovateľom pripomína holubičia vrkání. Mainské mývalie mačky majú rady výbeh. Ak je to možné, obstarajte im záhradné voliéru. Veľmi rady pozorujú, čo sa deje v ich okolí. Ako alternatíva prichádza do úvahy aj balkón, ale musíte si dať pozor na jeho správne zaistenie, pretože tieto mačky rady skáču. Je potrebné upozorniť, že niektoré mainky sa ťažko prispôsobujú životu v byte.
záver
V osemdesiatych rokoch minulého storočia bola mainská mývalia mačka uznaná všetkými medzinárodnými organizáciami. Odvtedy jej popularita stúpa. Orientačná cena mainky s PP určené na chov sa pohybuje v rozmedzí 15 - 30 tisíc Sk. Aj napriek relatívne vyššiu obstarávaciu cenu je o mainskej mývalie mačky v Českej republike mimoriadny záujem a počet chovateľov rod od roku rastie. Niet sa čomu diviť, svojím robustným telom budí pozornosť. Vďaka svojmu atraktívnemu vzhľadu, ktorý sa snúbi s milou povahou, sa táto mačka pre mnohých chovateľov stáva osudovým plemenom, ktorému zostanú verní po celý život.
Text: redakcia
Foto: Youssef Khaled
Chovateľská stanica mainských mývalích mačiek Beyrouth
www.beyrouth.cz