Mačkovité šelmy označujú všetky svoje teritória veľkým repertoárom pachových stôp, ktoré môžu byť najrôznejšieho druhu ...
Mačky vytvárajú tzv. Majáky, ktoré ostatní mačky už z diaľky rozlišujú, predstavujú totiž hranice revíru a mali by byť rešpektované. Podobné značky "vytvárajú" mačky svojimi exkrementami, ktoré neprekrývajú. Pachy oznamujú, kto je tu doma. Svoje bezprostredné okolie udržujú mačky bez výlučkov alebo exkrementy zahrabávajú, aby boli chránené pred infekciami a parazitmi.
Jednou z ďalších obľúbených foriem rozmiestňovanie značiek je škrabanie, kedy pachy zo žliaz medzi vankúšikmi na labkách mačky rozmiestňujú na menej výrazných miestach, avšak často. Vnútorná časť teritória si mačka označuje tam, kde sa pravidelne pohybuje (robí tak, ako pri chôdzi, tak pri brúsení pazúrikov či zakopávanie exkrementov). Tvárovými žľazami, ktoré sú umiestnené na lícach, zanecháva pachy na predmetoch či ľuďoch - charakteristické je otieranie hlavy. (Vôbec dávania "hlavičiek" spoločne s žmúrením, maznaním a utieraním je jasnou známkou priateľského správania. Naopak mačací chrbát a výhražné mimika značí odmietnutie alebo neistotu. Pradenie je pozitívny signál, zatiaľ čo prskanie a vrieskanie označuje odmietavý postoj.)
Pri chove väčšieho množstva mačiek sa často nájdu neistá zvieratá, ktoré majú v byte potrebu upozorňovať na porušenie osobného revíri, preto prestanú chodiť na toaletu a svoje "majáky" umiestňujú vždy čo najbližšie sebe. Aby ste týmto nepríjemnému správanie predišli, vytvorte miesta pre pachové správy. Do rohov, na boky skríň alebo na poličky umiestnite škrabadlá, ktoré môžete kúpiť alebo vyrobiť z drsných materiálov (zvyšky kobercov, drevo omotané sisalom). Toalety postavte na hranice revíru, teda na okrajovej časti bytu. Ak mačka nehrabú vo podstielke, ale začne hrabať mimo toaletu, rozmiestňuje značky labkami, je to úplne prirodzené správanie ..
Zdroj: Bývame s mačkou, prakticky, príjemne, vkusne, Götz Eva-Maria, GRADA, www.grada.cz