Možno si hovoríte, čo je to zase za podivný výdobytok modernej doby. Prečo by ste mali masírovať psa? Ale veď aj zviera potrebuje občas trochu relaxovať a uvoľniť psychické a fyzické napätie. Zvlášť či sa aktívne venuje rôznym kynologickým športom.
Psom, rovnako ako ľuďom, robia dobre jemné masážne pohyby, ktoré uvoľňujú svaly. Navyše sa vďaka nim upevňuje aj váš vzájomný vzťah.
Čo je potrebné?
V prvom rade je to uvoľnená a pokojná atmosféra a samozrejme ochota psa zveriť sa do vašich rúk. Rozhodne nemá cenu ho do ničoho nútiť, existujú proste jedinci, ktorým sa masírovanie nepáči. Preto je najprv vhodné vášho maznáčika otestovať a v prípade, že neprotestuje a navyše sa blažene nastavuje, máte vyhrané (lepšie povedané, váš pes má vyhrané). Ak však vykazuje známky napätia (vstáva, má nastražené uši a napäté svaly), prestaňte a pokračujte až v okamihu, keď je pokojný a uvoľnený.
Najprv by ste mali zahriať svaly, môžete na psa položiť nahriaty uterák. Niektorí jedinci však teplo nemusia a dávajú prednosť chladu. Rešpektujte to. Potom už môžete začať s dotyky, ktorými zvýšite prekrvenie tkanív a odtekanie lymfy. Fungujú podobne ako hladenie. Rukami psovi prechádzajte po srsti, jemným tlakom a čo najpomalšie. Keby ste psa hladili príliš rýchlo, zbytočne ho to rozptyľuje a povzbudzuje ku bláznenie a divokému maznanie.
správna technika
Pokiaľ chcete vedieť psa naozaj poriadne namasírovať, je vhodné nechať si správnu techniku predviesť odborníkom. Môžete sa tiež prihlásiť do špeciálnych kurzov, kde sa naučíte rôzne masážne pohyby, ktoré sú pre vášho maznáčika uvoľňujúce a prispievajú jeho celkovému zdraviu. Okrem toho existujú aj rôzne špeciálne "wellness salóny", kde si ho vezmú do parády vyškolení pracovníci. Ovšem či váš psík nemá rád cudzích ľudí, iste ocenia domáce prostredie a vaše šikovné ruky. Iná situácia je však fyzioterapeutická masáž v rámci rôznych liečebných procesov - tá by mala byť vykonávaná naozaj odborne, aby pomohla a nemohla uškodiť.
Pozor, aj pes má na tele reflexné masážne body (hlavne na labkách a okolo uší), ktoré by ste si mali nechať ukázať od odborníka.
Pohoda a relax
Videá s rôznymi masážnymi technikami môžete nájsť aj na internete. Pre názornosť pripájame pár odkazov:
http://www.youtube.com/watch?v=X4Mcmo1oj5A
http://www.youtube.com/watch?v=fDqHebhNKEY
http://www.youtube.com/watch?v=KGRajWPYkZs&feature=related
Najvhodnejšie oblasťou pre masáže je oblasť chrbta po oboch stranách okolo chrbtice. Ale pozor, psa nikdy nemasírujte priamo na chrbtici! Zapamätajte si pravidlo, že masáž psa nikdy nesmie bolieť, takže ak vypískne, je to jasný signál, že robíte niečo zle. Psovi sa bude páčiť tiež masáž stehien a jemné hladenie po celom tele a nôh.
K masáži okolo chrbtice použite špičky prstov, ktorými naplocho jemne masírujte svaly na chrbte v malých krúžkoch od krku k chvostu a späť. Stehenné svaly masírujte dôkladnejšie celou plochou dlane. Masáž predných končatín sa vykonávajú tak, že uchopíte labku nad lakťovým kĺbom, palec leží na svalu. Malými krúživými pohybmi uvoľňujete svalové napätie. Nakoniec prejdite v celkové upokojenie, kedy psa hladíte plochými dlaňami miernym tlakom od šije po chrbte, cez končatiny a k chvostu. Celú masáž je zakončená hladením, aby mohli byť odpadové látky, ktoré sa uvoľnili z tkaniva, odvedené preč.
dôležité upozornenie
Nikdy neskúšajte masírovať chorého psa. Zviera nemôže povedať, že ho niečo bolí. Veď aj vy, keď ležíte doma s chrípkou a bolí vás celé telo, na dotyky nemáte najmenšiu chuť. Navyše masáž predstavuje určitú "záťaž" pre organizmus a infekcie by sa mohla rozniesť po celom tele, ktoré by sa ešte viac zaťažovalo.
Zdroje: časopis Svet psov; Pes - výcvik hrou a športom, Kirsten Wolf, nakladateľstvo Vašut