Niektoré mačky dokážu byť veľmi prieberčivé, čo sa týka ich jedálnička. V domácnosti potom môže nastať boj "kto z koho", kedy majiteľ servíruje mačke určitý typ potravy, ale ona sa ho ani nedotkne.
Hovorí sa, že mačka radšej umrie od hladu, než by zjedla niečo, čo jej nechutí. (Avšak tak dlho žiadny milujúci páníček nevydržia :-)) Podstata tohto tvrdenia vychádza z úzkej preferencie potravy, ktorú si mačky osvojí čoby mačiatka. Mačky v prirodzenom prostredí prijímajú všetko, čo im nosila ich matka, keď bola malá. Z toho vyplýva, že preferujú predovšetkým to, čo jedla ako mláďatá.
Že vaše micka raz za čas odmietne večeru, je úplne normálne, a nemusíte sa tým nijako znepokojovať. Ak však vaša mačka nemá obvykle s kŕmením ťažkosti, ale zrazu začne strácať na váhe a chýba jej chuť do jedla, radšej s ňou hneď zájdite na veterinárnu kontrolu, pretože sa môže jednať o problém s obličkami alebo inú zdravotnú komplikáciu. U starších mačiek sledujte "hrúbku" pozdĺž chrbtice a tiež strážte stratu váhy sprevádzanou slintaním - môže sa jednať o infekciu ďasien a stratu zubov. Mačku môžu postihnúť aj rôzne ochorenia, ktoré ovplyvňujú čuch, dôsledkom čoho je potom úbytok na váhe, pretože mačka najskôr zo všetkého posudzuje potravu pomocou čuchu.
Pár tipov:
Potravu nikdy nedávajte do blízkosti mačacej toalety, pretože by to mačku mohlo od kŕmenia odradiť.
Krmivo by malo mať izbovú teplotu. Nepodávajte potravu priamo z chladničky (studenú potravu nemajú rady). Navyše teplejšie potrava je voňavejšie a atraktívnejšie. V priebehu vývoja sa mačky prispôsobili prijímania potravy o teplote tela (37 stupňov Celzia) a túto teplotu stále uprednostňujú.
Konzerva, kapsička alebo domáca strava, ktorá je ponechaná dlhšiu dobu neprikrytí, môže nepríjemne oschnúť (naviac priťahuje muchy) a mačka sa jej potom bude vyhýbať. Radšej preto kapsičku rozdeľte na pol, ak doma máte mačiatko alebo malého jedáka.
Suché krmivo môže mať mačka k dispozícii celý deň. Je lepšie si vždy obstarať vzorku kŕmenie alebo kúpiť menšie balenie a vyskúšať, či bude mačke chutiť.
Mačky môžete privyknúť na novú potravu primiešavaním čím ďalej väčšieho podielu nového krmiva do potravy, ktorá im chutí alebo ju aspon akceptujú.
Pozrite: 100 spôsobov ako rozumieť vašej mačke, Roger Tabor, Mladá fronta