Čistíte zvieraciemu miláčikovi zuby?
Pravidelné čistenie zubov by malo byť samozrejmosťou nielen u ľudí, ale aj u psov. Pokiaľ majiteľ nečistí psovi zuby aspoň dvakrát týždenne, hrozí jeho psovi zápal ďasien. Nezávislé štúdie ukázali, že 80% psov starších ako tri roky trpí ochorením ďasien, ale iba 5% majiteľov psov si tento problém uvedomuje a rieši. Zapálené ďasná psa bolí, ale vonkajšie prejavy nie sú zreteľné.
Ako spoznať ochorenia zubov a ďasien?
Začínajúce stomatologickej problémy je schopný odhaliť len veterinárny lekár. Pri najľahším stupni stačí odstrániť zubný kameň a vyleštiť sklovinu. Pokročilá štádia chorých zubov sa u psov i mačiek prejavujú zápachom z ústnej dutiny, krvácaním ďasien, zhoršeným žuvaním potravy a uvoľňovaním zubov. Bohužiaľ vtedy už zápalový proces zaťažuje celý imunitný systém.
Choroba špinavých zubov
Pri zanedbaní zubnej hygieny, psovi zuby vyzerajú alebo ich musí veterinár vytrhnúť. Strata zubov nie je to najhoršie, čo môžu zapálené ďasná spôsobiť. Najmä u starších psov sa k tomu v dôsledku chronickej infekcie pridávajú ochorenie srdca, obličiek a pečene. Veterinár by mal psovi vyšetriť zuby aspoň raz ročne, napr. Pri príležitosti pravidelného očkovania. Ak už psie pacient trpí zubnými problémami, frekvencia kontrol u veterinára by mala byť častejšie.
Malá psie plemená sú na tom najhoršie
Ochorenie zubov a ďasien postihuje 100% psov malých a trpasličích plemien. Menšie psy sú k zápalom ďasien od prírody náchylnejšie, pretože majú krátku lebku, menšie čeľusť a zúbky nahustené na seba. Malé plemená sa dožívajú vyššieho veku ako stredné a veľké plemená, takže v starobe trpia silne rozvinutú parodontózou. Zubné náhrady pre psy sú finančne náročnejšie, preto je nutné zamerať sa na prevenciu vzniku zubného kameňa už v mladosti.
Žuvaním proti zápalu ďasien
Okrem kefiek na psie zuby existuje ešte príjemnejšie metóda, ako odstrániť povlak a predísť tak zubnému kameňu. Jedná sa o samočistenie pomocou žuvaní funkčných maškŕt na čistenie zubov (napr. Pedigree® Denta Stix a Pedigree® Denta Rask ). Žuvaním dentálnych pochúťok dochádza k samovoľnému utieranie plaku z povrchu zubov a osvieženie dychu.
Mačky neznášajú zubná kefka
Je potvrdené, že viac ako 70% mačiek vo veku 20-27 mesiacov má príznaky periodontálního ochorenia. Mačky majú rovnaké problémy so zubami ako psy, ale k zápalu ďasien sa pridávajú ešte iné, zle ovplyvniteľné typy zápalov nejasného pôvodu. Väčšina chovateľov si problému všimne, až keď mačke smrdí z papuľky. Tí pozornejší uvidia zreteľný zubný kameň, žlté zúbky, červenajúcu ďasná a odhaľujúce krčky zubov. Majitelia mačiek starostlivosť o ich zuby podceňujú, pretože máloktorá mačka si nechá čistiť zuby kefkou a majú tak dojem, že s tým nejde nič robiť. Na trhu je dostupná specilální pochúťka Whiskas Dentabits®, ktorá obmedzuje tvorbu zubného povlaku a kameňa. Žuvaním chutných špeciálne vyvinutých granúl Whiskas Dentabits® sa mačky vyhnú nepríjemnému čistenie zubnou kefkou a zároveň robia niečo pre svoje zdravie (http://www.vyzivapsuakocek.cz/krmiva/kocky-krmiva/krmivo-whiskas-pamlsky/whiskas-dentabits/) .
Bežte sa psom k veterinárovi alebo príďte do pojazdné ordinácie!
Vyšetrenie psieho chrupu zadarmo!
Psíčkari z celej Českej a slovenskom republiky môžu nechať vyšetriť zuby svojmu miláčikovi úplne zadarmo v pojazdnej veterinárnej poradni Pedigree v rámci kampane "Mesiac zdravého chrupu". Mobilné veterinárna poradňa navštívi od 16. augusta do 5. októbra viac ako 40 rôznych parkov, teda obľúbených miest na prechádzky so štvornohými miláčikmi. Odborníci v pojazdnej veterinárnej poradni psíka zadarmo vyšetrí a jeho majiteľovi poskytnú cenné rady, ako sa účinne starať o psí chrup.
Výhody zubárskeho kresla pre psov
Kontrola psieho chrupu prebehne v príjemnej atmosfére. Štvornohých pacientov čaká zdravá a chutná odmena - dentálne pochúťky Pedigree® Denta Stix a Pedigree® Denta Rask, zľavový kupón na ich nákup a časopis Psí kusy.
komentár veterinára
"Zápalové ochorenia parodontálnych tkanív trápi 100% psov malých a trpasličích plemien," uvádza MVDr. Tomáš Fichtel, veterinárne stomatológ, z Veterinárnej a farmaceutickej univerzity v Brne a dodáva: "Ideálne je, ak sa prostriedky na čistenie zubov aplikované preventívne, skôr než sa ochorenie parodontu vôbec rozvinie."
Presný rozpis zastávok pojazdné ordinácie a ďalšie informácie získate na:
www.pedigree.cz alebo www.peceopsa.cz