alebo Ako obohatiť psie jedálniček
Možno si hovoríte, že mliečne výrobky sú pre psy nevhodné, pretože pes je predovšetkým mäsožravec a po mlieku bude mať hnačku. Je pravda, že kravské mlieko obsahuje mliečny cukor, tzv. Laktózu, ktorú väčšina psov (i mačiek) nie je schopná stráviť, takže mlieko naozaj vynechajte, ale kyslomliečne výrobky sú z nutričného hľadiska vhodné (najmä pre psy kŕmené klasicky alebo podľa Barf). Pretože sú lepšie stráviteľné, môžu byť zaujímavým spestrením kŕmené dávky.
V prvom rade je potrebné podotknúť, že mliečne výrobky nie sú v jedálničku psa nevyhnutné a nie všetci psi je dobre znášajú. Aj tu platí pravidlo, že každý pes je iný a každý má inak citlivé zažívanie. Jednému nevadí pol litra acidofilného mlieka, druhý má po pár lyžičkách jogurtu hnačka. Než teda do psieho jedálnička zaradíte chutnú desiatu v podobe tvarohu s banánom a piškótami, najprv vyskúšajte, ako bude pes reagovať na menšie množstvo tvarohu. Zaobišlo sa testovanie bez hnačke? Výborne, potom môžete postupne zvyšovať množstvo tvarohu, jogurtu a iných mliečnych výrobkov.
Bielkoviny a vápnik
Mliečne výrobky milujú hlavne šteňatá (vhodné sú predovšetkým počas odstavčatá), ale nepohrdnú nimi ani dospelí psi. Takže ak sa u vášho štvornohého priateľa neprejavujú žiadne tráviace ťažkosti, môžete mu ich s kľudným svedomím predkladať, sú totiž zdrojom kvalitných bielkovín, vitamínov a minerálov. Obsahujú veľké množstvo vápnika, ktorý je veľmi dobre využiteľný. Vyberajte však kvalitné biele (!) Výrobky. Ochuteným jogurtom plných cukru, škrobu a farbív sa oblúkom vyhnite.
Čo podávať?
Predovšetkým sa zamerajte na kyslej výrobky z kravského mlieka, ako sú jogurty a jogurtové nápoje, tvarohy, cmar, acidofilné mlieka, kefíry, Kyška či kyslej smotany. Pozor si dávajte na srvátku, pretože má vysoký obsah laktózy, radšej preto voľte srvátku kozie alebo ovčie. (Srvátka sama o sebe je veľmi kvalitná potravina, ktorá obsahuje veľa vitamínov a minerálov, pomáha detoxikovať organizmus a posilňuje imunitný systém.). Psovi môžete ponúknuť tiež kozie či ovčie mlieko a výrobky z nich. Vyberajte vždy tučné (len pokiaľ je pes dobre znáša a nemá po nich hnačka), polotučné či nízkotučné varianty. Určite sa vyhnite odtučneným a light výrobkom!
prospešné baktérie
Zakysané mliečne výrobky obsahujú pre telo prospešné probiotické kultúry. Ide o zmes rôznych baktérií (z nutričného hľadiska je vždy lepšie, ak je obsiahnutých viac druhov týchto baktérií, rozhodujúce je aj ich množstvo). Živé mliečne baktérie vie upraviť črevnú mikroflóru, čím zlepšujú trávenie, pomáhajú pri zápche, hnačke či nadúvanie. Osídlením čreva vhodnú bakteriálne kultúrou posilňuje aj imunitu, pretože blokuje vstrebávanie toxínov do tela. Preto je vhodné podávať kyslomliečne výrobky po prekonanom hnačky alebo po liečbe antibiotikami.
Syr nad zlato
Veľmi obľúbené sú u psov tiež najrôznejšie syry. Väčšina psov je dobre znáša, pretože neobsahujú laktózu. Vyberať by ste mali iba neochutené čerstvé syry - Lučina, žervé, cottage, rôzne prírodné smotanové syry, bryndza atď. Úplne nevhodné sú tavené syry kvôli obsahu taviacich solí, tiež tvrdé syry podávajte len v obmedzenom množstve, napríklad ako odmenu pri výcviku, kvôli zvýšenému obsahu soli. Údené a korenené syry či syry naložené v soľnom nálevy úplne vynechajte!
Ako často?
Pretože pes nie je človek, rozhodne neplatí pravidlo, že by sa mliečne výrobky museli objavovať v miske každý deň. Bohato postačí, keď nimi spestríte jedálniček 2krát týždenne, u šteniat môžete častejšie. Nepodávajte je spoločne s mäsom kvôli odlišnému trávenie. Dochutiť ich môžete trochou medu alebo javorového sirupu, pridať môžete aj mleté oriešky trochu piškót alebo sušené ovocie. K zasýtenie skvele poslúži ovsené vločky, primiešať môžete aj surový žĺtok. Samostatnú kapitolu predstavuje čerstvé ovocie. Hoci je kombinácia mliečnych výrobkov a ovocia veľmi chutná, niektorým psov spôsobuje ťažkosti. Ovocie je totiž spolu s mliečnymi výrobkami ťažšie stráviteľné a v tráviacom ústrojenstve môže kvasiť, nadýmat, alebo dokonca spôsobovať hnačku. Výnimku predstavujú prezreté banány. Opäť ale záleží na konkrétnom jedincovi.
Zdroj: BARF, Kŕmenie psa prirodzenou stravou, Kateřina Novosádová, nakladateľstvo Plot, 2011