Obrovský vzostup výskytu močových kameňov psov i mačiek nastal sa skrmovaním granúl. Najmä tých lacných, nekvalitných, s vyšším obsahom nestráviteľných látok solí. Postihnuté sú predovšetkým mačky, ale narastá aj výskyt u psov.
Ako vznikajú?
Na začiatku stojí tzv. Kryštalizačný centrum, čo býva kúsok odlúpnuté sliznice močového mechúra. Sliznica sa odlupuje podobne ako horná vrstvička kože prirodzene, e zvýšenej miere k tomu dochádza pri zápale. Do močového mechúra z obličiek priteká moč, ktorá obsahuje rozpustené minerálne látky. Ak je dostatočne kyslá a minerálov je primerané množstvo, nič sa nedeje. Ak však moč svoju kyslosť stratí, alebo je minerálov príliš, začnú v močovom mechúre kryštalizovať a usadzovať sa na odlúpnutých kúskoch. Tak vzniknú najprv zrniečka (močový piesok), potom kamienky až kamene. Záleží predovšetkým na tom, koľko minerálov je v moči obsadené, ako je moč kyslá a hlavne - ako dlho v močovom mechúre zostáva.
Močové kamene začnú vadiť v okamihu, keď sú príliš veľké na to, aby odchádzali spoločne s močom. U psov a kocúrov dokážu upchať močovú trubicu a v pomerne krátkej dobe hrozí prasknutie močového mechúra a otrava krvi. U súk a mačiek sa v močovom mechúre hromadí a spôsobujú zápal, ktorý stav naďalej zhoršuje, pretože prítomné baktérie majú na svedomí stratu kyslosti moču, čo tvorbu ďalších kameňov urýchľuje.
Čo robiť?
Upchatá močová trubica je akútny stav, ktorý musíte okamžite riešiť. Neodkladajte návštevu veterinára.
Prítomnosť krvi v moči môže byť známkou zápalu i prítomnosti kameňov. Niekedy je nutné len preliečenie, inokedy rozpúšťanie kameňov špeciálne diétou, alebo dokonca operácia. Návštevu ordinácie neodkladajte, aj keď je zviera na pohľad v poriadku.
Rady
Kŕmite Ak mačku granulami, používajte kvalitné značku s optimálnym obsahom minerálov. Uvedomte si, že váš maznáčik dostáva každý deň to isté po celý svoj život, preto sa šetriť na výžive nevypláca.
Mačky kŕmte krmivami , ktorá dokážu udržať vhodnú kyslosť moču. Je jedno, či ide o bežné "myšilovy" alebo ušľachtilé plemeno, náklady na ich výživu sa aj pri používaní značkových krmív pohybujú denne v korunách. Kastráti sú tvorbou kameňov ohrození viac.
Mačky väčšinou málo pijú, lebo sú ako bývalá púštne zvieratá zvyknuté väčšinu tekutín prijímať potrave. Kŕmite Ak suchými granulami, musíte mačku prinútiť, aby pila viac. Napríklad tým, že z pitia urobíte zábavu. Bytová fontánka je lepší darček ako vrece hračiek. Čím viac zviera pije, tým viac vody vylučuje močom. Minerály sa potom môžu zahustiť natoľko, aby kryštalizoval. Mačka by mala vypiť asi 40 ml vody denne na každý kilogram hmotnosti (bežná mačka váži 3,5 kg, čo znamená 150 ml denne), pes najmenej 50 ml na každý kilogram hmotnosti (10 kg = 500 ml). Pri námahe alebo zvýšenej teplote prostredia spotreba vody úmerne stúpa.
Mačky, ktoré nemajú k dispozícii vhodnú toaletu, môžu tiež moč zadržiavať po dlhšiu dobu. Vhodnou sa myslí čistú, umiestnenou na pokojnom mieste, prístupnú podľa potreby. Ak máte v domácnosti väčší počet mačiek, každá by mala mať svoju vlastnú.
Priebežne sledujte, či je moč v poriadku. Aj nepatrné množstvo krvi môže byť známkou zápalu, pri ktorom sa kamene tvorí oveľa rýchlejšie. Každý zápal močového mechúra je nutné přelíčit. V prípade opakovaných ťažkostí si v ordinácii vyžiadajte pH papieriky a merajte kyslosť moču. Akonáhle je moč neutrálny alebo zásaditá, hrozí rýchla tvorba kameňov.
Dodržujte pokyny veterinárneho lekára ohľadom dĺžky liečby a následná diétne odporúčania. Často je nutná doživotná výživa špeciálnymi granulami. Bez nich sa kamene tvoria znova
Zdroj: Renata Popelářová, Domáce zverolekár pre majiteľov a chovateľov psov a mačiek, Grada, 2011, www.grada.cz