Pandémia so sebou priniesla viac práce z domu. Lenže firmy sa vracajú k normálnemu režimu a niektoré spoločnosti home office obmedzujú alebo rušia. Zmena potom ovplyvňuje nielen zamestnancov, ale aj ich domácich miláčikov, ktorí si zvykli na to, že je človek stále nablízku. Ako zvieraťu prechod uľahčiť?
„Včera sme kryli. Odo dneška jej dávam 2x viac žrádla, predsa chcem, aby mala veľa šteniat,“ povedal chovateľ. Bohužiaľ tento prístup je chybný. Aké pravidlá dodržiavať, keď suka čaká šteňatá?
Po letných prázdninách sa všetci vraciame späť do pravidelného režimu každodenných aktivít. Deti sa vracajú do škôl a ľudia do svojich kancelárií. A čo naše psy? Aj tí by sa mali vrátiť k rituálom, ktoré sme im vytvorili. Ako začať so psíkom opäť trénovať a cvičiť?
Psy človeka pozorne sledujú, vnímajú jeho signály a neustále sa od neho učia aj mimo formálneho výcviku. A sociálne informácie spracovávajú obdivuhodným spôsobom. Nedávny experiment ukázal, že sú schopní dokonca rozpoznať, keď im ľudia klamú. Zvlášť keď sa to týka jedla.
Láska k nášmu štvornohému maznáčikovi nepozná hraníc, a preto mu chceme dopriať to najlepšie, aby sa mal dobre a nestrádal. Môže sa ale stať, že mu nevedomky ublížime nevhodným jedlom. Aj psy sa totiž môžu stretávať s obezitou alebo zlou reakciou na niektoré potraviny.
„To, že má pes blchy, dokazuje, že je zdravý. Ak ho máte radi, tak ho tých bĺch nebudete zbavovať,“ hovorí „múdra“ pani v parku psičkárovi začiatočníkovi.
Častým problémom u psov je strach z nečakaných hlasných zvukov. Či už je to búrka, rôzne petardy a ohňostroje, alebo výstrely. Pes sa vydesí, hľadá úkryt, alebo uteká preč. Môže škrabať na dvere, vyhľadáva blízkosť svojho pána, nervózne oddychuje.
Osina u psa je problém, ktorý sa každý rok vracia a práve sme v období, keď je vhodné pripomenúť si, o čo ide.
Leto je v plnom prúde. Aby psí miláčikovia utrpeli čo najmenšiu ujmu na zdraví počas neúprosných horúčav, je potrebné dodržiavať pár základných zásad. Radí veterinárna lekárka MVDr. Katarína Franková.
Mnoho ľudí pri obstaraní psieho spoločníka uvažuje len o šteniatku, ale to nemusí byť pre jej podmienky vždy najideálnejšie. U starších psov je už zjavná povaha, vzťah k ostatným zvieratám a deťom. Je preto vhodné uvažovať nad všetkými aspektmi vzájomného spolužitia.