Blog

BLOG MOJA MAČKA
Nástrahy číhajú na mačky

Nástrahy číhajú na mačky

Život s mačkou | 04.05.20


Hovorí sa, že mačky majú deväť životov. Vďaka svojej mrštnosti a flexibilite sú schopné prežiť aj pád z veľkej výšky. Lenže pravda je taká, že nie vždy majú šťastie a vyviaznu z nebezpečnej situácie bez úhony. Na aké nástrahy by si majitelia mačiek mali dávať pozor?

Prečo mačky nosia myši domov?

Prečo mačky nosia myši domov?

Život s mačkou | 27.04.20

O vonkajších mačkách "myšilovkách" sa tvrdí, že prinášajú úlovok k domu, aby so svojím majiteľov pochválili alebo je korisťou obdarovali. Ale je to pravý dôvod tohto správania?

Mačacie polohy pri spánku

Mačacie polohy pri spánku

Život s mačkou | 21.04.20

Mačky prespí asi 70 percent života. Pri spánku zaujímajú rôzne polohy, od jednoduchého klbka až po krkolomné pozície s hlavou zvesenou dolu. Akú polohu mačka pri spánku zaujme, závisí predovšetkým od toho, či je mačke teplo, alebo ak potrebuje zahriať. Mačka, ktoré je príjemné teplo, sa s najväčšou pravdepodobnosťou natiahne do dĺžky, aby umožnila úniku tepla z tela. Mačke stočené do klbka je skôr chladno. Niekedy tieto pozície môžu poodhaliť aj to, ako sa asi mačka cíti.

Čo robiť, aby mačka nelovili?

Čo robiť, aby mačka nelovili?

Život s mačkou | 16.04.20

V prvom rade je nutné si uvedomiť, že mačka je od prírody šelma, takže žiadny 100% úspešný návod na to, ako ju odnaučiť prenasledovať a zabíjať korisť, neexistuje. Ale môžete skúsiť pár tipov.

Ako podporiť mačacie hravosť?

Ako podporiť mačacie hravosť?

Život s mačkou | 09.04.20

Všetky mačky by mali mať možnosť pravidelne sa hrať. Tie vonkajšie majú svojím životným štýlom, kedy lezú po stromoch a chytajú myši, o zábavu postarané. Ale bytové bývajú často znudené a niektoré o hru ani nejaví záujem. Pritom zviera si počas hry pretiahne telo a precvičia mozog. Spoločná hra s človekom tiež pomáha budovať dôveru a navodzuje pocity pohody. Preto využite súčasnej karantény, kedy veľa času trávite doma a doprajte svojmu miláčikovi trochu zábavy. Pretože kto sa hrá, nehnevá ...

10 prejavov mačacie lásky

10 prejavov mačacie lásky

Život s mačkou | 16.03.20

Niektoré mačky sú prítulné a rady sa maznajú, iné telesný kontakt s človekom moc nevyhľadávajú. Ale to neznamená, že vás nemilujú. Druhá skupina len prejavuje náklonnosť iným spôsobom.

Prečo sa mačka škrabe?

Prečo sa mačka škrabe?

Život s mačkou | 11.03.20

Že sa mačka občas poškriabe alebo sa v rámci každodennej očisty dôkladne olíže, je úplne normálne. Problémom je však zvýšené svrbenie, ktoré vedie k nadmernému škrabanie. Väčšinou sa jedná o prítomnosť vonkajších parazitov alebo príznak alergie. Niekedy sa tieto ťažkosti objavujú tiež pri bakteriálnej alebo kvasinkovej infekcii kože.

Mýty a nepravdy o kastrácii mačiek

Mýty a nepravdy o kastrácii mačiek

Život s mačkou | 02.03.20

Len máloktoré aktivistické téma je opradené toľkých mýty, polopravdami a nepravdami, ako práve kastrácia. Väčšina týchto legiend pochádza z pôvodného miesta výskytu, teda dedín. To však neznamená, že mestská aglomerácia je od tohto nešváru očistená. Naopak, veľa týchto predpotopných názorov je akceptovaná aj v mestách a to z dôvodu, že človek si radšej racionalizuje vlastné neinformovanosť a tendenčné zvyklosti.

Prečo mačky syčí?

Prečo mačky syčí?

Život s mačkou | 25.02.20

Syčanie je jasným komunikačným signálom. Mačka má strach a chce zastrašiť a zahnať všetko, čo ju podľa nej v danej situácii ohrozuje.

5 tipov, ako nadviazať vzťah s plachú mačkou

5 tipov, ako nadviazať vzťah s plachú mačkou

Život s mačkou | 17.02.20

Niektoré mačky dostali do vienka plachú povahu. Možno za to mohol nedostatok kontaktu s ľuďmi v ranej fáze vývoja medzi 2. až 7. týždňom veku, alebo nejaké stresujúce zážitky z minulosti, prípadne je ovplyvnila povaha ich matky. Plachá a nervózny mačka totiž s väčšou pravdepodobnosťou vyprodukuje ďalšiu generáciu ustráchaných potomkov. Či tak alebo onak, je k nim potrebné pristupovať citlivo. Ako na to?