V prvom rade je nutné si uvedomiť, že mačka je od prírody šelma, takže žiadny 100% úspešný návod na to, ako ju odnaučiť prenasledovať a zabíjať korisť, neexistuje. Ale môžete skúsiť pár tipov.
Všetky mačky by mali mať možnosť pravidelne sa hrať. Tie vonkajšie majú svojím životným štýlom, kedy lezú po stromoch a chytajú myši, o zábavu postarané. Ale bytové bývajú často znudené a niektoré o hru ani nejaví záujem. Pritom zviera si počas hry pretiahne telo a precvičia mozog. Spoločná hra s človekom tiež pomáha budovať dôveru a navodzuje pocity pohody. Preto využite súčasnej karantény, kedy veľa času trávite doma a doprajte svojmu miláčikovi trochu zábavy. Pretože kto sa hrá, nehnevá ...
Niektoré mačky sú prítulné a rady sa maznajú, iné telesný kontakt s človekom moc nevyhľadávajú. Ale to neznamená, že vás nemilujú. Druhá skupina len prejavuje náklonnosť iným spôsobom.
Že sa mačka občas poškriabe alebo sa v rámci každodennej očisty dôkladne olíže, je úplne normálne. Problémom je však zvýšené svrbenie, ktoré vedie k nadmernému škrabanie. Väčšinou sa jedná o prítomnosť vonkajších parazitov alebo príznak alergie. Niekedy sa tieto ťažkosti objavujú tiež pri bakteriálnej alebo kvasinkovej infekcii kože.
Len máloktoré aktivistické téma je opradené toľkých mýty, polopravdami a nepravdami, ako práve kastrácia. Väčšina týchto legiend pochádza z pôvodného miesta výskytu, teda dedín. To však neznamená, že mestská aglomerácia je od tohto nešváru očistená. Naopak, veľa týchto predpotopných názorov je akceptovaná aj v mestách a to z dôvodu, že človek si radšej racionalizuje vlastné neinformovanosť a tendenčné zvyklosti.
Syčanie je jasným komunikačným signálom. Mačka má strach a chce zastrašiť a zahnať všetko, čo ju podľa nej v danej situácii ohrozuje.
Niektoré mačky dostali do vienka plachú povahu. Možno za to mohol nedostatok kontaktu s ľuďmi v ranej fáze vývoja medzi 2. až 7. týždňom veku, alebo nejaké stresujúce zážitky z minulosti, prípadne je ovplyvnila povaha ich matky. Plachá a nervózny mačka totiž s väčšou pravdepodobnosťou vyprodukuje ďalšiu generáciu ustráchaných potomkov. Či tak alebo onak, je k nim potrebné pristupovať citlivo. Ako na to?
Mačacie psychológovia rozdeľujú mačky na dva typy - mačky stromovej a mačky křovinové. Prvý typ miluje výšky, druhý sa držia skôr pri zemi. V domácnostiach s viacerými mačkami je dôležité, aby ste rozumeli preferenciám svojich maznáčikov a prispôsobili prostredie obom typom.
Každá mačka čas od času svojho majiteľa pohryzie. Niekedy len tak zo srandy, pretože si chce hrať, inokedy tým dáva najavo, že sa jej niečo nepáči.
Hoci sa odborníci snažia vrnenie vysvetliť už odnepamäti, dodnes je obklopené tajomstvom. Nemusí znamenať len spokojnosť, radosť a potešenie, mačka sa pradením snaží tiež upokojiť, keď je v strese, alebo tak potláča bolesť.