Škrabe sa váš štvornohý miláčik častejšie a zúrivejšie? Vykusuje si srsť? Možno vás ako prvý z možných príčin napadnú blchy, ale môže sa jednať o oveľa menšieho parazita - pleseň. Nielen ľudia trpia mykózou, medzi pazúriky ju môže mať napríklad aj váš pes.
Mikrobiálna flóra srsti a kože býva veľmi náchylná k tomu, aby sa tu rozbujneli kvasinky a plesne. Tradičnými prenášačmi rôznych druhov kožných ochorení sú predovšetkým malé zvieratká ako napríklad škrečky, morčatá, králici alebo činčily. U väčších zvierat, psov alebo mačiek, ale predovšetkým kopytníkov sa bakteriálna nákaza môže objaviť na pazúroch, paznechtoch a kopytách.
možnosti nákazy
Zárodky plesní si zvieratá medzi sebou odovzdávajú priamym kontaktom napríklad pri hre. Pokiaľ máte viac maznáčikov v spoločnej domácnosti, potom môžu byť zdrojom nákazy ich hračky, kefu, hrebeň, deka ... Spóry plesní prenášajú aj parazity, ako sú blchy, vši, zákožky. Od malých zvierat sa môžu nakaziť zvieratá väčšie, výnimkou nie je ani človek ... Oveľa menej pravdepodobný je opačný spôsob, že by sa domáce zviera nakazilo mykózou od chorého človeka.
náročná terapia
Bohužiaľ si plesne udržujú veľmi dlhú životnosť a možnosť infekcie pretrváva aj niekoľko rokov. Rovnako ako u ľudí, tak aj v prípade chorého zvieraťa sa jedná o časovo a hocikedy aj finančne náročnú terapiu. Drobná ložiská plesní sa niekedy sama vyhojí, ale väčšinou sa postupne rozširujú, vytvárajú väčšie okrúhle škvrny a prejavujú sa silným svrbením. V takom prípade si zviera môže aj vytrhávať alebo vykusovat chuchvalce srsti. Ak sú postihnuté pazúry, často dôjde zároveň aj k jeho zápalu, tzv. Onychorexi, pazúr sa začne strapkať a lámať rovnako ako u mykózy nechtov u prstov na nohách ľudí.
Ak veterinárny lekár odoberie zvieraťu kožné zoškrabať a pomocou kultivácie určí konkrétny druh plesne, po stanovení diagnózy naordinuje antimykotiká. Pre malé aj veľké zvieratá je vhodné použiť tiež voľne dostupný biologický prípravok, ktorému sa hovorí "múdra huba". Okrem jeho vlastností je výhodný aj v tom, že nebudete musieť zvádzať tuhý boj, aby zviera prehltlo tabletu, a dochádzať alebo jazdiť k veterinárovi na aplikáciu injekcií. Vzhľadom k tomu, že "múdra huba" pôsobí na všetky druhy plesní, stačí iba pri výskyte kvasiniek a plesní podľa návodu choré zviera buď vykúpať vo vodnom kúpeli s účinnou látkou, v prípade menšieho lokálneho postihnutia postriekať alebo potrieť. Prípravok možno využiť aj preventívne na koži náchylnú k zapareniu. "Múdra huba" pracuje na princípe - huba požiera špongiu. Ide totiž o organizmus Pythium oligandrum, ktorý preniká do buniek plesní alebo kvasiniek a čerpá z nich pre svoju výživu potrebné látky. Akonáhle parazita zahubí, uvoľňuje priestor presídľovania tzv. Normálne mikroflórou.
Trvalo čisté prostredie
Najdôležitejšou časťou terapia je asanácia prostredia, v ktorom sa zviera pohybuje. Nezabudnite tiež starostlivo dezinfikovať predmety, s ktorými prichádza pravidelne do styku, aby nedošlo k recidíve ochorenia.
Text: Eva Pavlátová