Mačacie fúziky nie sú len na ozdobu, fungujú ako citlivé čidlo. S ich pomocou môže mačka zistiť, či je otvor dosť veľká, aby sa ním pretiahla a dokáže si držať dostatočný odstup od steny, pozdĺž ktorej ide. Mačke tiež pomáhajú v tme určiť, či v ceste stojí nejaká prekážka.
Na korienkoch hmatových fúzov sú čidlá vnímajúce odchýlku každého fúzov z jeho obvyklej polohy. Tak mačke prinášajú informácie o najbližšom okolí, a to hlavne o veciach, ktoré nemôže vidieť. Obdivuhodné je, že mačka sa v tme vôbec nemusí prekážky dotknúť, pretože pomocou fúzov vníma aj tie najmenšie závany prúdenie vzduchu. Tam, kde sa nachádza nejaká prekážka, je prúdenie vzduchu iné ako tam, kde mačka môže hladko prebehnúť. Pokiaľ mačka o fúziky príde, vo svojom prostredí sa už tak dobre neorientuje. Je nepokojná, môže narážať do vecí a niekedy stratí aj zmysel pre rovnováhu. Dokonca oslepol mačky sa dokážu orientovať až prekvapivo dobre len pomocou hmatových fúzov.
Kde rastú?
Mačky majú fúziky okolo nosa, na lícach, nad očami, pod bradou, na zadnej strane predných nôh. Sú pohyblivé, mačka je môže vystrčiť dopredu a tým skúmať najbližšie okolie. Pomáhajú jej získať informácie o smere rastu srsti alebo peria ulovenej koristi. Mačka tak presne vie, odkiaľ a ako ju začať požierať. Mačky tiež fúziky napriamujú dopredu pri pátraní po koristi. Fúziky na spodnej strane predných končatín pomáhajú pri stopovaní koristi a vymeriavania doskoku.
Kedy rastú?
Mačiatkam narastajú pohyblivé fúziky už v maternici. Sú citlivé na dotyk. Najdlhšia sa nachádzajú na brade a na hornom pysku. Hmatové fúziky sú tiež nad očami a na lícach, aby varovali pred všetkým, čo by mohlo ohroziť mačacie oči. Hovorí sa, že rozpätie fúzov na tvárach umožňuje mačke zistiť najmenšiu štrbinu, ktorou sa môže pohodlne pretiahnuť. Dĺžka závisí aj na plemene, mačky "rex" majú fúzy kratšie než ostatné plemená a môžu byť zvlnené.
odhryzovanie mačiatkam
Niekedy sa stáva, že mačacie mamy svojim mláďatám okusujú fúziky. Prečo to robia, nebolo nikdy spoľahlivo objasnené. Údajne to robia úzkostné mačacie mamy odvážnejším koťátkům bez pudu sebazáchovy. Mačiatka sa spočiatku zaobídu bez fúzov a neskôr im zase prirodzene dorastú.
Zdroje: Bruce Fogle, Mačka hravá spoločníčky, príručka pre chovateľov, Knižní klub, 2006
Renate Jonesová, Mačky sila a elegancia, Knižní klub, 2012
Roger Tabor, 100 spôsobov, ako rozumieť vašej mačke, Mladá fronta, 2007
Fotka od peter jung z Pixabay