Štátna veterinárna správa aj naďalej potvrdzuje, že v chovoch domácich ošípaných sa nebezpečná Aujeszkyho choroba nevyskytuje, dokonca sme uznaní za krajinu tejto nákazy jednoduchou.
Avšak u diviakov sa toto ochorenie čas od času objavia, a preto sme už niekoľkokrát upozorňovali poľovníkov, aby sa snažili brániť svojim loveckým psom v kontakte s diviakmi. Ochorenie možno totiž preniesť priamym kontaktom, slinami, krvou, požraním vyvrhnutých vnútorností či odrezkov mäsa. Takto nakazený pes potom prakticky nemá šancu prežiť.
Posledný prípad ochorenia poľovného psa Aujeszkého chorobou riešila na začiatku decembra Krajská veterinárna správa pre Pardubický kraj.
Päť dní po hone v poľovnom revíre MS Cimburk - Městečko Trnávka, v okrese Svitavy sa u poľovného psa nemeckého prepeličiara prejavilo prudké svrbenie uší, ktoré najprv preliečila súkromná veterinárna lekárka. Druhý deň bol už pes hospitalizovaný na pracovisku Veterinárnej a farmaceutickej univerzity v Brne, kde následne uhynul. Bola u neho preukázaná Aujeszkého choroba.
Majiteľ psa uviedol, že psy zásadne nekŕmi vypľujem alebo nevařeným mäsom, ale že tento pes sa rád do blízkeho kontaktu s ošípanými púšťal. Doma má chovateľ ešte dva ďalšie psy, ktorí však aj po uplynutí inkubačnej doby nevykazujú žiadne klinické príznaky, žiadne zmeny zdravotného stavu.
Z uvedeného prípadu je zrejmé poučenie: aby lovci najmä zabránili psom v kontakte s ulovenými diviakmi, a rozhodne je nekŕmili vypľujem alebo surovým mäsom.
Josef Duben, tlač. hovorca SVS, www.svscr.cz