Mačky sú veľmi múdre a majú dobrú pamäť. Keď sa chcú niečo naučiť, zvládnu to. Len je nutné aplikovať iný prístup ako u psov. Na rozdiel od nich sa totiž nesnaží urobiť človeku radosť a je potrebné, aby pre nich bolo dobré správanie výhodné.
Základ výcviku je preto odmena, ktorá by mala prísť vždy, keď mačka plní požadovaný cvik alebo správanie. Vyberte si špeciálnu chutnú maškrtu, ktorou môžete svoju mačku motivovať a pokiaľ to je možné, využívajte ho len pri výcviku. Vyvarujte sa fyzických trestov. Mačky sú na to citlivé a len tak neodpúšťajú. Fyzické tresty môžu v mačke vyvolať túžbu sa pomstiť a potom možno nájdete pomočený koberec a pod. Najlepšie je sa s mačkou skúsiť dohovoriť a vychovávať ju s kľudom. Mačky sú citlivé na tón hlasu, preto často stačí povedať dôrazné "nie" a zabrániť im v nežiaducej činnosti.
Trest bez páchateľa
Všeobecne platí, že je lepšie mačky netrestať. Sú mazané a zapamätajú si, že trest príde, len keď ich niekto vidí av "zakázanom" správaní (napríkady vyskakovaní na kuchynskú linku) potom budú pokračovať za vašim chrbtom. Pokiaľ ale nefunguje pozitívna motivácia, môžete skúsiť mačku odlákať pomocou toho, čo im vadí. Kľúčom k úspešnej prevýchove je spojiť zlé správanie s nepríjemným dôsledkom bez toho, aby mačka nadobudla dojem, že za to môžete vy. Zaistite, aby ju „potrestalo samo prostredie”. Využiť na to môžete rôzne pachy, textúry alebo zvuky, ktoré sú mačkám nepríjemné a ktoré spojíte napríklad so skákaním na jedálenský stôl. Pokiaľ mačka nedokáže určiť, odkiaľ prichádza trest, bude sa zakázanej zóne vyhýbať, či už ste doma, alebo nie. Keď si uvedomia, že sa im zlé správanie neoplatí, nakoniec toho nechajú.
Na mačky spravidla platí:
Nepríjemné pachy: citrón, rôzne výcvikové spreje
Nepríjemné textúry: hliníková fólia, lepivé povrchy
Nepríjemné zvuky: syčanie, rachot, cinkanie
Hľadajte príčinu
Nežiaduce správanie, ako je napríklad močenie mimo toalety, býva často vyprovokované vonkajším vplyvom, ako sú zmeny v domácnosti, alebo napríklad aj zdravotné problémy. Mačky často veľmi dobre vedia, čo smie a čo nie. Preto ak pozorujete zmeny v správaní vašej mačičky, zamyslite sa, či jej niečo nechýba. Medzi najčastejšie príčiny zmien správania patria zdravotné problémy, stres, pocit osamenia, málo pohybu a zábavy alebo nevyhovujúce podmienky k životu, ako je aj dlho nevymenené mačacie stelivo – tu sa zamyslite aj nad umiestnením toalety. Pokiaľ sa mačacia toaleta nachádza na frekventovanom mieste, mačka nemá pokoj a necíti sa tam v bezpečí, a preto sa môže stať, že si nájde iné miesto.
Foto: Pixabay