Nácvik čistotnosti patrí medzi vôbec prvé zručnosti, ktoré budeme chcieť bytového psíka naučiť. U dospelého útulkového psíka je to takmer vždy neznáme, nevieme, kde žil a iba z jeho návykov v koterci sa dá odhadnúť jeho čistotnosť. Niektorý to pochopí okamžite bez jedinej mláčky v byte, inému to trvá treba tri týždne.
Každý pochopil skôr či neskôr, že v byte sa nakálí, chorôb a neznačkuje. Niekoľko psíkov som videla pripravovať na pobyt v byte priamo v útulku a ani deprimovaným psíkom, ktorí neprišli príliš do styku s človekom a správali sa spočiatku v byte ako demolačná čata, to nerobilo veľký problém. Netvrdím, že to nemôže byť dielom šťastie, ale myslím, že to zďaleka nie je tak veľký problém, aby sa toho ľudia museli vo výbere dospelé jedince príliš obávať. Častejšie problém je skôr nečistotnost spôsobená separačné úzkosťou, kedy k znečisťovaniu bytu dochádza iba v neprítomnosti pána vplyvom strachu psa zo samoty.
Niekedy sa majitelia mylne domnievajú, že im pes toto robí naschvál a pripisujú psovi ľudský motív pomsty, čo je chyba. Separačné úzkosťou a jej postupnému odstraňovaniu sa budem venovať v niektorej z ďalších kapitol o psoch.
Pri výchove šteňaťa k čistotnosti v byte nás čaká väčšie práce, malé šteňa sa vyprázdňuje ďaleko častejšie a spontánne dozrieva k potrebe sa vylučovať mimo najužšia teritórium neskôr. Niektorí majitelia učia vyprázdňovať sa šteňa na handru alebo na noviny v byte. Zdá sa to pochopiteľné a pre psa výhodné - keď pes bude mať potrebu, uplatní tento bytový záchodík, bez toho aby musel čakať na príchod majiteľa.
Niektorí majitelia majú to šťastie, že ich pes používa bez problému mačacieho záchůdku, ale je tiež veľké percento tých, ktorí to napriek úsiliu a snahe svojho psa nikdy nenaučili a skomplikovali si tým, že mu tolerovali vyprázdňovanie v byte neskoršej nácvik vyprázdňovanie vonku. Ak teda máte možnosť so psom chodiť často von, odporúčam vám skôr psa rovno učiť sa vyprázdňovať len tam, vyhnete sa neskorším komplikáciám.
Psa po prebudení a po žrádlo vyneste von ešte skôr, než stačí svoju potrebu vykonať doma. Okrem toho ho v intervale 3 až 4 hodín noste k vykonanie potreby von. Samozrejme ho vonku poriadne pochváľte, keď sa vymočí či výkalmi.
Môžete skúsiť aj slovný posmeľovania povelom "mláčku". Ak to nestihnete a šteňa vám nejaké nadelenie urobí doma, netrestajte ho a okamžite ho vyneste znova von. Pokiaľ ho nachytáte priamo pri čine, použite povel Fuj a zamračí sa. Sledujte tiež jeho prípravné správanie, signalizujúce, že pes sa doma bude vyprázdňovať; u stolica je to často otočenie sa na mieste dokola, u močenie je to čichnutí k podlahe v mieste, kam sa chce vymočiť.
Mláčku či výkal upracte tak, aby to šteňa nevidelo a nenaučili ste ho tak nežiaducemu spojenia, že kalúžka mu sprostredkuje nejakú pozornosť a akciu (aj keď negatívna) a snažte sa prekryť pach saponátom alebo riedeným Savom. Ak by šteňa cítilo svoju moč z podlahy, snažilo by sa nabudúce sa vyprázdniť na rovnakom mieste. V žiadnom prípade nepraktizujte metódu, kedy sa vyplácha ňufák šteňaťu v mláčke, väčšinou ešte sa revom a bitím, prípadne vytrepaním za kožu na krku a vyhodí sa potom von. Jediné, čoho docielite, bude strach šteňaťa z vás a otrasená dôvera vo vás, zhoršený vzájomný kontakt a neochota k vám prísť a vykonávať vaše povely. Samozrejme tak šteňa vytúženú čistote nenaučíte ani za túto cenu.
Niektoré šteňa môže vonku javiť obavy z vyprázdnenia, majitelia popisujú, ako chodí vonku dlhé desiatky minút, bez toho aby sa pes vyprázdnil, čo však urobí okamžite po návrate do bytu. Tu je potrebné si uvedomiť, že v hierarchii svorky je šteňa až na najnižšiu priečke a neprislúcha mu přeznačkovávat značky dospelých psov. Pokiaľ ho vencovité na miestach, kde sa často venčí iní psi, šteňa si proste nedovolí vyprázdniť sa tam, kde cíti značky iných, silnejších psov, ktorí by pre neho mohli znamenať hrozbu, keď by porušilo pravidlá. Preto takéto šteňa vezmite na miesto, kde nepocíti značky ostatných a môže bez strachu nechať značku svoju. Situáciu mu môžete ešte uľahčiť tým, že na miesta, kde je žiaduce, aby sa vyprázdňovala, dáte handru vytrenie v jeho moči, prípadne ho tam vyžmýkate.
Pre šteňa je pri nácviku čistoty dôležitá vaše psychická pohoda, srdečný a uvoľnený prístup. Úzkostne neurotické reagujúce majiteľa viac vyvedie z miery, keď sú svedkami úplne prirodzeného pudového chovanie psa a reagujú prísnejšie, čo v psovi vyvoláva podráždenie a konflikt.
Nikdy sa nenechajte strhnúť k dostihom čistotnosti s ostatnými psičkári, kedy pod tlakom historiek, ako si niekto druhý priniesol domov šteňa, ktoré okamžite pochopilo, čo sa od neho chce, sa začalo vyprázdňovať výlučne a presne tam, kde chce jeho majiteľ, v najhoršom prípade do týždňa či mesiaca si dokázalo zaskučať v prípade potreby pri dverách.
Aj keď nepopieram, že takéto prípady sú možné, nácvik čistotnosti je úplne individuálne u každého šteniatka a nervozitou a sklamaním z toho, že váš psík zaostáva za čistotnějšími psíkov, môžete šteňa maximálne zneurotizovat a celý proces sebe i jemu predĺžiť a skomplikovať.
Niekedy mi podobné preteky pripomínajú preteky matiek vo vysádzaní bábätka na nočníček, ktorými niekedy neskôr môžu spôsobiť ďaleko vážnejšie psychické problémy dieťaťa. Počítajte s tým, že sa jedná o dlhodobejší proces, a aj keď šteňa pochopí, čo sa od neho žiada, nejaká tá kalúžka sa väčšinou aj neskôr sem tam vyskytne. Buďte trpezliví, prirodzenosť psíka naozaj nie je sa vyprázdňovať v byte a skôr alebo neskôr to naozaj pochopí drvivá väčšina z nich.
Ak bol pes už naučený čistote a zrazu sa začne v byte pomočovať, môže sa jednať o psychický alebo fyzický problém, ktorý by ste mali konzultovať s veterinárom. Všímajte si rovnako súvislostí, v ktorých sa tak deje, napríklad vykastrovaný fena, ktorá močom pri vstávaní z ľahu alebo vo spanie si toho nie je ani vedomá, často sa tu jedná o poruchu v dôsledku anatomických zmien pomerov v malej panvici alebo hormonálnych zmien, ktorý je potom treba tlmiť doživotným podávaním lieku.
Náhle pomočovanie predtým čistotného psa môže okrem ďalšieho príčin signalizovať tiež zápaly močových ciest, močové kamene, v neskoršom veku psa je spojené aj s demenciou. Pre návštevu veterinára si rovno so sebou vezmite na vyšetrenie vzorku moču. Niekedy si majitelia nevedia rady s odberom, kedy pes, než k nemu dobehnú a zohnať sa, je hotový alebo sa zľakne as vykonávaním potreby prestane - tu môže výborne poslúžiť stará naberačka, prípadne nízka emitní miska.
Text Dana Bočková