Súčasný stav veľkých šeliem v našej republike je monitorovaný za pomoci najlepšie dostupné metodológie vypracovanej za spolupráce vládnych aj neziskových organizácií. Stanoviť presné počty zvierat nie je z pochopiteľných dôvodov možné, preto sa pracuje s výpočtovými odhadmi.
V Českej republike sa vykonáva intenzívny monitoring výskytu jednotlivých ohrozených zvierat i celých vlčích svoriek - klasicky podľa stôp či ďalších markerov pohybu zvierat v krajine. K prehľadu o aktuálnom stave populácie týchto šeliem sa využívajú napríklad fotopasce, sledovanie stôp v teréne, truse, zvyškov ich potravy či testovanie vzoriek DNA.
Vlk nepotrebuje len hlboké lesy
Najvýraznejšie sa dnes zaznamenáva návrat vlka obyčajného, a to nielen v Českej republike, ale skoro v celej Európe. Jeho výskyt bol hlásený po sto rokoch aj v Belgicku, ktorá práve neoplýva horskými lesmi. Napriek tomu sem tento jedinec doputoval až zo Švédska, čo bolo zistené vykonanou analýzou DNA. Vlk k svojmu životu totiž nepotrebuje hlboké lesy, ale prispôsobí sa aj životu v hospodárskej krajine osídlenej ľuďmi. Dôležitý je pre neho dostatok potravy a pokoj. Vlci potom môžu prichádzať bližšie k dedinám a obydliam, lebo ich teritórium na ne často bezprostredne nadväzuje. Začína to byť teda problémom pre chovateľov dobytka, najmä oviec, kôz, ale aj dobytka.
Okolo 20 jedincov v SR
Prítomnosť vlka je aktuálne zaznamenaná vo všetkých našich pohraničných horských pásmach na pomedzí Nemecka, Poľska, Slovenska a Rakúska. Vlka samotára sa vzhľadom k jeho migrácii podarilo monitorovať takmer na celom území SR (napr. Kokořínsko). V polovici minulého roka sa na našom území vyskytovalo celkom šesť vlčích svoriek, čo znamená približne dvadsať dospelých jedincov. Ročne je u nás hlásených približne dvesto prípadov mŕtvych zvierat po útoku predátora, prevažne vlka.
Krížence degenerujú vlčí genofond
V populácii vlka je zaznamenaný aj výskyt tzv. Hybridov, teda jedincov pochádzajúcich z kríženia vlka a psa. DNA testy potvrdili tohto kríženca na území severných Čiech vo Šluknovskom výbežku, kedy samice vlka po spárení so psom porodila tri šteňatá. Dve z nich uhynula (jedno bolo zastrelených a druhé neprežilo zrážku s autom), tretí pravdepodobne prežilo, ale nie je potvrdený jeho výskyt. Títo hybridný jedinci by znamenali degeneráciu vlčieho genofondu, preto je aj medzi ochranári všeobecný konsenzus, že musí byť odstránená z vlčej populácie. V súčasnosti je pripravovaný metodologický postup, ktorý bude tieto prípady riešiť. Ak sa odberom DNA potvrdí genetická mutácia jedinca, bude povolený jeho odstrel.
Zdroj: Asociácia súkromného poľnohospodárstva ČR
Foto: pixabay.com