Psy a mačky, ktorí nie sú chránení pred parazitmi, sú vystavení rade chorôb. Ktoré to sú?
K prenosu nebezpečných ochorení od kliešťa môže dôjsť okamžite alebo do niekoľkých hodín po prisatí - a to ako u ľudí, tak i domácich zvierat. Akonáhle chovateľ zabráni prisatí kliešťa, zabráni tak prípadnému prenosu niektorého z nebezpečných chorôb, ako je lymská borelióza, babezióza, kliešťová encefalitída, anaplazmóza a ehrlichióza. Chovatelia by mali používať pre ochranu domácich maznáčikov repelentné prípravky , ktoré parazita odpudí a zahubí skôr, než sa stačí prisať.
Prisaje Ak sa infikované kliešť na svojho hostiteľa (dieťa, dospelého či domáceho maznáčika), prenáša do jeho tela spolu so svojimi slinami tiež baktérie Borrelia burgdorferi. Lymská borelióza sa prejavuje letargiou, horúčkami, opuchom lymfatických uzlín, významným kolísaním telesnej teploty, chronickým zápalom kĺbov, zlou funkciou končatín, zápalom mozgových blán a srdcovými ťažkosťami. Tieto prejavy sa môžu objaviť dokonca aj niekoľko rokov po nakazení. Následky lymskej boreliózy sú potom artritída, poškodenie centrálneho nervového systému, srdca, obličiek a pečene.
Anaplazmóza je v Slovenskej republike najrozšírenejším bakteriálnym ochorením prenášaným kliešťami. Môžu sa ňou nakaziť ľudia aj domáce zvieratá. Odhaduje sa, že až 26% psov v Českej republike trpí týmto ochorením. Ak krv takto nakazeného zvieraťa saje kliešť, ktoré sa následne premiestni na človeka, je tu reálna šanca nákazy týmto ochorením aj u človeka. Ochorenie postihuje biele krvinky. Príznaky ochorenia sú horúčka, depresie, anémia, strata hmotnosti. Ďalším bakteriálnym ochorením prenášaným kliešťami je ehrlichióza, ktorá môže viesť až k poruchám dýchania, nervovým poruchám alebo opuchom končatín a miešku. Ehrlichióza vyčíňa predovšetkým v južnej Európe, ale v súvislosti s rozšíreným cestovaním s domácimi miláčikmi môže byť hrozbou aj pre nás.
Babezióza vyvoláva jednobunkový parazit Babesia. Choroba prenášajú kliešte, ktorá infikujú červené krvinky psov. U ľudí sa ochorenie prejavuje nechutenstvom a horúčkami. Medzi príznaky sa môže radiť taktiež vracanie, chudnutie, stomatitída (zápal sliznice ústnej dutiny) s vredy atď. Riziká nakazenia sa môžeme obávať aj v Českej republike.
Medzi nebezpečná ochorenie prenášané komármi patrí dirofilarióza (srdcové a podkožného červivosť) a leishmanióza. Srdcové červivosť je najznámejší ochorenie, ktorého prenos majú na svedomí komáre. Parazit sa v tomto prípade nachádza v srdci a v pľúcnych artériách. Jedná sa o veľmi nebezpečné ochorenie s fatálnymi následkami, rozšírené nielen v obľúbených letných destináciách, ako napr. Chorvátsko či Talianska, ale stále viac sa rozširuje aj do Maďarska, susedného Slovenska a bohužiaľ už aj k nám.
Podkožný červivosť - u nás stále častejšie typ ochorenia, ktorým sú ohrození zvieratá aj ľudia. Vývojové štádiá parazita sa nachádzajú v krvi a dospelé potom v podkoží. Jeho prítomnosť sa prejavuje napr. Svrbením a začervenaním kože. Leishmanióza je ochorenie, ktorého prenášačmi sú komárci rodu Phlebotomus čiže koutule, ktorí sa vyskytujú najmä na juhu Európy, medziročne však neustále pribúda prípadov tohto ochorenia aj v Českej republike. Ochorenie je veľmi závažné aj preto, že po niekoľko rokov môže byť úplne bezpríznakové. Nie každá nákaza vedie k rozvinutiu choroby. Ale ak choroba vypukne, ťažko sa lieči a zasahuje kožu aj vnútorné orgány. Leishmaniózy môže ochorieť aj človek. U zvieraťa sa následne prejavuje postihnutím kože či očí, chudnutím či abnormálnym rastom pazúrov.