História
Špic je jedným z najstarších dodnes chovaných plemien psov. Archeologické nálezy zvyškov kostier pôvodných špicovitých psov na území Švajčiarska a Nemecka sú datované do doby pred piatimi tisíckami rokov. Tieto psy boli ich volať psami rašelinnými. Vyobrazenie špicov na rôznych hlinených a keramických nádobách ukazujú, že títo psíkovia odpradávna žili uprostred ľudských spoločností. Špicovité psy boli jedni z najrozšírenejších po celej Európe. Bolo to vďaka ich odolnosti, statočnosti a hlavne všestrannosti. Na nákladných povozoch strážili prepravovaný tovar, strážili aj stavení a vinice, chytali myši v stajniach a boli využívaní aj ako psy pastierske. U nás patrí počiatok čistokrvného chovu špicov do 60. rokov. Najskôr sa správali bieli jedinci strednej veľkosti, neskôr boli dovezené tiež špice ďalších farieb a veľkostí. K výraznému oživeniu krvi došlo po roku 1989, kedy bolo dovezené niekoľko kvalitných jedincov. Úroveň nášho dnešného chovu je porovnateľná s úrovňou európskou.
Povaha a využitie
Špic má pomerne tvárnu povahu a veľmi dobre sa prispôsobí prostrediu a rodine, v ktorej vyrastá. Špice sú milými spoločníkmi detí i dospelých. A pretože sú ľahko ovládateľní, deti je zvládnu celkom bez problémov. Sú bystrí, čulí a temperamentný. Špice sú ako malé deti. Stále v pohybe, stále s typickým spiacim "úsmevom" v tvári, veselí a radostní, kedykoľvek pripravení k hre a vyvádzanie. Sú prirodzene inteligentný a rýchlo chápu. Keď sa na ne ide nápadito a po dobrom, radi sa učia. Aj predvádzanie najrôznejších kúskov a trikov, od panáčkovanie cez najrôznejšie skoky (špice mávajú vynikajúce skokanské dispozície) až po regulárnom výcvik a trebárs aj agility. Bystrý výraz špice napovedá, že je neustále v strehu a že mu nič neunikne. Je preto výborným strážcom.
vzhľad
Špic je stredne silným psom kvadratického rámca tela. Jeho srsť je bohatá, obzvlášť na krku a na chvoste, a odstáva od tela. Hlava je podobná líške, má bystré oči a malé blízko pri sebe stojace uši. Nemecký špic je zrejme pes s najväčším počtom farebných a veľkostných variet. Standard uvádza 13 farebných variet. Od snehobiele, celočierne cez čokoládovo hnedú, žiarivo oranžovú a vlčou k ďalším, ako je krémová, creme-sable (krémová s čiernym nádychom), orange-sable, black and tan (čierna s trieslovými znakmi) a strakatá. Veľkí špice sa správajú väčšinou len bieli a čierni, štandard uvádza i sfarbenie hnedé. Vlčí špice sú vlkošedá.
Veľkosť jednotlivých variet je:
vlčí špic / keeshond 49 +/- 6 cm
veľký špic 46 +/- 4 cm
stredná špic 34 +/- 4 cm
malý špic 26 +/- 2 cm
Trpasličí špic 20 +/- 2 cm
starostlivosť
Väčšia rázy špicov môžu žiť bez problémov celoročne vonku a tí menší sa hodí predovšetkým do bytu. Hoci špice majú mimoriadne bohatú srsť, jej štruktúra neinklinuje k plstnateniu a navyše má samočistiacu schopnost.I pri minimálnej starostlivosti preto špic vyzerá dobře.S výnimkou obdobia pĺznutia špica postačí vykefovať raz za týždeň a to len zľahka a občas prehliadnuť miesto za ušami. Približne raz za mesiac majitelia väčšinou dôkladnejšie prečešú aj podsadu. Špic vyniká dlhovekosťou, pätnásťročné špice v skvelej kondícii nie sú žiadnou výnimkou.
Text a foto: Jana Beková
Chovateľská stanica Fox River www.foxriver.cz
Ch.s. nemeckých malých špicov vo farbe oranžovej a orange-sable