Prapredkom nemeckých stavačov, všetkých troch druhov - krátkosrstý, drôtosrstý a dlhosrstý, je starý nemecký durič. Z neho sa postupom času v 17. storočí vyšľachtil typ stavača, avšak v tej dobe ešte ťažkopádny a pomerne neohrabaný. Tento pes síce pracoval spoľahlivo, ale do istej miery pomaly. Z tohto medzistupne sa vyvinuli tri vyššie spomínané typy nemeckého stavača. Štandard plemena "nemecký stavač dlhosrstý" bol vydaný už v roku 1879.
vzhľad
Jeho veľkosť by nemala prevyšovať 70 cm. Veľký dôraz sa kladie na štandardné osrstenia jedinca. Srsť je dlhá a priliehavá s dĺžkou 3 - 5 cm. Na spodnej časti krku na hrudi a bruchu je srsť dlhšia. Na ušiach sa srsť vlní a na chvoste tvorí vlajku. Srsť je hustá s dobrou podsadou. Jeho farebné variety sú veľmi rozmanité. Od jednoliato hnedej až po Strakoš s platňami a pálením. Nekrátené chvost nie je nikdy nesený nahor, ale vodorovne. Ňucháč je vždy hnedá.
Využitie a povaha
Oproti svojim konkurentom má nemecký dlhosrstý stavač isté výhody vďaka svojej dlhej srsti, ktorá ho chráni pred chladom. Jeho využitie je prevažne lovecké, avšak môžeme sa s ním stretnúť aj ako so psom rodinným. K svojim ľuďom je priateľský, k cudzím môže byť trochu nedôverčivý. Je ľahko ovládateľný a učenlivý. Je to všestranný lovec a rodený prinášača. Hodí sa skôr pre prácu v lese ako na poli.
starostlivosť
Ide o lovecké plemeno, ktoré potrebuje pravidelnú dávku pohybu a to najlepšie pri práci, ktorá je mu vlastné. Istou starostlivosť je nutné venovať srsti, ktorú je nutné raz za čas vykefovať. Je možné ho nechať prespávať dedinskom prostredí aj v zimných mesiacoch, avšak za podmienok dobrého zateplenie búdy či koterca. Ak nie ste poľovníci ani lovci a napriek tomu si chcete tohto stavača zaobstarať, môžete mu dopriať časté prechádzky, beh pri bicykli či iné aktivity, ktoré mu vynahradí prácu v lese.
Text: Eva Černohubová
Foto: Chovateľská stanica Z Pavlováku, www.zpavlovaku.wbs.cz