Zdravá mačka má jasné oči, vlhký nos, z ktorého jej netečie, hustú a lesklú srsť a čisté zuby. Výkaly sú pevné a tmavé, moč jasná a žltá. Mačka je čulá a má chuť k jedlu.
Za normálne sú považované nasledujúce hodnoty telesných funkcií:
Telesná teplota meraná rektálne - 38,8 až 39 stupňov Celzia
Dychová frekvencia 20 až 30 za minútu.
Tepová frekvencia 100 až 240 za minútu.
Z alarmujúce je u mačky považovaný stav, keď je zviera apatické, nemá na nič chuť, nič nepije alebo sa márne pokúša vymočiť. Nesnažte sa choré zviera sami ošetriť, ale čo najrýchlejšie navštívte veterinára. A už vôbec nepoužívajte bez porady s odborníkmi ľudskej lieky!
prvá pomoc
V naliehavých prípadoch by ste mali vedieť, ako mačke poskytnúť prvú pomoc. Tiež existuje niekoľko rád, ako môžete podporiť uzdravenie svojho zvieracieho pacienta. Váš veterinár vám určite rád poradí. Nezabúdajte, že choré mačky potrebujú kľud, teplo a láskyplnú starostlivosť.
Rany a zlomeniny - menšie rany, ktoré si mačky privodí napríklad pri bitkách, sa väčšinou samé zahojí. Nezabudnite je však vydezinfikovať a tiež pravidelne kontrolovať, aby sa môžu zapáliť. Pri silnejšom krvácaní sa odporúča priložiť tlakový obväz. Všetky väčšie poranenia, šok (rozoznateľný podľa bledé sliznice) a zlomeniny kostí musia ošetriť veterinár! Až k nemu budete zviera prevážať, mali by ste ich udržiavať v čo najväčšom pokoji. Pri styku so zranenou mačkou zachovávajte pokoj, hovorte na na udržujte ju v teple. Majte nie pamäti, že poranené mačky môžu v dôsledku svojej zmätenosti pohrýzť a poškriabať aj dôverne známe ľudí.
Nachladnutie - Mačku udržujte v teple a chráňte ju pred prievanom. Liečbu konzultujte s veterinárom a neordinujte jej sami žiadne lieky.
Hnačka - Mačke nedávajte deň nič žrať, starajte sa však o to, aby dostatočne píla (nie mlieko!). Pôst malých mačiatok by mal trvať maximálne osem až dvanásť hodín. Keď sa stav nebude zlepšovať, alebo bude dokonca horší či sa v stolici objaví krv, potom musí mačka bezpodmienečne k veterinárovi. Po ukončení pôstu podávajte mačke spočiatku len ľahko stráviteľnú potravu ako je napríklad nadrobno nakrájané chudé kuracie mäso s varenou ryžou. Mačku kŕmte často, ale dávajte jej len malé porcie, aby ste uľahčili trávenie.
podávanie liekov
Návšteva u veterinára
Dobre sa na ňu pripravte, aby ste zredukovali vlastné stres aj stres vášho zvieraťa. Radšej sa telefonicky objednajte, aby ste v čakárni nemuseli tráviť dlhé hodiny, kedy je mačka nervózny. K veterinári choďte priamou cestou, cestovný box chráňte pred prievanom a chladom. V čakárni mačku nevyberajte z prepravky, nepúšťajte ju k ostatným zvieratám. Dvierka od boxu natočte smerom k sebe a na mačku pokojne Hovorte.
ZDROJ: Brigit Gollman - Mačka - sebavedomá, múdra, zdravá