Mám šesťročného o kastrovaného siamak, ktorý v poslednej dobe žiarli na môj počítač. Vždy, keď k nemu sadnem, niečo pociká. Je mi jasné, že siamak je veľa spoločenské plemeno. V práci bývam (is cestou) cca 10 hodín. Hneď ako prídem domov, ideme na prechádzku do parku, teraz v lete aj na dve hodiny, úplne podľa jeho réžia. Niekedy behá, niekedy vylezie na strom a vydrží tam treba hodinu, proste ako má náladu. Prechádzky zvyčajne končíme na dvore, kde má svoje miestečka, z ktorých pozoruje vtáky a vôbec dianie všade okolo, a miestečko na záchod, ktoré rád využíva.
Na jar mi začal pocikávať veci. Vypozorovala som, že je to v okamihoch, keď sadnem k notebooku. Vo svojej práci nemám čas si vybavovať osobné maily a pod. (A ani by to nebolo správne), tak to robím doma. Väčšinou až po prechádzke. Aj keď sa na prechádzke vyčúrala vonku, akonáhle sadnem k počítaču, nájde si nejaké (najlepšie čerstvo vyprané) bielizeň a to znečistí. Pozorovaním som dospela k názoru, že je to skôr "komunikačný" záležitosť než nejaká choroba. Keď sme teraz v lete boli s kocúrom na dovolenke na chalupe, za cele tri týždne ho to ani nenapadlo. Po návrate domov trvalo len týždeň, než sa jeho "protest" obnovil.
Zo začiatku som nereagovala nijak, proste som zobrala špinavé veci, dala ich vyprať a sadla si späť k notebooku, predovšetkým preto, aby nezískal pocit, že jeho správanie má nejaký žiaduci účinok (začať sa mu venovať). To by asi bolo úplne zle. Teraz robím to, že sa úplne bez emócií zdvihnem, strčím mu do toho ňufák, hodím bielizeň vyprať a ďalej sa venujem pôvodnej činnosti alebo ho za trest chvíľku ignorujem. Ale asi to taky nebude mať nejaký valný účinok, ako pozorujem ...
Neviem, čo ďalej robiť. Myslím, že môj denný rozvrh sa nijako zvlášť nezmenil ani nedošlo k nejakej výraznej zmene, ktorá by mi nejako zapadala do začiatku tohto jeho správania. Včera sme boli vonku a blbnuli celý deň, dnes cca 2 hodiny, medzitým sme si zase rôzne hrali. A sotva som po celom víkende prvýkrát sadla k počítaču, ani nie po 10 minútach zase "protest". Chápem, čo mi tým hovorí (aspoň si to myslím), ale nehodlám sa stať jeho otrokom v zmysle podriaďovať svoj denný režim a činnosť jeho náladám. Akokoľvek je to miláčik najväčšie a naprostej zlatíčko, je to predsa len zviera a denný režim určujem ja, nie on (teda aspoň doteraz).
Ostatné činnosti, pri ktorých venujem svoju pozornosť niečomu inému ako jemu (varenie, upratovanie, sledovaní televízie), mu nevadí, len ten počítač. Ale obávam sa, aby sa toto jeho chované časom nerozšírilo. Preto by som Vás chcela požiadať o radu, nejakú fintu, ako toto jeho správanie zmeniť. Rada by som si tiež objednala Vašu knižku Keď mačka ignoruje záchod. Ďakujem.
odpoveď:
Teda smekám, ako sa vášmu kocúrikovi venujete - to ja nie som tak starostlivá panička. A mám podobný problém, moja mačička tiež ihneď zaregistruje, keď si sadnem k počítaču, a vadí jej to. Len na rozdiel od vášho kocúra neciká, ale hupne mi na klin a vtiera sa. Keď ju dosť nehladíme, priťahuje si moju ruku labkou. Niekedy je to milé, ale niekedy fakt otravné, zvlášť keď sa musím veľmi sústrediť. A tých chlpov v klávesnici!
Navrhujem najprv skúsiť spojiť vašu prácu pri počítači s niečím, čo urobí kocúrovi radosť: Napr. rozdeliť konzervu (kapsičku) do niekoľkých misiek a dať ich na rôzne miesta, aby ich musel kocúr hľadať (ale obmedzte mu priestor na jednu miestnosť a tam pokiaľ možno všetko, čo zvyčajne pocikáva, upracte). Alebo urobte pár otvorov do veka a stien škatule od topánok (na pretiahnutie paciček) a do krabice schovajte nejakej veľa voňavé mňamku. Dobroty alebo hračky idú schovať taky pod nejaký starý obrus. Najvyššie všetko skombinovať, aby mu to zabralo dosť času. Potom všetko niekam upracte, nech to nemá prístupné inokedy, než práve v čase, keď potrebujete pracovať.
Tiež sa odporúča mačky "zamestnať" priamo pri počítači - dať im nejaký pelech na stôl vedľa počítača (najlepšie na strane, kde je vetrák, aby na ne išlo teplíčko), pekne je tam pohladiť a potom akoby s nimi konzultovať prácu. Mne to funguje, ale je to trochu obmedzujúce.
No a keby to zlyhalo, neostane než kocúra na chvíľu separovať. Keď je takto vzorne vyvenčený, môžete ho dať na chvíľu do prepravky alebo klietky a pridať mu tam nejakú dobrôtku. Ale nechajte ho mimo miestnosti, kde ste s počítačom, aby nebol počítač príčinou jeho uväznenie a nechcel sa mu pomstiť. Po vypustení by som kocúra poriadne zamestnala nejakou hrou, aby hneď nešiel protestovať a ocikáva. Ale u tejto metódy mám strach, aby kocúrik moc nemňoukal - siamky sú dosť hlučné.
Keby sa nedarilo, dajte vedieť, skúsime to doladiť. Knižočku rada pošlem, treba tam nájdete ďalšiu inšpiráciu.
MVDr. hana Žertová
Ďalšie odpovede na najrôznejšie otázky nájdete na www.hanazertova.cz