História
O pôvode tejto mačky toho veľa nevieme. Skogkatt čiže lesná mačka sa vyskytuje už po stáročia. Zmienky o mačkách, pripomínajúcich svojím zjavom nórsku lesnú mačku, nájdeme v rade starobylých textov. O pôvod týchto mačiek sa vedú spory a existuje niekoľko teórií. Jedna teória poukazuje na možnosť, že Vikingovia priviezli na svojich lodiach do Škandinávie škótskej divoké mačky, ktoré následne utiekli a založili divokú populáciu a začali sa páriť s potomkami zdivočených domácich mačiek. Tak údajne mala vzniknúť nórska lesná mačka. Ďalšia teória predkladá možnosť, že je toto plemeno odvodené od tureckých angor dovezených do Nórska v 16. storočí, ktoré sa skrížili s potomkami škótskych divokých mačiek. Ďalšia teória uvádza ako možného predka dlhosrsté mačky dovezené z Ruska. Ďalším variantom možného pôvodu je tá, ktorá predpokladá, že nórske lesné sú potomkami zdivočených domácich mačiek, ktoré sa vyskytovali v drsných podmienkach Škandinávie od pradávna. Zdivočenej domáce mačky sa museli prispôsobiť nepriaznivým podmienkam severského podnebia. Studené zimy spôsobili, že mačky boli časom ťažšie, väčšie a odolnejšie. Aj odolná štruktúra srsti je dôsledkom klimatických vplyvov. Lesné mačky sa neskôr začali sťahovať k ľudským osadám, kde sa osvedčili ako výborné pomocníčka v boji proti hlodavcom. Šľachtenie nórskych lesných mačiek začalo v Nórsku až v roku 1934. Ale do roku 1938 nikto nemyslel na tieto mačky ako na samostatné plemeno. V roku 1938 bola v Osle prvýkrát nórska lesná mačka vystavovaná. Veľmi zaujala, a to nielen nórskej posudzovateľa. Druhá svetová vojna však šľachtenia plemena na dlhú dobu prerušila. Ďalšie snahy o zachovanie tohto plemena pokračovali v päťdesiatych a šesťdesiatych rokoch. V roku 1972 bol vypracovaný dočasná štandard plemena. Plemeno bolo oficiálne uznané medzinárodnou organizáciou FIFe roku 1977. Po medzinárodnom uznaní sa nórskej lesnej mačky začali šíriť do sveta. Do USA boli tieto mačky dovezené roku 1979, ale americká CFA uznala nórsku lesnú mačku až v roku 1994. Do Českej republiky sa dostali nórskej lesnej až na konci deväťdesiatych rokov a chov je ešte len v rozvoji, aj keď obľuba týchto mačiek vzrastá.
vzhľad
Nórska lesná mačka patrí do skupiny II - polodlhosrsté mačky. Dosahuje stredných až veľkých rozmerov. Hmotnosť sa pohybuje v rozmedzí 3 až 9 kg. Telo nórskych lesných mačiek je dlhé, na vysokých a silných končatinách. Chvost je veľmi dlhý a veľmi dobre osrstený. Vysoké uši sú charakteristické rysími Štetôčka. U nórskych lesných mačiek sa povoľujú plné farby (jednofarebná srsť) a to len v prírodných farbách (čierna, modrá, červená, krémová, korytnačinová a modro - korytnačinová) ďalej tri rôzne kresby (mramorovanie, tigrovanie a bodkovanie), farba biela, farby striebristé , všetka sfarbenie s podielom bielej farby a všetky sfarbenie vzniká kombináciou týchto farieb. Vylučujú sa farby čokoládová, škoricová, lilavá plavá a farby s odznaky.
Starostlivosť o srsť
Pre nórsku lesnú mačku je charakteristická dvojitá srsť, ktorá je zložená z dlhých, vode odolávajúcich pesíkov, kryjúcich hustú podsadu. Golier na krku a "nohavičky", ktoré tvoria dlhé chlpy na zadnej strane končatín, sú výrazné hlavne v zime. V letnom období miznú.
Pre dokonalý stav srsti je nevyhnutná kvalitná a vyvážená strava. Cez svoju dĺžku nevyžaduje srsť nórskej lesnej mačky tak intenzívnu starostlivosť, akú vyžadujú napr. Perzské mačky. Ideálne je raz až dvakrát týždenne jemné kefovanie. V čase pĺznutia prečesávame častejšie podľa potreby. Pri kefovanie si počíname opatrne. Musíme zabrániť vyšklbania ozdobných dlhých chlpov na golieri a chvosta. Ďalej dbáme na to, aby nebolo česanie pre mačku nepríjemné, kefovanie musí byť jemné. Ak si budeme počínať hrubo a budeme násilím rozčesávať zauzlené chlpy, tak spôsobíme jedine to, že mačka začne vyčesávanie nenávidieť a pre mačku i majiteľa bude každé česanie stresujúcim zážitkom. Ak napriek pravidelnému kefovanie dôjde k splstnateniu chlpov, môžeme ich opatrne rozpliesť prstami a až potom prečesať. Ak je splstnateniu tak veľké, že už rozčesať nejde, musíme ho vystrihnúť. Ovšem na použitie nožníc by u výstavných jedincov nemalo nikdy dôjsť. Pred výstavou sa tieto mačky nekúpu, pretože by ich srsť stratila svoju vodu odpudivú vlastnosť.
Povaha a temperament
Nórska lesná mačka miluje "svojich ľudí". K cudzím ľuďom môže byť rezervovaná. Má dobrácky, tolerantný a priateľskú povahu. Je to vyrovnaná a pokojná mačka, ktorá ale dokáže byť veľmi hravá a aktívna. Deň najradšej trávi v blízkosti svojho človek a často sa dožaduje nežnosťou. Nórska lesná mačka je svojimi fyzickými predpokladmi, ktoré zdedila po predkoch, prispôsobená životu vonku, kde sa prejavuje ako dobrý a rýchly lovec. Tiež veľmi rada šplhá. Ak jej poskytneme dostatok priestoru, dobre sa prispôsobí aj životu doma.
Text: redakcia
Foto: Dominik Matúš, StudioRen