Máme 15měsíčního bernského salašníckeho psa. Bývame kúsok za Prahou, kde máme záhradu 1000 m². Pes nám ničí všetky veci na záhrade, záhradný nábytok, fasádu, zábradlia, kvetináče s kvetmi atď. Vôbec nevieme, čo robiť. Vždy ho k danému miestu dokážem a vynadajú mu pri tom, ale na druhý deň to urobí znova. Začiatkom roka sme museli inštalovať elektrický ohradník okolo pozemku, pretože neustále utekal, robil diery v plote atď. Veľa ľudí mi hovorí, že to je tým, že odídem preč v 8h a vraciam sa okolo 18h. Veď mnoho ľudí má psa na záhrade, ale musí tiež chodiť do práce, a pes im nedevastuje všetko, čo má v ceste. Môžete mi prosím poradiť?
odpoveď:
Je ťažké na diaľku posúdiť, či váš pes ničia veci z nedostatku iného zamestnania, alebo preto, že sa bojí byť sám doma. V každom prípade je potrebné dbať na tri hlavné zásady:
1. Pes musí mať doma stále niečo na prácu, aby sa nenudil.
2. Pes by nemal mať vo svojom okolí nič, čo nesmie hrýzť as čím si nesmie hrať.
3. So psom treba chodiť pravidelne von, aby uspokojil svoje sociálne potreby i fyzickú aktivitu a aby potom doma hlavne odpočíval.
Ad 1) Vhodnými hračkami sú napríklad plniace Kong či iné podobné hračky z tvrdej gumy. Ak bude ich mať dostatok a naučí sa s nimi zaobchádzať, môže do nich dostávať celú kŕmnu dávku. K tomu mu doprajte veľké hovädzie sušené kosti sa zvyšky šliach, tie vydržia dlho aj veľkému psovi. Dobrý je aj lopta Boomer, ktorý pes nemôže uchopiť do zubov a len ho kotúľa. Ale neviem, či by ho berňáčik ocenil, skôr ho milujú pitbulové, amstafi alebo retrievery.
Ad 2) Pokiaľ ide o záhradný nábytok a kvetináče, to sú veľké lákadlá. Radšej je v dosahu psa vôbec nenechávajte. Ostatné (zábradlia a pod.) Ho musíte cielene naučiť nechávať na izbe tým, že ho sledujete, ako sa na záhrade chová, a zakaždým keď venuje pozornosť niečomu nežiadúcemu, okríkne ho a ponúknete mu hneď niečo, čo okusovať môže (vyššie spomínané hračky ) a za to ho pochváľte. Všetko musí prebehnúť bleskovo, aby to pes vždy spojil s tým, čo práve robí. Inak sa to nenaučí a vaše večerné vynadaní u zničených vecí samozrejme vôbec nechápe.
Ad 3) S mladým psom treba ísť aspoň 2x, lepšie 3x denne von, mimo záhradu. Potrebuje skontrolovať strategicky dôležité miesta, obnoviť svoje značky, stretávať sa s inými psami a komunikovať s nimi. Tiež potrebuje mať denne veľa podnetov z vonkajšieho prostredia, aby sa na ne naučil správne reagovať. Psy držanie väčšinu času na záhrade bývajú bojazliví a zo strachu aj agresívne, keď sa stretnú s neznámymi ľuďmi, zvieratami či vecami. Aby bol pes dobre ovládateľný, naučte ho formou hry as pomocou maškŕt pár základných povelov (predovšetkým privolanie a disciplinovanou chôdzi na vodítku). Aby sa vonku poriadne unavil, hrajte s ním stopovacie hry alebo také, ktoré vyžadujú chvíľku plného sústredenia. Takto zamestnaný pes nebude mať takú potrebu stále niečo doma robiť a bude odpočívať a tešiť sa na ďalšie spoločné dobrodružstvo.
Zvážte však, či váš pes neničia veci z dôvodu tzv. Separačnej úzkosti . Svedčila by pre to poškriabaná fasáda a snahy o útek. Névy, nenarieka, nešteká, keď je sám? Desať hodín samoty je viac ako dvojnásobok doby, ktorá sa uvádza ako únosná. Psy sú zvieratá veľmi spoločenská a samotu znášajú ťažko. Preto sa odporúča ako maximum 4-5 hodín samoty. Niektorí psi vydrží aj dlhšie, iní sa nenaučí znášať samotu vôbec a vyvádzajú hneď, akonáhle majitelia odídu. A práve takíto psi ničí zariadenie bytov a domov, pretože to na chvíľku odvedie ich pozornosť od hrôzy zo samoty, ktorú prežívajú. Ľudia žijúci v byte to rieši tým, že si psa berú so sebou do práce alebo ho dajú niekomu na stráženie. U vás by bolo vhodné, aby psovi skrátili samotu napríklad susedia, ktorí bývajú viac doma as ktorými dobre vychádzate. Ale bolo by potrebné vášho psa pomaly naučiť v pokoji znášať aspoň skrátenú dobu samoty, aby netrpel a nahledal náhradnú činnosť. K tomu existujú presné cvičenia , ktorá je však potrebné vykonávať pomaly, že pes spočiatku vôbec nezostáva sám. Overte teda, či pes nie je nervózny pri vašom odchode a čoskoro po ňom a či sa chová osamote pokojne. Potom by stačilo zaviesť vyššie uvedené opatrenia a verím, že sa stav rýchlo upraví.
MVDr. hana Žertová
Ďalšie odpovede na najrôznejšie otázky nájdete na www.hanazertova.cz