Mať za člena rodiny psa alebo mačku je v posledných rokoch stále populárnejšie. Ruka v ruke s týmto trendom sa však tiež zvyšuje riziko nakazenia parazitárnymi ochoreniami prenosnými zo zvieraťa na človeka.
Parazitov existuje celý rad, z tých vnútorných patrí medzi najrozšírenejšie bezpochyby infekcie škrkavkou a pásomnicou. Jeden z nejvyděšenějších pohľadov, ktorý v ordinácii často vídam, je výraz matky dieťaťa, ktorá našla črevného parazita v truse psa alebo mačičky, s ktorou sa denne mazná jej dcéra či syn.
škrkavky
Škrkavky (Toxocara canis, Toxocara cati) parazitujú v čreve psov a mačiek, kde v dospelosti dosahujú veľkosť 5 - 15 cm. Koneční hostitelia týchto parazitov vylučujú denne trusom do prostredia státisíce infekčných vajíčok, ktoré nie sú viditeľné okom (dosahujú veľkosť menšiu ako desatina milimetra). Jedna škrkavka je schopná v priebehu jedného dňa vyprodukovať až 200 tisíc vajíčok. Tie sú potom zdrojom infekcie pre ďalšie hostiteľa vrátane človeka. Vajíčko parazita je navyše schopné vo vonkajšom prostredí prežívať až niekoľko rokov. V Českej republike sa vyskytujú škrkavky celkovo asi u 16% psov, ale až u 40% mladých psov do 1 roka. Výskyt u mačiek činí asi 18-30%.
Pes a mačka sa nakazí požraním vajíčok alebo hostiteľských organizmov (napr. Infikované myši, nedostatočne tepelne upravené mäso atď.). K nakazeniu dochádza tiež cestou z matky na šteňa resp. mačiatko. U suky je larva škrkavky dokonca schopná prenikať cez placentu do plodu a šteňa sa tak už s infekciou rodí. Larvy sú vylučované tiež mliekom a k ďalšiemu prenosu teda dochádza pri dojčení. Mladé zvieratá sú navyše k infekcii omnoho vnímavejšie a ich ochorenie môže skončiť úhynom. Človek sa nakazí požraním vajíčok, z ktorého sa v čreve vytvorí larvy prenikajúce cez jeho stenu do krvi a touto cestou sa dostávajú do celého tela. V mieste zachytenie vytvárajú zápalovú reakciu. Zvlášť vnímavé na infekciu sú deti.
pásomníc
Pásomnica sú ďalším črevným parazitom psov a mačiek. Najrizikovejšie z pohľadu prenosu na človeka je nakazenia pásomnicou zvanou pásomnička pečeňová (Echinococcus granulosus). Pes a mačka sa nakazí požraním medzihostiteľov parazita (napr. Hlodavcov), v čreve sa vyvinie postupne dospelá pásomnice, ktorá produkuje vajíčka odídu do prostredia trusom. Človek sa nakazí požraním tohto vajíčka, z ktorého sa vyvíja larva prenikajúce cez stenu čreva do krvi a ďalej do pečene, pľúc či iných orgánov (napr. Mozgu). Tu larválne štádium rastie a spôsobuje vážne zdravotné ťažkosti. Svojimi príznaky môže pripomínať ochorenia nádorom. Výskyt tejto nákazy u človeka je u nás našťastie nízky.
Najčastejšie pásomnicou psa a mačky je pásomnice psej (Dipylidium caninum). Dospelá pásomnica v čreve uvoľňuje vždy posledné články svojho tela naplnené vajíčkami. Tieto články môžeme pozorovať v truse alebo, a to často u mačiek, nalepené na chlpoch v okolí konečníka. Svojim tvarom, veľkosťou a farbou môžu pripomínať zrnko ryže. Tento parazit je prenášaný blchami. Preto v prevencii črevných parazitóz hrá dôležitú úlohu odblešení pacienta a "odblešení" prostredia. Málokto vie, že viac ako 90% blší populácie (vajíčka a larvy bĺch) žije mimo zviera v okolitom prostredí a na zvierati nachádzame iba blšie dospelé jedince. Dvojitú ochranu, ako zvieraťa, tak prostredie, zaisťujú ľahko aplikovateľné spot-on preparáty určené špeciálne pre psy a iné zase pre mačky.
LIEČBA A PREVENCIA ČREVNÝCH parazitóz
Medzi jeden z najväčších omylov klientov patrí bezpochyby veta: "Môj pes žiadne parazity nemá, to by som ich predsa videl v truse." Z toho im vyplýva, že pravidelné odčervovanie niečoho, čo nie je vidieť, nie je nutné. Dospelé parazity v truse či obsahu žalúdka (zvratkoch) však pozorujeme len výnimočne. A tak tu rovnako ako u iných ochorení platí, že najlepšie terapiou je prevencia.
Na trhu je dnes niekoľko bežne dostupných kombinovaných preparátov účinkujúcich na škrkavky aj pásomnice zároveň. Ich aplikáciu zjednoduší použitie vo forme ochutených tabliet alebo ochutené suspenzie. Pre mačky, u ktorých je podanie tablety často veľkým problémom, existuje preparát vo forme spot-on (kvapka na kožu). Šteňatá je nutné preventívne odčervovať od dvoch týždňov veku, mačiatka potom od 4 týždňov. Šteňatá odčervujeme v 2., 4., 8. a 12. týždni veku psa. Ďalej v 4., 5. a 6. mesiaci. Mačiatka sa odporúča odčervovať v 4., 8. a 12. týždni. Následne v 4., 5. a 6. mesiaci mačiatka. Mladé psy a mačky od pol roka veku treba odčervovať každé 3 mesiace. U dospelých psov odporúčam 2-4x do roka pravidelné vyšetrenia trusu alebo preventívne odčervenie bez vyšetrenia, u vonkajších mačiek minimálne 4x ročne. Tiež vždy pred krytím a pôrodom. Fena či mačka môže byť nakazená skryto úplne bez prejavov ochorenia a počas gravidity dochádza k aktivácii ochorenia a k následnému nakazenie mláďat. Treba dodať, že častá obava našich klientov z podania antiparazitík z pohľadu zdravotných ťažkostí je zbytočná. Antiparazitiká zvieratá zdravotne nepoškodzujú.
Veľký význam v prevencii nakazenia človeka má samozrejme dodržiavanie hygienických pravidiel, ako je pravidelné umývanie rúk, dostatočné umytie ovocia a zeleniny, zakrývanie ihrísk a pieskovísk a nepopulárne upratovanie exkrementov po svojom psovi. To platí obzvlášť v centrách miest. Pozor, v 1g truse môže byť obsiahnuté až 10000 vajíčok, ktoré môžu prežiť mesiace až roky.
SRDCOVÁ červov
V posledných rokoch pozorujem zvyšujúcou sa obľubu cestovanie zároveň s našimi štvornohými priateľmi. "Novú parazitóz", ktorá sa v tejto súvislosti dostáva do povedomia chovateľov, je ochorenie srdcovými červami červoch psím (Dirofilaria immitis). Tento "červ" dosahuje dĺžku 25-30 cm a parazituje v pravej časti srdca psa a mačky. U zvieraťa spôsobuje vážne ochorenie srdca a pľúc. K prenosu z nakazeného na nenakazené zviera dochádza pomocou jednoduchého bodnutí infikovaným komárom. S touto parazitóz sa najčastejšie stretneme na cestách do zahraničia. Vyskytuje sa bežne nielen v teplých exotických krajinách, ale aj v južných štátoch Európy ako sú napríklad Chorvátsko, Taliansko, južné Francúzsko, Španielsko či Grécko. V posledných rokoch sme sa dokonca s touto parazitóz stretli aj v Českej republike. Prevencia tohto ochorenia je veľmi jednoduchá. Spočíva v aplikácii preparátu vo forme spot-on (aplikácia niekoľkých kvapiek antiparazitiká na koži). Tá potom chráni zviera 4 týždne pred nakazením.
Text: MVDr. Václav Bartoš
Veterinárna klinika ZooVET, Hradec Králové