Sme občianske združenie Mačacie nádeje. Vo svojich domácich depozitoch sa staráme o opustené mačky bez domova a hľadáme im nové majiteľa. V roku 2008 sme prijali 203 mačiek a umiestnili 120 mačiek. V roku 2009 sme prijali 453 mačiek a umiestnili do nových domovov 378 mačiek (viď. Výročné správy ) Aj v týchto počtoch veľa mačiek bez domova musíme odmietať. Buď z dôvodu naplnenia kapacity, alebo tiež často z finančných dôvodov. Preto sme spísali nasledujúci článok, ktorý objasňuje finančné náklady depozitování a zároveň je aj prosbou o pomoc verejnosti.
Niekoľkokrát som boli vyzvané, aby sme napísali niečo o ekonomickej stránke depozitování. Aké sú asi tak náklady na jednu mačku od prijatia do umiestnenia? Aké sú náklady na prevádzku veľkého depozitá? Čo sa deje potom, keď k nám nejaká mačička príde?
V prvom rade je nováčik prehliadnutý a ošetrený proti vnútorným a vonkajším parazitom. Vo veľkom depozitu si nemôžete dovoliť, aby na vás začala útočiť blší armáda ... :-)
Na odstránenie parazitov môžete dôjsť rôznymi (a rôzne drahými) cestami. Používame napríklad kvapku spot-on značky Stronghold. Je síce drahšie, ale k mačkám šetrnejšie. Pomocou Stronghold sa zbavíte ušného svrabu, pobiehajúceho hmyzu a krútiacich sa červíkov (iba škrkaviek) naraz. Potom je ešte lacnejšia, ale pracnejšie cesta - Frontline (blchy, vši) plus injekcie (musí sa opakovať) alebo kvapôčky (musí sa opakovať ešte častejšie) na ušný svrab a odčervovadlo na vnútornej červíkov. Suma sumárum sme niekde na 150 - 250 Sk, len ako sa zbavíme rôznych zvieratiek, ktorá prišla aj s novým prírastkom.
Máloktoré zvieratko (aj keď aj také výnimky sú) sa dostane do depozitá zdravej ako rybička. S veľkou väčšinou nových prírastkov putujeme na veterinu. Mačky trápia väčšinou nádcha, hnačka a podobné "nenáročné" choroby. Prehliadka stojí od 100 - 400 Sk, antibiotiká väčšinou okolo 50 - 100 Sk. Záleží samozrejme na veterinári a na tom, ako veľkú zľavu u neho máme dojednanú ... :-) Ak je ochorenie ťažšie, žiadame odber a vyšetrenie krvi, sonografické vyšetrenie, röntgen atď. Sumy potom šplhajú do iných úrovní. Alebo sa robia odbery a peny, ktoré sa posielajú do laboratória, čo tiež stojí nemalé peniaze.
Každá mačička je pred umiestnením minimálne raz očkované základné trojkombináciou, niektoré sú v depozite aj preočkované. Cena očkovania sa pohybuje od 150 Sk do v priemere 400 Sk. Existujú aj drahšie veterinári, ale tým sa snažíme vyhýbať ... :-)
Každé dospelé zviera je vykastrované. Cena kastrácia sa pohybuje u kocúra od 350 do 1000 Sk a cena kastrácia mačky od 450 do 1500 Sk. Aj tu sa dá zaplatiť aj viac, ale na to väčšinou nemáme.
Takže, keď sa sčítajú náklady, mačiatko môžem pripraviť na odber len po veterinárnej stránke za 500, - (ale to málokedy a málokde) až 1500, - Sk. Sú prípady, ktoré idú naozaj do tisícov len za veterinárnu starostlivosť. Dospelú mačku môžeme pripraviť na odber po zdravotnej stránke za 650, - až 3000, - Sk (za nekomplikované a prakticky zdravé prípady).
V depozitu, kde máme stabilne niečo medzi 30 - 50 mačkami, denne "rozsypeme" dve až tri kilá granúl (snažíme sa kŕmiť aspoň prémiovkami). Granule majú mačky stále k dispozícii. Granule sa v našom množstve pohybujú v cene od 50 -100 Sk za kg.
Podarilo sa nám zohnať nového a dobrého dodávateľa mrazeného mäsa a konzerv, takže dospelé mačky a odrastená mačiatka dostávajú niekedy raz denne približne 2 kg mäsa alebo adekvátne množstvo konzerv. (V hradeckom depozitu majú konzervy či mäso 2x denne a náklady sú vyššie úmerne väčšiemu počtu zvieratiek). Malé mačiatka, gravidné a dojčiace mačky sú kŕmené min. trikrát denne konzervami či mäsom, samozrejme pri permanentnom prístupe ku granulám. Keď nepočítame tieto zvláštne stravníkov, tak v mokrom kŕmení zkrmíme (stále hovoríme "iba" o 30 - 50 mačkách) denne 50 Sk za mäso a 150 € / deň za konzervy (v Hradci opäť viac). Na aké denné sume sme? 200, - Sk - 450, - Sk / jeden jediný deň.
Ďalej v tomto množstve spotrebujeme mesačne do 25 mačacích WC minimálne tri balenia 40l podstielky Cast Best Oko plus (pri obstarávacej cene 500 - 600 Sk / 1 balenie).
Teda depozitum s 30 - 50 mačičkami mesačne vydá niečo medzi 6000, - až 13.500 Sk "len" za kŕmenie, 1500, - Sk za stelivo, a keď ide všetko dobre (akože skoro nikdy nejde), tak sa zmestí do 10.000 Sk za veterinu . Bohužiaľ skoro každý mesiac je niekto viac chorý alebo potrebný väčší veterinárnej starostlivosti, tzn., Že obvykle vydáme viac.
Nezahŕňa tu náklady na "prevádzku", ako je pranie. Perieme momentálne oveľa častejšie ako sme prali, keď boli dcéry bábätká (každá máme dve dcéry). A to sme z generácie, kedy sa používali látkové plienky. Medzi ďalšie položky, ktoré je nutné zaplatiť, radíme upratovacie prostriedky, odvoz odpadkov (denne vysypeme plnú igelitku alebo aj dve výkalov a podstielky), ošetrovanie - odčervovanie, odblšovaní stálych členov svorky, nadštandardné očkovanie vlastných mačiek (a tých, ktoré u nás musí zostať , lebo sú z nejakého dôvodu neumístitelné) a veterinárnej starostlivosti o ne (tiež sa bohužiaľ stretávajú s viacerými chorobami a rizikami, s ktorými by sa, nebyť nášho depozitování, nestretli). Nie je tu suma za prejdený benzín pri cestách na veterinu a aj pri rôznych "zvoze" prírastkov. Tiež tu nie je suma, ktorú "zaplatíme" za telefón. Neustála výmena pelechov a zhŕňačov, pretože prevádzka a opotrebenie na nich je naozaj veľké. Nákup nových prepraviek a záchodov atď. A určite sme na mnoho iných výdavkov zabudli.
Snažíme sa o čo najúspornejšie využitie finančných prostriedkov. Vyhľadávame dodávateľov, ktorí nám dajú zľavy a sú čo najlacnejšie pri zachovaní kvality. Získavame aj zľavy u veterinárnych lekárov.
V roku 2009 sme prijali do svojej starostlivosti 417 mačiatok i dospelých mačiek, umiestnili sme 342 a zomrelo nám 45 mačiek (väčšinou mačiatok). Prevažná väčšina zomrelých mačiek bola do dvoch mesiacov veku (umelé odchovy a aj problémy s odchovoch mačiatok matkou). V troch depozitoch sme mali tento rok panleukopénia, našťastie sa nikde nemohla moc šíriť, pretože počet mačiatok v jednotlivých depozitoch nebol veľký. Tiež umierali mačičky veľmi staré, staršie trinástich rokov. V hradeckom depozitu treba mačička, ktoré bolo 22 rokov. Keď to spočítate, tak máme úmrtnosť okolo 11%, čo je, myslím, celkom dobrý výsledok.
Záverom by sme vás chceli požiadať o finančnú pomoc k nášmu snaženiu. Viacmenej záleží na každom z vás, koľkých mačičkám bude môcť "Mačacie nádeje" pomôcť. Depozitování je a bude pre všetkých z nás predovšetkým drahým "koníčkom", aj keď do depozitování dávame (a budeme dávať) každá z nás všetko, čo môžeme (alebo aj to, čo nemôžeme) v rodinných rozpočtoch postrádať. Napriek tomu všetko stále vidíme, aký veľký je "previs" mačičiek, ktoré vonku čakajú na niečiu pomoc. Nebudem písať, že chceme pomôcť každej mačičke, o ktorej sa dopočujeme, to absolútne nie je v našich silách. A obávam sa, že ani v žiadnych ľudských silách, ale s vašou pomocou sa podarí zachrániť o niečo viac mačacích životov. Aby sme vyhoveli všetkým zákonom a nariadeniam tejto republiky, požiadali sme o schválenie verejnej zbierky, ktorá začala dňom 1.1.2010 a peňažné prostriedky vybrané na jej základe budeme zhromažďovať na transparentnom účte. Je to účet, na ktorý bude vidieť úplne každý - kto prispel a na čo peniaze išli.
pavla hybský
podpredsedníčka Mačacie nádeje os
os Mačacie nádeje
www.kocicinadeje.cz
email: kocicinadeje@centrum.cz