Problematika ochorení prenášaných parazitmi, predovšetkým kliešťami, je bežne diskutovanou témou. Rovnako tak bežný je však výskyt týchto ochorení - rad našich pacientov sa k nám dostáva práve s ťažkosťami, ktoré poukazujú na boreliózu, anaplazmóza či Ehrlichióza. Vzhľadom k tomu, že tento rok môžeme vďaka miernej zime predpokladať vyšší výskyt kliešťov, bude potrebné, aby majitelia zvierat kládli vyšší dôraz na prevenciu.
V minulom roku bolo u nás na klinike testované značné množstvo psov rýchlym testom na stanovenie špecifických protilátok, ktorých hodnoty stúpajú pri nákaze prenášané kliešťami. Približne pätina z týchto testov bola pozitívnych - ochorenie bolo potvrdené. Všetky našich pacientov sa nám podarilo úspešne vyliečiť, avšak náklady na diagnostiku a predovšetkým následnú terapiu mnohonásobne prevýšili náklady, ktoré by majitelia mohli vynaložiť na preventívne opatrenia, teda kvalitnú ochranu pred parazitmi. Z našej praxe som vybrala prípady troch našich pacientov, ktoré môžu slúžiť ako príklad pre to, že účinnú prevenciu neradno zanedbávať.
ben
V júli minulého roka bol k nám na kliniku privedený mladý austrálsky dobytkársky pes menom Ben, ktorý 2 dni kríval na ľavú prednú nôžku, inak nemal žiadne ťažkosti. Klinické vyšetrenie nič nenaznačili žiadny problém. Až prostredníctvom dôkladného RTG vyšetrenie bolo zistené poškodenie kĺbu. Následné imunologické a sérologické vyšetrenie odhalilo nákazu kliešťami prenášanú anaplazmóza a mohla byť nasadená cielená terapia.
Peggy
Ďalším podobným prípadom bol prípad osemročné fenky nemeckého ovčiaka menom Peggy, ktorá krívala na pravú hrudnej nohu. Vyšetrením bola zistená vysoká teplota, opuch a silná bolestivosť postihnutej nohy, ktorú nemohla vôbec používať. Po vykonaní RTG, imunologických a sérologické vyšetrenia bola zistená opäť anaplazmóza. Cielená liečba po čase umožnila fenke nohu opäť používať a ochorení prestáť bez následkov. Podobne ako v prípade Bena bola pre uzdravenie kľúčové včasné návšteva veterinára a správna diagnostika ochorení. Čo sa sprvu môže bežne zdať ako bolesť vyvolaná napríklad jednoduchým vypätím nohy pri aportovanie alebo hre s inými psami, môže mať veľmi vážne následky. Včasné odhalenie ochorenia a zahájiť príslušná terapia je pritom veľmi dôležité, lebo u mnohých pacientov, prekonajú ak akútnej fáze ochorenia, dochádza k prechodu ochorenia do chronicity.
Bady
Tretím vybraným prípadom bol prípad šteňaťa hovawarta Badyho, ktorý sa dostal k nám na kliniku, pretože sa mu neustále vracalo krívanie. Bady už bol liečený na inom pracovisku, na liečbu vždy zareagoval pozitívne, ale nakoniec sa mu krívanie vždy do týždňa opäť vrátilo, a to aj po zmene liečby. Do našich rúk sa dostal už apatický, neochotný sa pohybovať, kríval. Po vykonaní potrebných vyšetrení bola diagnostikovaná borelióza. Po nasadení terapie sa nám podarilo Badyho vyliečiť, v priebehu niekoľkých dní už opäť behal a nepociťoval žiadnu bolesť.
borelióza
Pre boreliózu bohužiaľ neexistuje jednoznačná diagnostika. Ochorenie sa totiž neprejavuje žiadnymi špecifickými zmenami v hematologickom obraze ani výsledkoch biochemického vyšetrenia. Sérologické pozitivita udáva len napadnutia baktériami, ale nepreukazuje prebiehajúcu aktívny infekciu. Je preto potrebné výsledky vyšetrení dať do súvislosti s napadnutím pacienta kliešťom a hlavne s rýchlou pozitívnou odozvou na nasadenú antibiotickú terapiu. Napriek nasadeniu príslušných antibiotík však môže dôjsť k recidíve ochorenia.
symptómy ochorenia
Všetci traja predstavenie pacienti prišli k nám na kliniku s tým, že kulhají na niektorú z končatín. Ochorenie, ktorá im bola diagnostikovaná, ale môžu mať iné príznaky. Tak napríklad medzi symptómy boreliózy patrí najčastejšie horúčka, epizodické krívanie, zväčšené lymfatické uzliny, chudnutie, bolesti svalov, depresie a nechuť k jedlu. Vzácnejším symptómom je potom srdcové zlyhanie, zlyhanie obličiek alebo neurologické príznaky ako kŕče, zvýšená agresia pod. Anaplazmóza môže oproti tomu vyvolávať zvracanie, hnačka, bolestivosť a stuhnutosť svalov, anorexiu a chudnutie. Nie vždy je teda na prvý pohľad zrejmé, čím pacient trpí a vhodný spôsob terapie je možné určiť až na základe vykonania série vyšetrenia.
prevencia
Mnohým ťažkostí, nákladné diagnostike a predovšetkým nákladné liečbe možno pritom predísť vhodnou prevenciou. Za najlepšiu prevenciu boreliózy považujem vakcinácii s následnou revakcináciou za tri týždne a potom pravidelne raz ročne. Proti anaplazmóza a ehrilichióze však nie je očkovanie dostupné. Možno preto len odporučiť užívanie ďalších preventívnych prostriedkov, napríklad antiparazitárnych obojkov, pipiet (spot-onov) či tabliet, s ktorými máme dlhodobo veľmi dobré skúsenosti. Užívanie antiparazitárnych tabliet je z hľadiska komfortu majiteľov najvhodnejšie, pretože sa neodporúča dotýkať sa srsti, na ktorej boli aplikované antiparazitárny kvapky, či sa dotýkať obojku, ktorý je účinnými látkami napustený. Tablety účinkujú celých 12 týždňov, nemajú žiadne výrazné vedľajšie účinky, môžu ich ako gravidné tak dojčiace fenky a je možné ich bez obáv používať u plemien s možným výskytom mutácie v géne MDR 1, ktorý pacientov predisponovať k potencionálne smrteľnej neurotoxicite pri použití rôznych liečiv, vrátane antiparazitík. Medzi takéto plemená patrí napríklad kólia, šeltia, austrálsky ovčiak, nemecký ovčiak alebo dlhosrstý vipet.
Chcela by som preto apelovať na majiteľov psov, aby nepodceňovali riziko nákazy, ktoré napadnutia kliešťom prináša a svoje miláčikov chránili. Prevencia je dôležitou súčasťou ochrany zdravia a jednoznačne sa oplatí.
Text: MVDr. Ivana Virágová, Veterinárna klinika Na Weilovně