Cudzopasníci v tele mačky
K starostlivosti o nášho mačacieho priateľa by malo okrem pravidelného očkovania patriť aj odčervenie. Pravidelné odčervovanie chráni našu mačku proti vnútorným cudzopasníkom, ktorí sa môžu nachádzať v črevách či iných orgánoch tela mačky. Z týchto cudzopasníkov sa u mačiek najčastejšie vyskytujú oblé červy medzi ktoré patrí škrkavka a ploché červy napr. Pásomnice. Medzi ďalšie cudzopasníky patrí měkohlavec líščí alebo vlasovec nerovnaký líščí. Medzi najčastejšie príznaky začervenia mačiek patrí zaostávanie v raste, nechutenstvo, vracanie, hnačka, chudnutie, vypuklé brucho, chudokrvnosť, nekvalitná srsť so stratou lesku atď.
zdroje nákazy
Do tela malého mačiatka sa cudzopasníci môžu dostať placentou, alebo pri saní materského mlieka infikované mačky. Ďalším zdrojom nákazy môže byť stolica či pachové značky infikovaného zvieraťa. Z tohto dôvodu je potrebné odčervovať všetko naše mačky a pravidelne čistiť mačacie toalety. Medzi ďalšie možnosť nákazy patrí nákaza pri požitie mäsa, ktoré obsahuje pásomnicu. Môže sa jednať o infikovanú ulovenú myš, ale aj o nákazu z infikovaného surového mäsa, ktoré mačke nevedomky naservírujeme doma. Treba mať na pamäti, že ak má naša mačka blchy, má pravdepodobne aj pásomnicu, lebo blcha je nositeľom larválneho štádia pásomnice.
Významnú zložku potravy našej mačky by malo tvoriť mäso. Ak budeme mačku kŕmiť výhradne priemyselne vyrábaným suchým krmivom - granulami, môže dôjsť ku spomaleniu činnosti čreva mačky, ktoré je potom náchylnejšie k napadnutiu rôznymi baktériami a vnútornými parazitmi.
Ako najlepšie odčervovať
Pri odčervenie je potrebné myslieť na to, že ak je naša mačka či mačiatko začervenať, nepostačí odčerviť je len raz, pretože daný odčervovaciu prípravok pôsobí iba na dospelého parazita, a to len 24 hodín. Vajíčka parazitov však v tele mačky naďalej prežívajú a celý cyklus vývoja sa opakuje. V prípade nálezu červíkov preto celej odčervenie po 14tich dňoch zopakujeme.
Ak plánujeme, že bude mať naša mačka mačiatka, vykonáme jej odčervenie tri až päť dní pred jej krytím a štrnásť dní pred narodením mačiatok. Začervenia gravidné mačky by mohlo spôsobiť komplikácie pri pôrode, prípadne poškodenie aj úhyn plodov. Ďalšie odčervenie mačacie mamy vykonáme súčasne s odčervením mačiatok. Odčervenie mačiatok prevádzame prvýkrát vo štvrtom, ďalej v šiestom a v trinástom týždni veku. Ďalšie odčervenie je nutné vykonávať raz za dva mesiace, a to až do pol roka veku mačiatka. U dospelých mačiek žijúcich v byte odčervenie vykonávame po pol roku, u mačiek žijúcich vonku každé tri mesiace a pri ťažkostiach samozrejme častejšie. Odčervenie nevykonávame súčasne s očkovaním mačky.
Zvládneme odčervenie sami doma?
Odčervenie nie je nijako zložité, zvládneme ho preto sami doma. Odčervovať môžeme niekoľkými spôsobmi, a to podaním odčervovaciu pasty, tabletky, alebo kvapiek na odčervenie. Aplikácia odčervovavací pasty patrí k jednoduchším riešením, preto sa jej najčastejšie odčervujú mačiatka. Niektoré prípravky však pôsobí iba proti škrkavkám, čo je dostatočné u mačiatok, nie u dospelých jedincov. Preto je dôležité sa o vhodnom prípravku na odčervenie vždy poradiť s veterinárom a pri kúpe odčervovacieho prípravku ho informovať, ako bola mačička odčervovanie naposledy.
Odčervovaciu pastu dávkujeme podľa váhy mačky, množstvo pasty si ľahko odhadneme podľa príbalového letáku. Pri troche zručnosti môžeme nášmu tigrovi podať prášok na odčervenie. Primiešavanie prášku do jedla však nemá cenu, pretože mačky majú výborne vyvinuté chuťové bunky a čuch a každú zmenu potravy okamžite spoznajú a pripravenú potravu nebudú konzumovať .. Pre podanie odčervovaciu tablety si vyberieme okamih, kedy je mačka dobre naladená a odpočíva, otvoríme jej papuľku a prášok jej aplikujeme na koreň jazyka. Zatvoríme jej papuľku, pridržíme ju zavretú a pohladím ju pod krkom, aby prehltla. Ak naše mačka neznáša tabletky ani odčervovaciu pasty, najideálnejšie variantom odčervenie pre vás budú kvapky. Kvapky sa aplikujú na zátylok mačky.
Text a foto: Iva Tymráková