Trvalé odstraňovanie pazúrikov sa u nás našťastie nevykonáva, jednalo by sa podľa Zákona na ochranu zvierat o týraní. Je zakázané amputovaná pazúrikov z iných ako zdravotných dôvodov (napr. Zápal). Bohužiaľ v niektorých krajinách je tento chirurgický úkon stále bežnou praxou. Mačkám sa týmto spôsobom znemožní škriabať ľudí alebo poškodzovať nábytok.
Podľa odhadov až štvrtine domácich mačiek v severnej Amerike boli pazúriky chirurgicky odstránené, aby sa ich majitelia vyhli poškriabaniu seba alebo nábytku. New York je jediným štátom USA, ktorý oficiálne tento postup zakázal. Najčastejší spôsob odstránenia pazúrov sa nazýva onychektomie - je pri nej odstránená terminálny časť kosti, z ktorej pazúr vyrastá. Amputácia so sebou môže prinášať rad problémov. Či už je to krívanie, okusovanie labiek a infekcie, ale súvisí aj s dlhodobejšími ťažkosťami. Podľa výskumu publikovaného v časopise Journal of Feline Medicine and Surgery zvyšuje odstránenie pazúrov riziko dlhodobej alebo pretrvávajúce bolesti, ktorá sa prejavuje nežiaducim správaním, ako je vylučovanie mimo toaletu alebo agresivita a hryzenie. To je nepríjemné nielen pre mačku, ale má to negatívny vplyv aj na majiteľa. Nečistotnost a močenie mimo toaletu je totiž jedným z častých dôvodov, prečo zvieratá končí v útulkoch. A samozrejme aj pohryznutí môže byť veľmi bolestivé.
Výskum potvrdil, čo milovníci mačiek vedeli dávno
Skupina výskumníkov z USA vyšetrovala celkom 137 mačiek s prirodzenými pazúriky a 137 mačiek, ktorým boli odstránené. Z toho 33 mačkám boli pazúry odstránené na všetkých štyroch končatinách. Všetkých 274 mačiek bolo fyzicky vyšetrené na príznaky bolesti a nadmernej starostlivosti o srsť (prehnané olizovanie a vykusování) a skúmalo sa aj nežiaduce správanie. Z výskumu vyplynulo, že vylučovanie mimo toaletu, hryzenie, agresivita a nadmerná starostlivosť o srsť sa vyskytovala významne častejšie u mačiek bez pazúrov než u mačiek s pazúriky. Mačka bez pazúrikov mala tiež takmer trikrát vyššie riziko, že u nej bude diagnostikovaná bolesť chrbta kvôli skráteniu terminálny časti kosti a zmenené chôdzu. Naviac pokiaľ mačku labky po zákroku bolí, môžu na ľudské dotyky reagovať agresívne a uchýliť sa na hryzenie. Podľa Science Daily výsledok výskumu prináša vedecké dôkazy o tom, že chirurgicky odstraňovať mačkám pazúriky je škodlivejšie, než sa predtým predpokladalo.
Zdroj: Nicole K Martell-Moran, Mauricio Solano, Hugh GG Townsend. Pain and adverse behavior in declawed cats. Journal of Feline Medicine and Surgery, 2017; 1098612X1770504 DOI: 10.1177 / 1098612X17705044
Fotka od rihaij z Pixabay