Vedeli ste, že mačky vnímajú okolitý svet nielen svojimi očami, ale vytvárajú si navyše akýsi akustický diagram? Pamätajú si zvukové signály, čím si vytvárajú špecifický "zvukový obraz" prostredie, ktoré ich obklopuje.
Medzi tieto akustické signály sa radí napríklad štekot psa zo susedstva, kokrhání kohútov, zvonenie zvonov, šumenie priľahlého potôčika atď. Všetky charakteristické signály z vlastného teritória sú vďaka jedinečnému mačaciemu sluchu starostlivo registrované čo do vzdialenosti, sily a uhla dopadu. To všetko si mačka pamätá. Tým vzniká akusticko-optický obraz životného priestoru, ktorý nie je totožný so žiadnym iným.
Neustále v strehu
Mačky vnímajú zvuky takmer 24 hodín denne. Keď ich budete chvíľu pozorovať, zistíte, že akonáhle sa ozve nejaký šramot, zbystrí a uši sa okamžite otočí tým smerom. Keďže je pre nich oveľa jednoduchšie zistiť zdroj zvuku v stoji, ako v pohybe, často znehybní a pozorne počúvajú. Pre mačky, ako nočné šelmy, je jemne naladený sluch veľmi dôležitý. Od ľudského sluchu sa líšia predovšetkým vnímaním tónov vyššie frekvencie, ktoré človek nepočuje. Mačky majú obdivuhodnú funkčné horná hranica vypočutie 60 kHz, čo je podstatne viac, než je funkčný horná hranica psov (15-20 kHz) a vďaka tomu dokážu zaregistrovať aj veľmi vysoké piskľavé zvuky, ktoré vydávajú hlodavce (20-50 kHz). Tiež dokážu rozpoznať známe tóny na relatívne veľké vzdialenosti. Vo svojom teritóriu sa preto orientujú nielen vďaka očiam, ale aj ušiam. Vyhľadajú si nejaký obzvlášť výrazný zvuk a idú za ním, kým sa nedostanú tam, kam chcú.
nové prostredie
Ak ste sa presťahovali alebo si priniesli domov novú mačičku či ju prvýkrát prvýkrát beriete na prázdninový pobyt na chalupe, buďte veľmi opatrní. Mačka v novom prostredí by mala byť aspoň 14 dní len v dome či byte. Až si zvykne, preskúma a uzná ho za svoj nový domov, môžete skúšať pozvoľna púšťať mimo dom. Ideálne ju ale majte pod dohľadom.