S mačacou inteligenciou je to podobné ako s inteligenciou ľudskou. Niektoré mačky sú múdrejšie, ľahšie sa učia a lepšie spolupracujú s človekom. A to nezávisle od toho, či sa jedná o predstaviteľky šľachteného plemena, alebo obyčajné mačky „z ulice“. Ak chcete otestovať inteligenciu vašej štvornohej spoločníčky, postavte ju pred nejakú úlohu a sledujte, ako ju vyrieši.
Etológovia počas výskumov konfrontujú mačky s určitými situáciami alebo podnetmi a sledujú ich reakcie a následne sa ich snažia vyhodnotiť. Niektoré mačky sa napríklad rýchlo naučia, že musia stlačiť nejaké tlačidlo, aby dostali odmenu v podobe potravy, iné túto súvislosť nepochopia nikdy. Takto vedci skúmajú učenlivosť, pozorovacie schopnosti a rozpoznávanie súvislostí. Múdrejšie zviera rýchlejšie pochopí, ako si poradiť so zadanou úlohou. Okrem vrodenej inteligencie mačku ovplyvňuje aj prostredie, v ktorom vyrastala ako mačiatko, vtláčanie a výchova.
Pozorujte mačku
Sledujte u mačky nasledujúce vlastnosti. Je mačka čulá a zvedavá? Pokúša sa vami manipulovať, aby dosiahla svoje? Je na vás nezávislá? Je vnímavá k vášmu správaniu? Cvičí sa ľahko? Je dôverčivá k cudzím ľuďom? Počuje na meno? Čím viac odpoviete, že určite áno, tým je mačka pravdepodobne bystrejšia.
Jednoduchý test
Zatvorte dvere do miestnosti, do ktorej ste predtým postavili misku s obľúbeným kŕmením. Vaša mačka vás pri tom musí pozorovať a nemala by byť v tej chvíli sýta, aby mala na krmivo chuť. Pozorujte, aké prostriedky využije, aby vás prinútila dvere otvoriť. Čím výraznejšie sa bude snažiť, tým vynaliezavejšie je. Druhý test s krmivom vykonáte tak, že umiestnite neotvorenú nádobu s krmivom blízko jej misky. Ako vaša mačka na túto akciu reaguje, testuje jej schopnosť uvažovať. Ak je inteligentný, pravdepodobne sa bude pozerať sem a tam medzi vami a nádobou a čaká, až ju otvoríte. Ak nádobu úplne ignoruje, jej úroveň inteligencie je o niečo nižšia.
Ťažká úloha
Vyberte si izbu, kde nie je nič rušivé. Nemali by tam byť ďalší ľudia a zvieratá, aby sa mačka mohla sústrediť len na vás. Keď je mačka postavená čelom k vám, ukážte jej nejaký jej obľúbený predmet, napríklad plyšovú myšku. Uistite sa, že mačka vec videla. Teraz ju schovajte za nepriehľadný objekt (napr. kniha). Mačka by si mala všimnúť, ako vec schovávate. Sledujte, koľko času mačke zaberie, než príde, pozrie sa za skrýšu a hračku nájde. Chytré mačky majú vyvinuté kognitívne schopnosti a vedia, že sa majú pozrieť za nepriehľadný predmet, aby našli myšku.
Ťažký test
Do lepenkovej krabice vystrihnite dva identické otvory. Jeden označte bielou a druhý čiernou farbou. Teraz sa snažte mačku motivovať, aby preliezala len bielou záklopkou a to tým, že jej pred jej očami do krabice umiestnite maškrtu. Celý postup niekoľkokrát zopakujte a potom cvičenie ukončite. Druhý deň krabici zase vyberte a sledujte, či mačka prejavuje zvýšený záujem o bielu záklopku. Ak ju cielene vyhľadáva, dokazuje tým, že si dokáže prepájať súvislosti a má dobrú pamäť.
Tégliky
Pripravte si tri rovnaké plastové tégliky a maškrty. Postavte tégliky hore dnom a pod jeden z nich schovajte maškrtu, mačka vás pri tom pozoruje. Nechajte ju, nech skúsi vypátrať, pod ktorým kelímkom sa skrýva dobrota, a potom sa naň dostane tak, že kelímok prevrhne. Chytré mačky vyrazia rovno k správnemu tégliku, prevrhnú ho labkou alebo ňufákom a zje maškrtu.
Zdroje: Arden Mooreová, Zdravá mačka, tipy a triky ako zaistiť vašej mačke šťastnejší život, Mladý front, 2017
Renate Jonesová, Mačky sila a elegancia, Knižný klub, 2010
Foto: Pixabay