Aj keď je ovocie a zelenina v primeranom množstve neškodná, niektorým druhom sa radšej vyvarujte. Vyhnete sa - teda váš pes - nepríjemným tráviacim ťažkostiam.
Za nebezpečné sa považuje napríklad avokádo, hrozno a hrozienka. Radšej nepodávajte ani exotické, chemicky ošetrené alebo akokoľvek napadnuté či nahnité ovocie. O nahnité zelenine to platí jakbysmet! Zažívacie problémy môžu nastať aj po požití nezrelého ovocia a to kvôli množstvu obsiahnutých kyselín, ktoré môžu dráždiť žalúdok. Niektoré druhy zrelého ovocia (hrušky, marhule, broskyne, čerešne ...) majú zase veľký obsah jednoduchých cukrov, ktoré v tráviacom trakte kvasí, čo následne môže viesť k nadúvaniu a hnačke. Ich nadmernej konzumácie súvisí aj s nerovnováhou v črevnej mikroflóre či dehydratáciou.
Možno namietnete, že ovocie a zelenina obsahuje veľa vitamínu C, ktorý je pre zdravie človeka tak dôležitý. Tak prečo ho neposkytnúť aj svojmu štvornohému miláčikovi? Odpoveď je jednoduchá. Vitamín C si totiž väčšina zvierat vytvára sama, takže ho v potrave nepotrebujú. Výnimku predstavujú morčatá a primáty (vrátane človeka). Naopak pri nadmernom požívaní vitamínu C dochádza k záťaži obličiek au citlivých jedincov sa môžu vyvinúť aj močové kamene.
Rovnako tak nedávajte svojmu miláčikovi dojedať nahnité ovocie. Môže obsahovať patulín (plesňový jed), ktorý pri dlhodobej konzumácii ovplyvňuje množstvo a funkciu enzýmov v tele, čo môže viesť k poklesu imunity.
Samostatnou kapitolou sú potom kôstky. Tie totiž obsahujú tzv. Kyanogénny glykozidy, čo sú látky, ktoré po premene v tráviacom ústrojenstve uvoľní kyanidové ióny - prudké jedy (znemožňujú využitie kyslíka, zviera zrýchlene dýcha, je unavené, neskôr sa dusí, má poruchy srdcového rytmu, niekedy kŕče a môže dôjsť až k úmrtiu). Našťastie za normálnych okolností, keď je pecka nepoškodená, k otrave nedochádza. Lenže u prezretých alebo škodcami napadnutých plodov môže byť pecka poškodená a kyanidy sa uvoľní do ovocie. Konzumácia voľného semena či celého kontaminovaného plodu vo väčšom množstve môže viesť bohužiaľ až k otrave. Ďalší problém môžu spôsobiť kôstky tiež v čreve, keď utvorí blokádu (spôsobuje zápchu až úhyn, ak sa ťažkosti neriešia). Preto je vždy lepšie podávať zvieraťu ovocia bez kôstok a jadrovníkov a nikdy ho nenechať samého konzumovať neobmedzené množstvo opadaného ovocia na záhrade. Môže tam byť veľa prezretých kusov s poškodenou kôstkou a pes často nepozná medze a vyslovene sa preje.
orechy
Do jedálnička psa orechy nepatrí hneď z niekoľkých dôvodov - možnosť výskytu alergických reakcií, veľký obsah tukov az toho plynúce nebezpečenstvo (zápal pankreasu, tráviace problémy a hnačka), u plesnivých plodov hrozí nebezpečenstvo otravy. Samozrejme úplne nevhodné sú slané oriešky kvôli vysokému obsahu soli. Ale ak váš pes Šlupna pár vlašských orechov, nepanikárte! Z orechov sú preukázateľne nebezpečné hlavne makadamové orechy, ktoré u psov spôsobujú otravy (vracanie, slabosť, poruchy koordinácie, tras, vysoká teplota). Niekedy sa objavujú aj bolesti svalov a opuchnuté kĺby. Otrava u zdravých psov našťastie nebýva smrteľná (pozor však na kombináciu orechov s čokoládou!). Vo väčšom množstve psovi nepodávajte ani mandle. Rešpektujte psa ako mäsožravca, ktorý nemá vo svojej prirodzenej skladbe potravín zastúpené suché plody.
zelenina
Cesnak a cibuľa sú pre zvieratá považované za nebezpečné až toxické. Sírne zlúčeniny, ktoré sa v nich vyskytujú, ovplyvňujú červené krvinky a poškodzujú hemoglobín (krvné farbivo nutné k transportu kyslíka). Otrava sa môže prejaviť do 24 hodín od požitia pri masívnej otrave, ale bežnejšie sú príznaky až po niekoľkých dňoch, kedy sa poškodené krvinky začnú rozpadať. Medzi symptómy sa radí bolesti brucha a hnačka, zrýchlené dýchanie, dýchavičnosť a zrýchlený tep. Zviera je unavené a apatické. Smrteľné otravy nie sú tak časté, ale môže k nim dôjsť v dôsledku veľkého nedostatku kyslíka pre tkanivá. Zlý je aj chronický príjem týchto potravín, ktorý zaťažuje všetky orgány.
Swanie Simon knihe Zdravá výživa pre starého a chorého psa - surová strava BARF uvádza, že v štúdiách týkajúcich sa cibuľa sa rozvinuli hemolytickej zmeny po podaní 15-30g cibule na kilogram telesnej hmotnosti psa a toxický účinok až po podaní dávky cez 50g na kilogram telesnej hmotnosti (po dobu dvoch dní). V štúdii týkajúcej sa cesnaku došlo k niečomu, "čo vyzeralo ako" zmeny na červených krvinkách až po podaní dávky cez 5g na kilogram telesnej hmotnosti, u žiadneho zo zvierat sa však nerozvinula hemolytická anémia. Čo z toho vyplýva? Psovi cesnak v obmedzenej miere pokojne podávajte. Napríklad třicetikilogramový pes môže dostať 3 strúčiky cesnaku týždenne, v takom množstve nie je možné privodiť zmeny na červených krvinkách vedúcej k ochoreniu. (Toxické by pre neho bolo množstvo 350 strúčikov.) Pri podávaní malých množstvách cesnaku prevažujú jeho zdraviu prospešné vlastnosti (potláča procesy starnutia, podporuje zdravie, vitalitu a dlhovekosť, zvyšuje odolnosť organizmu, atď.)
Ostatné druhy zeleniny väčšinou nespôsobujú ťažkosti. Napríklad zrelá paradajky sú bezpečné, ale nezrelá zelená vo väčšom množstve predstavujú potenciálne nebezpečenstvo. Jedovatý alkaloid sa vyskytuje v zelených častiach rastliny a v kvetoch (tam je ho najviac). Psom našťastie ani zrelé paradajky nechutia, takže sa zelenými asi nebude žiadny problém ... Ďalej brokolica, ktorá má v malom množstve priaznivé účinky, by nemala byť nadmerne kŕmiť (množstvo nesmie jednorázovo presiahnuť v prepočte 5% dennej kŕmnej dávky). Rovnako ako ostatné kapustovité rastliny obsahuje tzv. Glukozinoláty - látky, ktoré vo veľkom jednorazovom príjmu vedú k poruchám tráviaceho traktu (vracanie, hnačky). Tieto látky sa však čiastočne zničí varením, takže varená brokolica je bezpečnejšie. Všeobecne hlúbová zelenina často kumuluje dusičnanmi z pôdy (z hnojiva). Tieto dusičnany môžu porušiť minerálnu rovnováhu v tele a po svojej premene môžu tiež negatívne ovplyvniť hemoglobín. Zvieratá potom trpia nevoľnosťou, únavou, dýchavičnosťou, pretože majú v tkanivách málo kyslíka. Takže aj v tomto prípade platí príslovie, že nič sa nemá preháňať!
Zdroj: Veterinárne a toxikologická databázy www.vettox.cz