Rozhodujete sa pre nového psa? Máte niekoľko možností, kde si ho zaobstarať. Chcete zviera s preukazom pôvodu a zmierite sa s mláčku a roztrhanými topánkami? Potom si kúpte šteňa z preverenej chovateľskej stanice. Ak chcete parťáka s už formovanú osobnosťou, Adoptujte si psa z útulku.
Ak uvažujete nad variantom zaobstarať si tzv. Čistokrvné šteňa bez PP z množiarne, rovno na ňu zabudnite ... Zvieratá sú v množírnách držaná v úplne nevyhovujúcich podmienkach, nie sú socializované, nemajú žiadne návyky, za to majú nevyspytateľnou povahu. Nemôžete vedieť, čo z takého šteňaťa vyrastie, pretože nepoznáte rodičia a genetické dispozície. A ešte za neho zaplatíte nemalé peniaze.
Záludnosť šteňacieho veku
"Papierový pes" predpokladá väčšiu finančnú investíciu, šteňa navyše pevné nervy. Naučiť šteňa základným návykom môže byť dosť náročné a prežiť pubertu niektorých plemien je niekedy priamo k zošaleniu. Budete mať síce preukaz pôvodu, ale dokážete odhadnúť povahu šteniatka? Každé šteňa má určité dedičné predpoklady, povahu a vlohy, ktoré nemusia byť na prvý pohľad zrejmé. Výber šteňaťa nie je práve jednoduchá úloha. Dôležitú úlohu tu zohráva správanie šteniatka. Ovšem pokiaľ mu nerozumiete, neviete ho prečítať, môžete siahnuť vedľa. Radšej sa preto obráťte na odborníkov, ktorí rozumejú psom. Skúsenému trénerovi stačí niekoľko pohybov psa, aby poznal, s kým má tú česť. Rovnako tak je užitočné nechať si poradiť od odborníkov s výchovou a formovaním osobnosti psíka. Majitelia sami psa ľahko skazí, aj keď neúmyselne, a potom sa nestačí čudovať, že sa ho snažili odnaučiť štekať a dosiahli to, že začal viac vrčať. Pokiaľ nepatríte medzi nadšencov nejakého pôvodu, neočakávate sociálne uznanie, nemáte v pláne robiť so svojím psom poľovnícke skúšky, ale chcete hlavne kamaráta, nepotrebujete šteňa s preukazom pôvodu.
Čitateľná povaha dospelého psa
Psy v útulku nie sú menejcenní, ako sa mnohí domnievajú, sú to normálne psy, ktorí však mali smolu na človeka. Do útulkov sa dostanú dokonca aj čistokrvní psi a psi málo obvyklých plemien. Nie sú ani problémovejšie než napríklad papieroví psi. Negatívne skúsenosti na nich ešte nemusí zanechať stopy, to je veľmi individuálne. Psychické problémy mávajú týraní psy, ale tí zvyčajne nekončí v útulkoch. V útulkoch sú psy, ktorí už majú sformovanú osobnosť a čitateľnú povahu a útulok má povinnosť o nej záujemcov o adopciu informovať. Pokiaľ si teda kúpite psa vo veku 5 mesiacov a viac, u ktorého už sú dané hlavné povahové rysy, ako temperament, priority a motivácia, rýchlo zistíte, čo ho baví, na čo má talent, a budete vedieť, do čoho idete. Taký pes už je nejakým spôsobom socializovaný na ľudí, iné zvieratá, situácie. Útulky so svojimi zverencami navyše pracujú a převychovávají ich, aby boli schopní nájsť nového majiteľa. V prvom rade im zaisťujú strechu nad hlavou, plné misky a veterinárnu starostlivosť, ale snaží sa ich aj resocializovat. Bohužiaľ nie každý útulok si to môže z finančných alebo personálnych dôvodov dovoliť, čo je škoda, pretože pol hodina tréningu denne zvyšuje šancu každého psa na nového majiteľa, ktorý ho nevráti späť do útulku.
dôležité zoznámenie
Pes z útulku má ešte ďalšiu výhodu. Môžete s ním ísť párkrát na prechádzku, stráviť s ním niekoľko hodín a spoznať, ako sa správa, či je schopný byť s ďalšími psami, ľuďmi, deťmi, či ste aj za hodinu, dve stále naladení na rovnakú vlnu. Na tom by sa mala podieľať celá rodina, preto nie je od veci zobrať psíka tiež na výlet do rodiny. Pre neho to síce nie je úplne ideálne, ale od majiteľa zodpovedné - zaobstarať si psa je predsa len záväzok na 10 a viac rokov.
Kompatibilita so životným štýlom
V útulkoch je z čoho vyberať, správneho parťáka tam môže nájsť každý - maznáčika k televízii, ostražitého strážcu, športovo založeného kamaráta na výlety i šampióna kynologických disciplín. Každý by si preto mal ujasniť, akého psa si predstavuje a čo od neho očakáva, ak tomu zvážiť: 1. životný štýl, 2. plány, čo a ako chce so psom podnikať, 3. vek a zdravotný stav, 4. predchádzajúce skúsenosti, 5. finančné, bytové a rodinné možnosti. Kompatibilita plemena a osobitého charakteru psa s životným štýlom majiteľa je základom dlhodobo spokojného spolužitia. Ak si pokojný pohodár, ktorý najradšej sedí pri knižky, vezme hyperaktívneho jedinca, bude mať so psom problémy. Rovnako tak bude mať problémy milovník vysokohorskej turistiky so psom, ktorý nemá dobrú fyzickú kondíciu. Typicky nekompatibilné dvojice je tiež spoločenský človek a pes, ktorý okolo seba neznesie cudzích ľudí. Zamestnanci dobrých útulkov sú odborníci na povahy psov, svoje zverencov dobre poznajú a dokážu vybrať a odporučiť vhodné zviera. Záujemca však nesmie zatajiť žiadne dôležité skutočnosti, ako napríklad, že má doma deti. V prípade, že sa mu nejaký psík veľa páči, ale ten sa neznesie s deťmi, je to problém. Psík je potom za tri dni späť v útulku a to vinou budúceho majiteľa.
V novom domove
Až si privediete svojho nového parťáka domov, myslite na to, že sa ocitne v novom prostredí s novými ľuďmi. Doprajte mu čas rozpozerať sa. Zaistite mu pokoj a pohodu, nenúťte ho do potenciálne nových situácií, vecí a aktivít, ako je napríklad kúpanie, česanie alebo strihanie pazúrikov. Ak narazíte na prvý problém, neprepadajte panike, ale nájdite spôsob, ako spolu vychádzať a komunikovať. A dajte mu šancu urobiť chybu. Nečakajte, že je dokonale vychovaný a vie čítať myšlienky. Nakoniec získate verného priateľa a nového člena rodiny.
Odporúčania na adopciu
Adopcia zvieraťa z útulku je dôležitou pomocou, pretože prispieva k znižovaniu počtu zvierat v útulkoch, ktoré často bojujú s nedostatočnou kapacitou. Zistite si výšku adopčního poplatku a dajte pozor, aby nebol neúmerne vysoký (ak je zviera napríklad po náročnej operácii, môže byť vyšší). Uzavrite s útulkom adopčnou zmluvu, ktorú si pred podpisom dôkladne prečítajte (môže v nej byť zahrnutá možnosť kontrolné návštevy, povinnosť zasielania fotografií a klauzula o tom, že ak by sa nový majiteľ chcel z akéhokoľvek dôvodu zvieraťa vzdať, musí ho prednostne vrátiť do útulku) . Nezabudnite požiadať o očkovací preukaz a skontrolovať v ňom správnosť údajov. Počítajte tiež s tým, že ak je zviera v útulku krátko (menej ako 4 mesiace), má na neho podľa občianskeho zákonníka stále nárok jeho pôvodný majiteľ. Ak bolo zviera zabehnuté, pôvodný majiteľ ho dohľadá a má o neho záujem, bude mu zviera vrátený. Preto si po nasnímaní zvieraťa uchovávajte doklady k veterinárnej starostlivosti, nákupu chovateľských potrieb a vybavenia - v prípade, že by si pôvodný majiteľ vyžiadal vrátenie zvieraťa, je povinný tieto preukázateľné náklady uhradiť. Kto si nemôže adoptovať opusteného psíka, môže pomôcť aj inak, napr. V rámci kampane "Pomôžte naplniť misky v útulkoch".
Ing. Pavel Bradáč, kynológ a terapeut problémového správania psov, Škola pracovné a zábavné kynológie (spolupracuje s Nadáciou na ochranu zvierat)