Málokto si uvedomuje, že za posledných 20 rokov sa priemerný vek psov chovaných v Českej republike predĺžil takmer o 4 roky, čo je takmer neuveriteľné, pretože v rovnakom období sa priemerný ľudský vek u nás predĺžil len o 4 - 5 rokov. Samozrejme je nutné vziať do úvahy prepočtový koeficient, keď jeden rok života psa zodpovedá v priemere 6 - 7 rokov života človeka. Som presvedčený, že okrem kvality veterinárnej starostlivosti sa vek psov predĺžil najmä vďaka priemyselne vyrábaným kvalitným a dieteticky vyváženým krmivám.
Správne nakŕmiť psa a dlhodobo uplatňovať zásady správnej výživy nie je až tak zložité, ako by sa mohlo zdať. Priemyselne krmivá sa vyrába pre všetky vekové aj výkonnostné kategórie v najrôznejšie kvalite i cenových reláciách. Záleží na každom, koľko času, energie a prostriedkov chce výžive svojho domáceho zvieraťa venovať. Z vlastnej skúsenosti však viem, že nie je možné spoľahlivo zabezpečiť dlhodobo vyváženú kŕmnu dávku pre psa pripravovanú z nakupovaných surovín. Osobne dávam prednosť kvalitným priemyselným krmivám vyvinutým na základe vedecky overených poznatkov a rovnaké požiadavky mám na veterinárne diéty, ktoré denne využívam vo svojej klinickej praxi.
Ako optimálna profil hlavných živín pre psov sa uvádza asi 30% prijatej energie z bielkovín, 60% z tukov a 10% zo sacharidov. Bez negatívnych dôsledkov dokáže zdravý pes tolerovať 20 - 50% bielkovín v krmive. Ide však o Metabolizovateľná energiu, nejde len o obsah živín v produkte. Granule pre psy by mali obsahovať minimálne 16% kvalitných bielkovín a viac ako 8% tuku. Celkový obsah vlákniny sa má pohybovať v rozpätí 4 - 15%, v granuliach 6 - 8% hmotnosti. V krmive musí byť vyvážený pomer makroprvkov (vápnik, fosfor, sodík, draslík, chloridy, horčík, železo, síra), mikroprvkov (meď, zinok, mangán, selén, jód a i.). Ďalej dostatok, ale nie nadbytok vitamínov, esenciálne mastné kyseliny (omega-3, omega-6) a ďalšie látky. Potreba vody pre psa činí asi 1 ml na jednu kilokalórií energie. V praxi to znamená, že pes s hmotnosťou 15 kg as potrebou energie 1000 kcal potrebuje asi jeden liter vody denne. Jedná sa pochopiteľne o vodu obsiahnutú v krmive a vodu pitnú dohromady.
Prof. MVDr. Miroslav Svoboda, CSc.
Klinika chorôb psov a mačiek Fakulty veterinárneho lekárstva
Veterinárne a farmaceutická univerzita Brno