Otázka, v ktorej odpovede sa mnohí rozchádzajú. Niektorí nezaspia, pokiaľ ich mourek spokojne nepodřimuje vedľa nich, pre iných je posteľ posvätné miesto, kam sa zviera nesmie ani priblížiť.
Prieskum vykonaný v USA ukázal, že 60% domácich maznáčikov spí na posteli svojho majiteľa. Samozrejme štatistiky sa môžu v jednotlivých krajinách líšiť, čo však majú všetky spoločné, sú určité tendencie. Veľa totiž záleží na veku a pohlavia respondentov. Ženy vo veku medzi 18 až 34 rokmi sa svojimi mačkami najčastejšie zdieľa spoločné lôžko, naproti tomu muži nad 45 rokov zviera v posteli moc nechcú a tolerujú ho, len keď spí v nohách.
Dokonca 73% amerických majiteľov domácich miláčikov uviedlo, že malo pohlavný styk s partnerom v miestnosti, kde bol prítomný aj ich pes alebo mačka. To dáva domácim miláčikom celkom privilegované postavenie, čo myslíte?
Čo na to mačky?
Mačky spanie na posteli milujú, zvlášť rady sa oprú o pohodlný vankúšik a len tak relaxujú. Oceňujú tiež dlhší, pokojný a blízky kontakt so svojím pánom. Lenže patrí mačka do postele? Odpoveď nie je jednoznačná. Asi najlepšie bude tvrdenie - ako po koho. Pre mačky teda určite áno. Mnohí odporcovia budú namietať, že je to krajne nehygienické. Mačka vás môže nakaziť rôznymi parazitmi a jej chlpy znečistí posteľ. Áno, riziko samozrejme existuje, to nepopieram. Lenže ak je bytová mačka očkované, pravidelne odčervované, prechádza kontrolami u veterinára a von sa pozrie raz za uhorský rok (a ešte k tomu na vodítku), je riziko nákazy naozaj minimálne. Zvlášť, či je kŕmená granulami a surové mäso nepozná. Takže nemajte zbytočné obavy. Rovnako tak hystéria tehotných žien je v mnohých prípadoch prehnaná ... Vedeli ste, že je oveľa väčšia pravdepodobnosť, že dostanete toxoplazmózu zo surového (alebo nedostatočne tepelne upraveného) mäsa či neumyté zeleniny, než od bytovej mačky? A keď budete dodržiavať zásady hygienického čistenie mačacej toalety (ešte lepšie to v radostnom očakávaní necháte na partnerovi), nemusíte sa báť ...
Častejšie pranie je nutnosť
Iná situácia sa týka alergikov. Je samozrejmé, že mačacie pobyt na lôžku nie je práve to pravé orechové. Takže ak vás trápi slzenie, kýchanie a ďalšie prejavy alergie, mala by byť posteľ pre vášho maznáčika tabu. Pravdepodobne vám nezostane nič iné, než dvere do spálne stále zatvárať, pretože keď si mačka zmyslí, že si na posteľ ľahne, tak si proste ľahne. A žiadny zákaz pre ňu neplatí, ona proste odpočíva tam, kde sa jej práve chce.
Ďalším riešením môže byť tiež prehoz cez posteľ. Vlk sa nažerie a koza zostane celá. Teda v preklade: mačka bude spokojne odpočívať na posteli a prehoz zabráni vypadaným chlpom (a lupinám), aby prišli do kontaktu s posteľnou bielizňou, takže posteľ bude čistá. Lenže čo v noci? Nemyslite si, mačka svoj pelech bude najskôr ignorovať a veľmi rada si ustelie uprostred vášho vankúša. A že tam nie je prehoz? Tým lepšie! Celkom iste preto musíte častejšie meniť obliečky a predovšetkým dbať na zdravie a čistotu svojho štvornohého kamaráta.
Zákazy sú od toho, aby sa porušovali
Ak beriete svoju mačku ako právoplatného člena rodiny, pravdepodobne zákaz postele jedného dňa rovnako vzdáte a mačka tam jednoducho bude chodiť. A vám sa to najskôr bude páčiť :-) Veď je to tak roztomilé, keď vás zahrieva mäkučký kožúšok a počujete mačacie pochrupování. Jej prítomnosť v posteli vraj navyše pri spánku ukľudňuje. A že sa na vás poriadkumilovná svokry pozerá s opovrhnutím? Vysvetlite jej to vedecky. Mačky majú totiž schopnosť liečiť. Je dokázané, že hladenie mačky znižuje krvný tlak. Majitelia tak údajne oveľa menej trpia srdcovým ochorením. Veď vy s mačkou vlastne prevádzkujete blahodarne pôsobiace felinoterapii a liečite sa tak nielen fyzicky, ale aj psychicky.
Jeden chlpáč cez dve postele
Len si zvyknite, že váš chlpatý maznáčik sa bude veľmi rád rozťahovať cez celú posteľ, pokojne vás vo tri v noci uhryzne do nohy, pretože si práve chce hrať, alebo si ustelie na vašom hrudníku, takže vás úspešne zobudí ... Lenže priznajte si, ony tieto "nepríjemnosti" za to predsa stojí. Alebo nie?