Ak váš maznáčik trpí ochorením pečene, poobzerajte sa po vhodných doplnkoch stravy a zároveň mu upravte aj jedálniček. Ak kŕmite granulami, siahnite po osvedčených pečeňových diétach . V prípade, že kŕmite klasicky, upravte zloženie kŕmnej dávky.
Pečeň je pre fungovanie organizmu nesmierne dôležitá, ich hlavnou úlohou je odstraňovanie jedovatých a škodlivých látok z tela. Podieľajú sa na metabolizme sacharidov, látkovej premene tukov a syntetizujú látky dôležité pre zrážanie krvi. Navyše sa tiež podieľajú na trávení potravy v tenkom čreve, tvoria hormóny, ktoré zaisťujú hospodárenie s vodou a tiež soľami, takisto uchovávajú vitamíny a minerály. Ak zlyhávajú, potom sa objavujú hormonálne poruchy metabolizmu, poruchy zrážania krvi, vodnateľnosť brucha a v dôsledku hromadenia toxínov v tele, zlyhávajú obličky, objavujú sa poruchy funkcie mozgu, ktoré vedú k pečeňovými kóme a smrti. Avšak rovnako ako obličky majú aj pečeň veľkú schopnosť kompenzácie, pre plnenie základných funkcií stačí aj samotná pätina funkčné tkaniva. Majú tiež veľkú schopnosť regenerácie, takže aj keď sú extenzívne poškodená, môžu sa po správnej liečbe bez následkov obnoviť. Ak váš pes trpí nejakým ochorením pečene, je veľmi dôležité dodržiavať špeciálnu diétu, aby sa mohla zregenerovať o obnoviť svoju funkciu. Ak pečeň nie sú poškodené trvalo, po upravení ich funkcie môžete diétu vysadiť, v opačnom prípade je nutné dodržiavať šetriacu diétu do konca psieho života.
Aké sú príznaky poškodenia pečene?
Únava, nechutenstvo, hnačka, vracanie, svalové kŕče, kožné problémy, škvrny na koži, vypadávanie srsti, nafúknuté brucho, žltkasté sliznice
A príčiny poškodenia pečene?
Obezita, nedostatok pohybu, otrava liekmi, prípadne pesticídy či herbicídy, infekčné ochorenia, vrodené vady
Niektoré plemená sú k poškodeniu pečene náchylnejší - napríklad bedlingtonský teriér, yorkšírsky teriér a kokršpaniel
diétne opatrenia
Vzhľadom k tomu, že pečeň majú pri chorobe zníženú schopnosť odbúravať z tela toxické látky, ktoré vznikajú pri trávení tukov a bielkovín, je potreba v diéte obmedziť hlavne príjem týchto dvoch látok. Tuky môžeme obmedziť naozaj výrazne, príjem bielkovín znížte len čiastočne a zamerajte sa predovšetkým na kvalitné a dobre stráviteľné bielkoviny, ktoré toľko nezaťažujú trávenie. Z jedálnička vyraďte predovšetkým tučné mäsá - kačacie, zverinu, tučné bravčové, niektoré vnútornosti (slezina, pečeň, srdce) a živočíšne oleje. Psovi tiež nedávajte tučné mliečne výrobky a syry, zo zeleniny karfiol, kapusta, kel, papriku, reďkovky a uhorku. Takisto mu nepredkladajte tučné semená a orechy, ako sú mandle, slnečnicové semienka alebo mak.
Aké sú naopak vhodné potraviny?
mäsa - kuracie, morčacie, jahňacie, teľacie, netučné ryby, králik
prílohy - ryža, zemiaky, ovsené vločky, krúpy, pohánka
tuky - kvalitné rastlinné oleje (napr. panenský olivový)
mliečne výrobky - akékoľvek netučné (vyhýbajte sa však úplne odtučneným)
zelenina - mrkva, zeler, brokolica, špargľa, paradajky, čínska kapusta
ovocie - akékoľvek zrelé ovocie
doplnky - ostrpestřec mariánsky, pangamin, chlorella
Veľkosť kŕmnej dávky
Ak kŕmite priemyselne vyrábaným krmivom, riaďte sa pokynmi o kŕmnej dávke, ktoré nájdete na etikete obalu od granúl. Ak kŕmite surovou stravou, kŕmnu dávku stanovíte bežným spôsobom, teda 2-3% ideálnej hmotnosti v pomere 70-80% mäso + 20-30% prílohy a 30% kostí z mäsovej zložky. Pečeni uľahčíte, ak kŕmnu dávku rozdelíte na menšie porcie a budete ich psovi podávať 5-6 krát denne. S menším množstvom potravy si poradí oveľa lepšie.
Detoxikácia
Nezabúdajte ani na detoxikáciu, používajte bylinné zmesi určené na revitalizáciu pečene. Vzhľadom k tomu, že pri poškodení pečene dochádza k horšiemu využívania a uchovávanie vitamínov, doplňte je vhodným multivitamínovým prostriedkom. Veľmi dôležité sú hlavne vitamíny B, C a E a ďalej esenciálne mastné kyseliny (omega 3 a 6). Tie sa dopĺňajú najlepšie pomocou brutnákového alebo pupalkového oleja. Môžete využiť tiež priaznivých účinkov ovocných a zeleninových štiav (napr. Z červenej repy, zeleru, čiernych ríbezlí, ananásu atď.)
zázračný pestrec
Pre podporu funkcie pečene existuje mnoho bylinných prostriedkov, ale najznámejší je pestrec mariánsky (bodliak). Jeho výťažky sú k dostaniu v podobe čajov, olejov, tinktúr a kapsúl. Vyššia účinnosť (vyšší obsah silymarínu) majú predovšetkým tablety a kapsule. Silymarín je vysoko účinný pri regenerácii aj veľmi poškodených pečene po otravách toxíny pod. Pravidelné užívanie pestreca odbúrava z pečene usadené jedy a toxické látky, a tak pečeň čistí a zároveň regeneruje. Výhodou je aj to, že pestrec nemá v podstate žiadne vedľajšie účinky.
Ďalší výživové doplnky
Alfalfa - bylinka, ktorá je bohatá na vitamíny, pomáha pri regenerácii.
Lastovičník - môže podávať kratší čas (dva týždne), aby sa povzbudila produkcie žlče.
Púpava - povzbudzuje aktivitu pečene a obličiek, môže byť podávaná ako kúra alebo trvalo (list alebo koreň).
Kurkuma - toto korenie je silný antiokxidant, ktorý pôsobí špecificky v pečeni. Dávkovanie je 80 mg / kg deň.
Lopúch väčší - koreň povzbudzuje produkciu žlče, podporuje pečeň, obličky a lymfatický systém a pomáha pri detoxikácii.
Vitamín C a E - antioxidanty, ktoré pomáhajú znovu upraviť funkciu pečeňových buniek.
Vitamín B12 - tento vitamín sa ukladá v pečeni a je dôležitý pre tvorbu krviniek. Mal by byť podávaný spolu s vitamínovým B-komplexom.
Koenzým Q10 - antioxidant, detoxikuje a posilňuje imunitný systém.
Lecitín - pomáha odbúravať tuky a detoxikovať organizmus.
Zdroj: BARF, Kŕmenie psa prirodzenou stravou, Kateřina Novosádová, nakladateľstvo Plot, 2011
Swanie Simon. Zdravá výživa pre starého alebo chorého psa, surová strava BARF, vydalo nakladateľstvo Grada, 2010