V stredu 24. augusta prebehla v Prahe pred veľvyslanectvom slovenský republiky demonštrácie proti míňanie psov v slovenských karanténnych staniciach.
Túlavé a stratené psy čaká na slovenských často veľmi smutný osud. Niektoré minú hneď po odchyte, iní sa dostanú do tzv.karanténních či asanačných staníc. Na mnoho z nich tu čaká smrť a nevyhovujúce podmienky.
Aj keď SR ešte stále nepodpísala Európsku dohodu o ochrane spoločenských zvierat, má vlastný zákon zaručujúci zvieratám určité práva a ochranu pred ľudskou svojvôľou a krutosťou.
Napriek tomu ešte v dnešnej dobe existujú na slovenskom také zariadenia, ako sú karanténne stanice, kde sú psy držané vo veľmi nevyhovujúcich podmienkach. Svojvoľné míňanie psov aj brezivých je na dennom poriadku. Zvieratá tu žijú v neľudských podmienkach, mrazu, na studenom betóne a bez zodpovedajúcej veterinárnej starostlivosti. Tieto miesta sú semeniskom chorôb a parazitov. Sučkám sa v takých podmienkach rodí šteňatá, ktoré umierajú. Preto majú niektoré karanténnej stanice povesť psích koncentračných táborov. Aj keď pes nie je utratený, čaká ho v tejto stanici väčšinou len klietku, betón a trocha kŕmenie.
K veľkej snahe českých občianskych združení a dobrovoľníkov sa pripojili aj dobrovoľníci z Čiech a iných krajín, ktorí tieto psy zachraňujú, rieši tak ale len dôsledky. Je nutné bojovať predovšetkým proti príčine - ľudskej bezcitné ľahostajnosti. Chceme, aby si Slovensko uvedomilo, že ak chce skutočne patriť do civilizovaného sveta, musí prestať ignorovať tento problém a zaujať jasné stanovisko.
Je potrebné zmeniť to najdôležitejšie - zákony, ktoré budú zvieratá skutočne chrániť, systém, ktorý bude dodržiavanie týchto zákonov strážiť a majiteľa tak donúti k zodpovednosti, nezameniteľnú evidenciu zvierat a predovšetkým zavedenie kastračného programu. Ten považujeme za kľúčovú počiatok riešenie nadpočetné psie populácie, čo je problém najviac zreteľný v strednom a východnom Slovenskom, konkrétne v rómskych osadách. Hladín kastrátov program, podporovaný zo štátneho fiškálu, je humánne riešenie používané vo vyspelých štátoch na reguláciu populácie voľne pobehujúcich zvierat. Tento, už v toľkých štátoch vyskúšaný postup, je tiež výhodný z hľadiska verejných financií. Kastrácia jednej suky je nepochybne finančne šetrnejšie, než starostlivosť a následné uspanie niekoľkých desiatok psov pochádzajúcich z línie zvieraťa, ktoré mohlo byť vykastrované a neschopné reprodukcie.
Výzva slovenský vláde
1. Zastavte zbytočné míňanie psov v slovenských karanténnych staniciach a začnite bezodkladne riešiť nehumánnej podmienky, v ktorých zvieratá v týchto zariadeniach žijú!
2. Zaveďte hladín kastrátov a osvetové programy, ktoré by zmiernili problémy s premnoženú psie a mačacie populácií priamo v zárodku.
3. Podporujte úzku spoluprácu karanténnych staníc s ochrancami zvierat a pretransformuje tieto zariadenia do ich správy. Ľudia, ktorí majú zvieratá skutočne radi, pre nich dokážu aj v rámci súčasných zákonov urobiť veľa.
4. sprísni zákony na ochranu zvierat a udeľujete zodpovedajúce tresty tak, aby sa Slovensko v ochrane zvierat zaradilo medzi civilizovanej krajiny Európy.
5. Sprístupnite karanténnej stanice verejnosti a uložte týmto zariadeniam povinnosť nájdená zvieratá evidovať a inzerovať.
Za iniciatívu Veegie Parade Vratislava Zibová