Každý živočích sa učia už od detstva rozlíšiť ohrozujúce a neškodné podnety. Všetky mačiatka reagujú na niečo, čo nepoznajú a čo im pripadá ohrozujúce rovnako: pritlačia uši k hlave, nahrbte chrbát a zježia srsť. Tento postoj iste všetci poznáme. Avšak ako mačiatko dospieva, zoznamuje sa stále s novými podnetmi, zvyká si na ne a učí sa im čeliť. Ľahšie prijíma okolitý svet a dokáže sa vyrovnať s novými zážitkami, bez toho aby reagovalo ustráchane.
S postupom času získava mačiatko schopnosť vyrovnať sa so všetkým, čo život prináša, ale vrodenú reakciu na šok nestráca, len sa k nej uchyľuje len v obzvlášť prekvapivých situáciách. Z väčšiny mačiatok vyrastie tolerantný a prispôsobivá mačka, sú ale výnimky ...
Pre niektoré mačky je život trvalým zdrojom úzkosti a nikdy sa bez našej pomoci nenaučí im čeliť. Tieto mačky trávia svoj život zalezené pod skriňou, odkiaľ s rozšírenými zorničkami sledujú dianie v miestnosti a dúfajú, že si ich nikto nevšimne. Akonáhle sa uistí, že sú v bezpečí, pokojne si ľahnú a vyčkávajú. K miskám s jedlom a vodou, alebo na toaletu si potom dôjdu až vo chvíli, kedy je v domácnosti absolútny kľud a kedy predpokladajú, že ich už nič nemôže prekvapiť. Tiež sa vyhýbajú kontaktu s ľuďmi, či už vlastnými alebo návštevami. Pri zazvonení zvončeka pri dverách utekajú čo najrýchlejšie do svojej skrýše, aby túto, pre nich stresovú, situáciu nejako prečkali. Ak mačka reaguje takýmto spôsobom, je isté, že život je pre ňu jeden veľký stres.
Aby sme pochopili prečo mačka reaguje na bežné podnety týmto nervóznym správaním, je nutné zistiť aké mala detstvo a ako sa zoznamovala s okolitým svetom vo svojom kotěcím veku. Zistilo sa, že nedostatok kontaktu s ľuďmi v období medzi druhým a siedmym týždňom veku mačiat významne ovplyvní ich schopnosť vyhľadávať ľudský kontakt v dospelosti. Ďalej sa zistilo, že dispozícii k nervozite u mláďat môže ovplyvniť aj matkinho povaha. Zjednodušene povedané, neskúsená a málo psychicky odolná matka produkuje ďalšiu generáciu ustráchaných a nervóznych mačiek. Toto je síce pravda, ale nikdy nie je nič len čierne alebo biele. Aj v jednom vrhu sa môžu vyskytovať jedinci odvážnejší, ktorí sa do všetkého vrhajú po hlave a nadšene skúmajú všetko nové a bojazlivejší, ktorí sa držia v pozadí a vyčkávajú, až novú vec preskúma niekto iný, pokiaľ ju uznajú za bezpečnú opatrne ju preskúmajú. V niektorých prípadoch sa však radšej takejto situácii úplne vyhnú a napriek tomu, že všetky mačiatka mala v detstve rovnaké podmienky, z týchto vyrastú menej psychicky odolné mačky.
Niektoré mačky sa správajú nervózne a ustráchane za všetkých okolností, čo pramení z ich neschopnosti vyrovnať sa so životom, ale u iných má strach konkrétnejší príčinu.
Krátkodobý strach
Mačky, ktoré pociťujú strach v dôsledku zmien v životnej situácii, napr. Sťahovanie do nového prostredia, spoznávanie nových ľudí, alebo dlhší neprítomnosť obľúbeného človeka, ho po krátkej dobe obvykle premôžu. Vystrašená mačka sa môže vykľuť iz inak veľmi sebavedomého jedinca pri návšteve veterinára, pri jazde v hromadných prostriedkoch, pri zoznamovaní sa s novým mačacím členom domácnosti. Takéto mačky treba upokojiť. Majitelia sa často snažia mačku vziať do náručia, upokojiť ju hladením a maznaním, aby jej dokázali, že svet je priateľským miestom. Bohužiaľ, mačka v stave úzkosti a strachu nedokáže takú útechu prijať a to, že sa jej majiteľ venuje práve vo chvíli, keď by chcela utiecť, alebo sa aspoň niekde schovať, môže vnímať ako ďalší zaťažkávacou skúšku. V niektorých prípadoch môže mačka zo strachu zareagovať agresívne a svojho majiteľa aj škaredo poškriabať a pri neprimeranej reakcii majiteľa na túto udalosť sa celá situácia môže len zhoršiť.
stavy strachu
Mačky, ktoré prežívajú dlhodobejšie fázy strachu, ktoré môžu vzniknúť napríklad zanedbaním zvieraťa, alebo týraním, potrebujú podstatne dlhšiu dobu na to, aby sa upokojili alebo si zvykli na nové prostredie alebo ľudí. Čím dlhšia je strachovať stav, tým dlhšia býva aj fázy uzdravovania.
Ako mačkám pomôcť
Nútiť mačku násilím, aby prekonala strach, je absolútne nevhodné. Tiež príliš veľká pozornosť, venovaná mačke, ktorá bola do tej doby zanedbávaná, môže zviera vystrašiť. V prvom štádiu stačí ponúknuť mačke kontakt a počkať, až ďalší krok urobí ona. Nevenujte sa stále len mačke, dodržujte svoju dennú rutinu, tak mačka najlepšie spozná, ako to u vás vlastne chodí. Ak sa mačka bojí cudzích ľudí, neznamená to ešte, že budete bez priateľov a návštev. Pokiaľ pri zazvonení zvončeka uteká sa rýchlo ukryť, zazvoňte aj vy, skôr, než si otvoríte dvere, alebo počkajte až vám niekto, ak je doma, otvorí. Tak mačka spozná, že z druhej strany dverí nemusí nutne prísť niekto úplne neznámy. V ďalšej fáze je dobré umiestniť doprostred izby väčší klietka, v ktorej by sa mačka cítila bezpečne. Musí si však do klietky vliezť sama. Najvyššie toho docielite, keď dáte do klietky obľúbenou deku a misky s kŕmením. Ak mačka bude na klietku zvyknutá, dohovorte si návštevu. Mačku umiestnite do klietky skôr, než sa ozve zvonček. Návšteva by v tejto fáze nemali s mačkou komunikovať, stačí, keď budú spoločne v jednej miestnosti a mačka spozná, že sa jej nič nestalo. Pokračujte pomaly, hovorte na mačku pri ďalšej návšteve a skúste ju cez mreže podať maškrtu. Nabudúce už to môže skúsiť aj niekto z hostí. Bude to asi trvať trochu dlhšie, než si mačka zvykne na cudzích ľudí, ale ak všetko pôjde dobre, môžete skúsiť dať mačke popruhy a držať ju v náručí, aj keď máte hostí. Spočiatku len na chvíľu, potom sa doba môže predlžovať. Pokiaľ si budete istí, že túto fázu zvláda mačka bez problémov, skúste požiadať niekoho z hostí, aby na mačku hovoril, podal jej maškrtu a súčasne s vami ju skúsil pohladiť. Nesmie to však byť násilné. Tým by ste sa dostali zase na začiatok. Ak mačka prekoná strach z cudzích ľudí, bude s vami aj s návštevou pokojne v rovnakej miestnosti. Čakať od nej, že sa bude s cudzími ľuďmi maznať od nej, ale nemôžete.
Pomôcť bojazlivé mačke môže aj druhá mačka v domácnosti, ak je to mačka, ktorá vyhľadáva kontakt s vami a vašu blízkosť. Názornými príkladmi, treba bojazlivé mačke ukázať, ako vzťah medzi mačkou a človekom môže byť krásny. Bojazlivá mačka bude pozorovať a hodnotiť. Bude sledovať, ako sa správa tá druhá pokojná mačka a ako sa teší z kontaktu s vami. Pokiaľ dôjde k záveru, že z tohto kontaktu nehrozí žiadne nebezpečenstvo, je možné, že začne tiež vyhľadávať kontakt s vami. Spočiatku to bude veľmi opatrné, možno len utretie sa o nohu, alebo ľahnutia blízkosti vás. Aj toto je už úspech. Ak nebudete na mačku naliehať, spozná, že jej naozaj žiadne nebezpečenstvo nehrozí a kontakty budú častejšie aj bližšie.
Lieky ...
Samozrejme mačkám možné podávať lieky utlmujúce strach ako užitočné ochranné opatrenie, tieto lieky však nikdy nepodávajte bez vedomia veterinára a podľa vlastného uváženia. Podávanie liekov by mala byť až posledná možnosť, keď už nestačí samotná trpezlivosť a pozornosť. O takejto terapii sa vždy poraďte s veterinárnym lekárom. Dnes sa na liečbu úspešne používajú aj homeopatiká, u mačiek sa jedná predovšetkým o upokojujúce lieky, napr. Bachove kvapky. Ďalej o prípravok Felliway, ktorý je k dostaniu ako elektrický difuzér do zásuvky a má upokojujúce účinky. Felliwey je bezpečný a nemá žiadne účinky na iné zvieratá alebo ľudí. Jeho obstarávacia cena je však vyššia.
nevzdávať sa
Keď sa z plaché a ustrašené mačky stane maznavé zviera, nie je to zázrak. Je za tým veľa práce a trpezlivosti. Blaho mačky neprivoláte podaním pár maškŕt a bezmyšlenkovitým hladením. Mačke sa musíte skutočne venovať a je možné, že do tej chvíle na to naozaj nebola vôbec zvyknutá. Nevzdávajte sa, keď sa vám bude zdať, že už to trvá nejako dlho. Pri dostatočnej trpezlivosti sa aj z vašej plaché a bojazlivé mačky stane časom pokojné zviera, ktoré vaši námahu odmení láskou, ktorú vám venuje.
Text a foto: Jana Ožanová
Chovateľská stanica Jastycat.CZ