U plodných mačiek si môžeme všimnúť charakteristického správania, ktoré je spojené s ich hormonálnym cyklom. Tým, ako sa na jeseň a v zime skracujú dni, núti to mačku k anestrii (sexuálnej nečinnosti).
Plodná mačka má rovnako pohlavne neaktívne obdobie medzi aktívnymi estrickými cyklami počas roka. Táto kratšie anestrická období sa nezývají diestrus. A kedy je mačka pripravená na párenie? V čase, keď plodná mačka vstúpi do proestrického obdobia (pred plnou rujou), začne sa predvádzať a bude sa viac otierať hlavu o rôzne predmety. Toto obdobie trvá zvyčajne jeden až tri dni a pre majiteľov mačiek je jednoducho rozpoznateľné - mačka je prítulnejšie a prejavuje oveľa väčšiu priazeň ľuďom i zvieratám. Počas tejto fázy sa môže u mačky rozvinúť väčšiu náklonnosť k určitému kocúrovi, ktorý sa jej dvorí tak, že trávi čas sedením vedľa nej. Súčasne sa s ňou môžu pokúsiť spáriť aj niektorí iní kocúri, budú však pravdepodobne odmietnutí - mačka napr. Stiahne chvost a môže na ne i zaútočiť. Akonáhle mačka prejde do plnej ruje, kedy sú jej vaječníky pripravené k ovulácii, jej pohyby budú postupne stále vábivejšie. Môžete si tiež všimnúť toho, že mačka roztvára a zviera labky, váľa sa na chrbte a prevracia sa z jedného boku na druhý. Takisto sa začne hlasno prejavovať. Po začiatku plné ruje bude hlasno mňaukať, váľať sa na chrbte, tiež bude zadnú stranu hlavy silno tlačiť k zemi na účely značkovanie pachom z mazových žliazok. Plodná mačka je nejsvolnější k páreniu obvykle tretí alebo štvrtý deň ruje. Pokiaľ dôjde na krytie, jej ruje do 24 hodín ustane pôsobením progesterónu vylučovaného žltým telieskom vo vaječníkoch. Ak sa ale nespáří, môže trvať až 14 dní, hoci najviditeľnejšie bude len jeden týždeň.
Bez párenie trvá celý priemerný cyklus asi tri týždne, ale je to veľmi premenlivé, zvlášť u ušľachtilých plemien. Uvádza sa, že siamským mačkám trvá ruje len krátko, avšak majiteľovi to tak nemusí pripadať vzhľadom k hlasným prejavom týchto mačiek. Perzské mačky mávajú ruje menej často a sú väčšinou pomerne tiché.
Čo robiť pri absencii ruje?
V prípade vynechania ruje a ak trvá pauza dlho, môžeme homeopatických lieky naštartovať činnosť vaječníkov a hypofýzy. K poruchám funkcie týchto orgánov hormonálnej sústavy môže dochádzať z rôznych dôvodov.
Folliculinum
Liek na povzbudenie činnosti vaječníkov. Vždy ho kombinujeme s niektorým z nasledujúcich liekov. Riedenie 9 CH 1-krát denne aspoň 14 dní alebo do objavenia ruje.
Pulsatilla
Jemné samice, citlivé, maznavé, veľmi prítulné a zimomravé, ale majú rady pobyt na čerstvom vzduchu. Po tučné strave trpí hnačkami. Riedenie 30 CH 1-2krát týždenne, na začiatku je vhodné podať jednu dávku v riedení 200 CH.
Ignatia amara
Vynechanie ruje následkom nejakého psychického otrasu alebo emocionálneho šoku. Prejavujú sa paradoxné reakcie, napríklad chce byť v spoločnosti, tlačí sa do dverí, ale potom sa uloží v ústraní (napríklad pod posteľou) a je nedotklivé. Často je vhodné striedať tento liek s liekom Actaea racemosa 9-15 CH. Riedenie 15-30 CH 1-2krát v týždni.
Natrum muriaticum
Vynechanie ruje, prebehne bez farbenia-krvácania. Namiesto neho sa môže objavovať priehľadný hlien. Často u smutných samíc. Riedenie 15 CH 2-3krát týždenne.
Sepia officinalis
Ruje sa nedostavuje alebo je len veľmi slabá, až známky frigidity - odmieta kocúra. V predchádzajúcich říjích mohol byť pozorované vyskočenie sliznice maternice alebo zápaly maternice alebo pošvy. Samica je smutná, depresívne až popudlivá. Riedenie 15 CH 2-3krát týždenne.
Zdroje: 100 spôsobov ako rozumieť vašej mačke, Roger Tabor, Mladá fronta
Poznávame homeopatiu, Ako šetrne liečiť psy a mačky, MVDr. Michaela Švaříčková, MVDr. Václav Holzbauer, Grada www.grada.cz