Horúce dni dávajú zabrať nielen nám ľuďom, veľmi nimi trpí aj naši zvierací miláčikovia, ktorí majú navyše len obmedzené možnosti, ako si za takého počasie zabezpečiť znesiteľné podmienky na existenciu. Toto leto sa s rekordnými tropickými teplotami roztrhlo vrece, a tak neponechá nič náhode a zistite, ako psíka v letnom sparne ochladiť a účinne predísť prehriatiu. Aj budúci týždeň sa ponesie v duchu veľkých horúčav.
Útočisko pred slnkom
Najlepšie podmienky pre prečkanie dusných horúčav zaistíte štvornohému miláčikovi splnením dvoch základných predpokladov - poskytnutím azylu v podobe tienistého miesta a pravidelným dopĺňaním tekutín v častejších intervaloch. Ak je pes na záhrade, je nutné zaistiť nejaké voľne dostupné miesto v chládku, kde môže schovať svoje horúčavou zmožená telo. Ideálne je prístrešok, kam sa môže pred slnečným žiarením ukryť. Ak má za normálnych okolností vstup do ľudského príbytku zakázaný, nie je od veci urobiť výnimku a pustiť ho aspoň do chodby či na verandu, kde si môže ľahnúť na studené dlaždice. V mestskom byte by sa naopak malo dbať na primerané vetranie, hlavne ráno a večer, kedy teploty ešte / už nedosahujú svojho maxima. Cez deň, v čase najväčšej vyhne, je lepšie nenechávať všetky okná otvorené a vetrať len na ventiláciu, aby sa v byte nevytvorila nedýchateľnáý sauna. Dôležité je tiež udržiavanie dostatočnej vlhkosti vzduchu.
Pitný režim je základ
Pitný režim by mal byť založený na čerstvé a čistej vode. Čistá rovná sa zdravotne nezávadná, so známym pôvodom. Stáva sa často, že na cestách a prechádzkach nie je taký zdroj k dispozícii. Pre takéto prípady môžete využiť tiež novinku, pramenitou voda pre psov Fook Water v praktickom balení s pripevnenou mištičkou na jednorazové použitie. Obsahuje vápnik pre zdravý rast kostí a vďaka revolučnej fľaši 2v1 sa ľahko zbalí a používa v teréne. Dbajte tiež na vyhovujúcu teplotu. Hoci by sa miska s ľadovou vodou mohla zdať ako výborný nápad na osvieženie, nie je tomu tak. Odborníci varujú pred podávaním príliš studenej vody z dôvodu možného utrpenia teplotného šoku. Absolútna tabu je potom chladenie ľadom. Ideálne je vlažná voda: predstavuje vhodný kompromis medzi extrémnymi teplotnými výkyvmi. Súčasne by ju mali mať neustále k dispozícii. Množstvo vody, ktorú pes potrebuje, je závislé na mnohých faktoroch, ako je typ prijímanej stravy, veľkosť psa, fyzická aktivita a práve spomínané počasie. Každý chovateľ má určite predstavu, koľko toho jeho miláčik vypije, stačí teda toto množstvo navýšiť približne o dvojnásobok až trojnásobok.
Veterinári tiež odporúčajú psa ochladzovať zvlhčením srsti. Nemusí pritom ísť hneď o sprchovaní pod veľkým prúdom alebo kropenie záhradnou hadicou. Stačí ho zabaliť do namočeného uteráka, osviežiť kožúšok pár kvapkami ... Opäť voda nesmie byť úplne ľadová. Zvláštnu starostlivosť by mali zavlažovanie a osviežovanie venovať majitelia dlhosrstých a tmavých plemien. Hustú srsť je potrebné často a starostlivo prečesávať - pod zacuchaným plstnatým kožúškom sa viac kumuluje teplo a srsť potom zle plní svoju funkciu izolačnej vrstvy.