Mačky vyjadrujú nálady a potreby tak, že vydávajú rozmanité zvuky, ale aj mimikou a rečou tela. Keď sa budete svojmu miláčikovi denne intenzívne venovať, dokážete si čoskoro jeho správanie vyložiť.
reč zvukov
Rozsiahly repertoár zvukov má pôvod ešte v "kotící" reči, ktorú komunikovala mačiatka so svojou matkou. Túto reč si uchovávajú mačky aj ako dospelé a obohacujú ju výrazy dospelých mačiek.
Mačacie mňaukanie môže vyjadrovať mnohé: Hlad, prosbu o pozornosť, výzvu, aby ste otvorili dvere. Môže to znamenať aj tiché vábenie alebo pozdrav. Citlivý pozorovateľ sa čoskoro naučí rozlišovať rôzne významové odtiene.
Zápas dvoch mačiek sprevádza výhražné revanie, zosilňujúce sa a slabnúci skučanie, a to zvlášť pri súboji dvoch kocúrovi rivalov.
Prskanie a vrčanie znamená, že mačka má strach, ale je pripravená sa brániť. Niekedy zo seba ešte vyráža škrekľavé hrdelný zvuky.
Mačiatka, ktorá sa cíti opustená alebo ohrozené, často žalostne kričí. Keď je ich matka na blízku, pribehne ju na pomoc. Podobný krik vydávajú aj dospelé mačky, ktoré niečo silne bolí.
Keď mačka predo, vyjadruje tak priateľské rozpoloženie. Ak sa cíti zvlášť dobre, býva to často spojené s tzv. Mliečnym krokom. Pri tom striedavo vyťahuje a zaťahuje pazúriky na predných labkách. Toto správanie je pozostatkom z kotěcího obdobia, kedy tak mačiatko, ktoré pije u matky, stimuluje prúd mlieka. Pradenie môže znamenať aj prosbu, to keď je mačka zranená a potrebuje ľudskú pomoc.
Pri "bľabotanie" na seba kŕčovito narážajú čeľuste. Ide pravdepodobne o vyjadrenie nejakej konfliktné situácie, kedy je nablízku lákavá korisť, napr. Vták, ale pre mačku je nedosiahnuteľná.
reč tela
Pohyby chvostom. Priateľská mačka pozdravia svojho pána so vztýčeným chvostom. Cukání špičkou chvosta je znakom vypäté pozornosti, prudké pohyby chvostom poukazujú na nepokoj (rozhodovanie medzi dvoma rôznymi podnetmi) alebo agresivitu. Naježený chvost znamená silný strach.
Držanie tela. Pomalé vykračování na natiahnutých nohách má urobiť dojem na rivala, keď potom mačka zježia chlpy na chrbte, pôsobí ešte väčším dojmom. Protivníka fixuje výhražne upreným pohľadom. Zo zdvihnuté labky sa dá usudzovať na ochotu brániť sa. Mačací chrbát (natiahnuté nohy, chrbát do oblúka, naježené chlpy), pri ktorom ukazuje súperovi širšie stranu, je zmesou strachu a agresie. Keď prevažuje strach, mačka sa prikrčí na zem a sklopí uši a stiahne chvost.
Čo prezradí uši?
Keď je mačka uvoľnená, ukazujú jej uši dopredu a ľahko von.
Ak pozornosť mačky vzbudí nejaký zvuk, otočí špicaté uši priamo dopredu.
V konfliktných situáciách sebou uši nervózne zachvejú.
Mačka pripravená k obrane sklopí uši dole do bezpečnejšie polohy.
Agresívne naladená mačka natočí uši k strane tak, že je dobre vidieť ich zadná strana.
Brigit Gollman: Mačka - sebavedomá múdra, hravá, vydalo nakladateľstvo Grada