popôrodná eklampsia

Máte doma gravidné alebo dojčiace suku? Pozor na popôrodné odvápnenie. Ľudovo sa tomuto ochoreniu hovorí mliečna horúčka. Ide o stav, ktorý prichádza nečakane, môže mať dramatický priebeh, ktorý v najťažších prípadoch končia až úhynom suky.

S ochorením sa najčastejšie stretávame u súk, ktoré sú približne 3-4 týždne po pôrode, kedy je laktácie na vrchole a do mlieka je odovzdávané maximum živín. V tele môže dôjsť k vyplaveniu vápnika (hypoklacémie) a niekedy aj glukózy (hypoglykémia) pod kritickú hodnotu. Ochorenie postihuje najmä suky malých a stredných plemien, zvlášť tie s početnými vrhy, prípadne nepokojné suky s rýchlo rastúcimi šteňatami, veľa mliečne suky a suky s veľmi silným materským pudom. Bohužiaľ preventívne podávanie liekov obsahujúcich vápnik gravidným a dojčiacim sukám vzniku ochorenia nezabráni, naopak paradoxne sa môže podieľať na jeho zrode.

Aké sú príznaky?

U suky je spočiatku patrný nepokoj, chová sa nervózne, je vyčerpaná. Niekedy sa objavuje dezorientácia, tras. Fena si často trie ňufák labkami, prípadne si otiera hlavu o zem, je smädná. Odchádza od šteniat, vyhľadáva tienisté miesta a odmieta potravu. Postupne úplne stráca záujem o šteňatá, nadmerne sliní, pije, neskôr kolabuje. Niekedy môže zvracať alebo mať hnačku. Ďalšou fázou je patologické prehriatie organizmu, ktoré je sprevádzané kŕčmi. Fena pri pokuse o chôdzu padá a neskôr nie je ani schopná sa postaviť. Kvôli kŕčom nastupuje horúčka (hypertermia). Neliečené zviera upadá do šoku a môže až uhynúť následkom prehriatia a edému mozgu.

Rýchly priebeh

Bohužiaľ eklampsia má veľmi rýchly priebeh. Môže sa rozvinúť v priebehu niekoľkých minút až hodín. Preto je vždy nutné okamžite zájsť s fenkou k veterinárovi. Liečba spočíva v podaní vápnika, glukózy (intravenózne - do žily), prípadne veterinár odporučí tiež lieky tlmiace kŕče a horúčku. Potom je nutné podávať zvieraťu niekoľko dní kalciové preparáty. Veterinár ďalej odporučí vhodnú stravu pre matku i šteňatá, poradí s následnou starostlivosťou a dobou odstavení. Popôrodné eklampsia má tendenciu sa vracať (približne u 20% prípadov), preto je suku nutné strážiť a šteňatá odstaviť včas.

prevencia

Bohužiaľ prevencia eklampsia nie je presne známa. Veľkú úlohu hrá vyvážená výživa počas gravidity aj laktácie, najlepšie vo forme kvalitných kompletných krmív určených pre gravidné a dojčiace suky. Dôležité je neprekrmovať potravinovými doplnkami s vápnikom počas gravidity. Keď sa suke dostáva nadbytku vápnika, následne totiž dochádza k spomaleniu aktivácie jeho rezerv v čase, keď ho fena potrebuje, čím tiež môže dôjsť k vzniku eklampsia.

Pozrite: Weimarský stavač, história - chov - výcvik, MVDr. Jana Kočová, Mladá fronta, 2016