Pre každého chovateľa patrí obdobia príchode mačiatok k tým najkrajším a zároveň najnáročnejším. Je potrebné venovať dostatočnú a citlivú pozornosť mačacie mamičke, rovnako tak nič nezanedbať v starostlivosti o mačiatka.
Už sa to blíži
Termín, kedy bude naša mačka rodiť, si ľahko vypočítame. Prvý termín pôrodu určíme tak, že k druhému dňu po prvom krytí pripočítame 63 dní. Posledný termín pôrodu spočítame podľa posledného dňa, kedy kocúr mačičku kryl, ku ktorému opäť pripočítame 63 dní. Ak mačka neporodí v vopred stanovený termín, ale o pár dní skôr či neskôr, nie je sa treba znepokojovať, je to normálne. Blížiace sa pôrod môžeme určiť tiež meraním teploty. Dva, tri dni pred pôrodom obvyklá teplota 38,4-39 ° C klesá o jeden stupeň. Pred samotným pôrodom je mačka zvyčajne nepokojná, rada zalieza a hľadá si vhodné miesto na pôrod. Preto je dôležité vašej mačke pripraviť vhodnú pôrodnici. Je lepšie, ak ju má mačka k dispozícii niekoľko dní pred pôrodom. Ideálne je papierová krabica (veľkosť krabice od banánov) krytá zo všetkých strán, iba s malým prielezom. Najlepšie je krabica so snímateľným vekom, aby sme mali rodiace mačku a mačiatka pod dohľadom a mali k nim dobrý prístup. Pôrodná bedňu umiestnime na pokojné, nerušené miesto bez prievanu, radšej do pološera, než na priame svetlo. Na dno pôrodnice dáme čisté prestieradlo. V miestnosti zabezpečíme dostatočnú teplotu, minimálne
Ako prípravu na pôrod mačky si nachystáme niekoľko starších uterákov či plienky, všetko musí byť čisté. Môžeme si tiež zaobstarať jednorazové, buničitej podložky. Uteráky či podložky využijeme pri samotnom pôrode, môžeme opatrne vymieňať podložky pod mačkou a mačiatkami a osušiť mačiatka. Vhodná je tiež elektrická dečka, na ktoré môžeme nechať doschnúť mačiatka, aby neprechladli. Elektrickú dečku neumiestňujeme priamo pod mačku, nechcela by potom u mačiatok ležať. Ďalej si pripravíme nožnice na prestrihnutie pupočnej šnúry, ktoré vopred vyvaríme. K dispozícii by sme mali mať fľaštičky s cumlíky na přikrmení mačiatok, špeciálne mliečko pre mačiatka či Tatru grand. Ako sme si už povedali, pripravíme mačke pôrodnici. Dôležité je si zistiť kontakt na veterinára, ktorý bude mať v termín pôrodu našej mačky pohotovosť pre prípad, keby nastali nejaké komplikácie. Musíme myslieť aj na to, že mačky často rodia v noci, mačku máme preto stále pod dohľadom.
Pôrod začína odtokom plodovej vody. Po odtoku plodovej vody môže ihneď začať samotný pôrod, ale je normálne aj keď sa ešte hodinu nič nedeje. Mačka zrýchlene dýcha a na brušku mačky sú viditeľné kontrakcie, sťahy maternice. Niekedy sa pri pôrode najprv objaví bublina, plodový obal s vodou. Neprepichujú ho a necháme mačku v pokoji, slovami ju ukľudňujeme, hladíme. Niekedy nemusí ani plodová voda odtiecť a už nastáva samotný pôrod. Niektoré mačky si pri pôrode poradia úplne samé, iné budú potrebovať našu pomoc. Snažíme sa do pôrodu príliš nezasahovať, ale sme mačke stále na blízku a pripravení zasiahnuť, ak to bude potrebné.
Najčastejšie sa rodí mačiatka napred hlavičkou, pôrod panvovým koncom však tiež nie je výnimkou. Mačička sa môže narodiť už úplne zbavené obalu, ale obvyklé sú aj prípady, keď sa mačiatko narodí v plodových obaloch. Skúsená mačka obal prehryznú, prehryzne pupočnú šnúru a mačiatko začne olizovať, čím ho rozmasíruje. Pokiaľ je mačka neskúsená a nevie si rady, je rad na nás a musíme konať naozaj rýchlo. V mieste hlavičky plodový obal opatrne prstami roztrhne a mačiatko zbavíme obalu. Krv, ktorá je v pupočnej šnúre zrejmá, stiahneme prstami kúsok smerom ku mačiatku a kúsok k placente a v mieste bez krvi pupočnú šnúru odstrihneme. Pupočnú šnúru odstřihujeme
S narodením každého mačiatka sledujeme, aby odišla aj placenta, tzv. Lôžko. Placentu necháme mačke zožrať, získa tak potrebné živiny. Pri narodení viacerých mačiatok však necháme mačku zjesť maximálne tri placenty, pri požití viac placent by sa mohol dostaviť hnačka.
Ak je pôrod ukončený, mačka je pokojná, leží spokojne s mačiatkami v pelechu, mačiatka olizuje a masíruje. Pod mačkou a mačiatkami vymeníme podložku a udržujeme ich v teple a suchu. Mačiatka na digitálne stolové váhe zvážime, zapíšeme si ich váhy a ihneď určíme pohlavie mačiatok. Pohlavie mačiatka sa nám najlepšie určí, keď je mačiatko ešte mokré. Ak sa nám narodí viac mačiatok rovnakej farby a vidíme, že ich od seba nebudeme môcť dobre rozoznať, označíme si ich. Použijeme na to fix, ktorým farebne označíme pazúriky mačiatka, našu značku však musíme každý deň obnovovať. Ak sú mačiatka slabá, alebo je vo vrhu viac mačiatok, môžeme ich dokrmit za pomocou lavičky a špeciálneho mliečka pre mačiatka (môžeme ho nahradiť Tatrou grand). Mliečko nesmie byť studené, ale zase nie moc horúce. Aj v prípade, ak pôrod prebehol v poriadku, je lepšie, aby mačku prezrel veterinár a pichol jej injekciu na dočistenie a spustenie mlieka. Najlepšie je privolať veterinára, ktorý je ochotný prísť k nám domov, aby sme mačku cestou k veterinárovi zbytočne nevyľakali.
Niekedy sa môže narodiť mačiatko, ktoré nejaví žiadne známky života. Takéto mačiatko môže byť mala by byť dobitá plodovou vodou. Aj v tomto prípade zachováme chladnú hlavu a nezmatkujeme. Mačiatko vezmeme do plienky, rozmasírujeme ho a krajom plienky vytrieme papuľku a noštek. Mačiatko rozkýva v dlani, potrebujeme, aby sa mu dostala voda z pľúc. Našimi ústami môžeme vodu z mačiatka vysať. Ďalšia možnosť je mačiatko chytiť za zadné nôžky, zavesiť hlavou dole a za zátylok mu naliať trochu ľadovej vody. Je to často taký šok, že sa mačiatko preberie, musíme však dávať pozor, aby sa voda nedostala do ušiek, nosa alebo papuľky mačiatka. Pokiaľ mačiatko zakričí, máme vyhrané. Napriek tomu mačiatko sledujeme, a ak prská či sa mu u nošteka robia bublinky, utierame noštek a vytierame papuľku, aby mačiatko vodu opäť nevdychovali.
Môže nastať aj prípad, kedy je mačiatko príliš veľké a uviazne v pôrodných cestách. Ak mačka už nemá silu mačiatko vytlačiť, či ustanú sťahy maternice, skúsime jej opatrne rozmasírovať bruško a akonáhle začnú sťahy, môžeme mačke pomôcť mačiatko vytiahnuť. Musíme však postupovať veľmi opatrne, mačiatko nevyťahujeme násilím, všetko vykonávame v súlade so sťahy maternice. Keď nastane kontrakcie, mačiatko opatrne uchopíme, mierne povytiahneme, pri ďalšom sťahu všetko opakujeme.
Pokiaľ pri pôrode nastanú väčšie komplikácie a mačka napríklad niekoľko hodín tlačí a nenarodí sa žiadne mačiatko, či ustanú kontrakcie (sťahy maternice), prípadne uviazne mačiatko v pôrodných cestách a nemôžeme mu pomôcť, potom je dôležité privolať veterinára alebo mačku is narodenými mačiatkami k veterinárovi zaviezť . Včas vykonaný cisársky rez často zachráni mačku is mačiatkami.
Mačke je potrebné podávať výdatnú potravu a v tomto období ju nijako v jedle neobmedzovať. Kŕmime ju kvalitnými granulami, každý deň jej podávame surové hovädzie mäso (musí byť 48 hodín přemražené). Do jedálnička tiež zaradíme polotučný tvaroh, ak po ňom mačka nemá zažívacie ťažkosti. Na posilnenú a doplnenie živín mačke ponúkneme špeciálne vitamínové pasty, ktoré zakúpime u veterinára.
Mačiatka každý deň, pravidelne v rovnakú dobu, vážime, a ich váhy si zapisujeme. Spočiatku priberajú len pár gramov, dôležité však je, aby na váhe neubúdalo. Ak by sa váha mačiatok znižovala, či niektoré mačiatko neprospievalo toľko ako ostatní, začneme ho prikrmovať. K tomu použijeme špeciálne mlieko pre mačiatka, nahradiť ho môžeme aj nesladenou Tatrou grand. V tomto prípade by mal mačiatko prehliadnuť veterinár.
U malých mačiatok je ich vývoj najrýchlejší. Každý deň môžeme pozorovať istý pokrok. V prvých dňoch sú ešte slepá, ale začínajú sa orientovať a rýchlejšie vyhľadávať mamin cecíček s mliečko. V ďalších dňoch začnú otvárať oči, liezť, chodiť, hrať sa, behať, začnú sa učiť piť mliečko z tanierika, okúsi svoje prvé mäso, granulky.
Radosť z rastu a rozvoja spôsobilostí mačiatok vám mnohonásobne vynahradí starosť a obavy, ktoré ste prežívali pri ich narodení.
Text a foto: Iva Tymráková
Chovateľská stanica britských mačiek SweetNozzles, CZ