Ako svojho štvornohého maznáčika naučiť povel FUJ? Prinášame vám jednoduchý návod pre úplných začiatočníkov.
FUJ je povel, ktorý má pre psa význam: "To by si mal rovno vzdať, pretože s tým nebudeš mať tak ako tak úspech." Princíp je veľmi jednoduchý, avšak učenie vyžaduje spočiatku každodenný tréning. Môžete si samozrejme zvoliť iné slovo, ako zrovna FUJ, avšak mali by ste rozhodne vybrať povel, ktorý bežne nepoužívate, aby ste predišli zbytočným omylom.
Začíname
Pri prvom nácviku použite niečo jedlého, čo však psa až toľko neláka, napríklad suchú tvrdú žemľu alebo chleba. Psa budete mať na vodítku. Žemľu položte tak, aby ju pes videl a cítil, ale nemohol sa k nej dostať. Spočiatku ju dajte radšej do bezpečnej vzdialenosti ďalej od psa, aby o ňu síce jednoznačne javil záujem, ale aby bol zároveň ešte schopný vnímať. Keď bude vzdialenosť príliš malá, môže sa žemľou natoľko rozrušiť, že už nebude schopný správne uvažovať. V okamihu, keď prejaví o žemľu záujem, povedzte iba raz FUJ. V tomto momente nemá tento povel pre psa žiadny význam. Bude sa teda aj naďalej pokúšať nejakým spôsobom žemľu získať. Vodítko by ste nemali povoliť ani o centimeter, ale zabudnite na nejaké šklbanie. Pes by mal nadobudnúť dojem, že všetky jeho snahy sú úplne neefektívne a že na situáciu nemôže vôbec nič zmeniť. Raz to vzdá a to bude ten správny okamih, kedy ho musíte odmeniť. Celý nácvik niekoľkokrát zopakujte. Pokiaľ nemá záujem, položte žemľu na iné miesto, psa avšak neponúkajte, aby si ju vzal. Po niekoľkých lekciách sevzdá rýchlejšie, keď vyslovíte povel FUJ!
Tréning vykonávajte na rôznych miestach pri rôznych príležitostiach. Postupne používajte stále lákavejšie potravu. Nacvičujte tiež počas venčenia, keď objavia nejaké odpadky. Ak pes na vodítku povel už ako-tak zvláda, môžete nechávať vodítko voľnejšie. Dbajte však na to, aby ste mu mohli v prípade potreby zabrániť v zožratie vytúžené "potravy".
Ak ste sa úspešne dostali do tejto fázy, položte na zem niečo dobré takým spôsobom, aby ste to mohli v prípade nutnosti zakryť nôh a mohli ste cvičiť aj bez vodítka. Je dobré, keď vám pri tom niekto pomôže. Na vašej obvyklé prechádzkové trase schovajte pod plochý kameň niečo dobré tak, aby sa k tomu pes nemohol dostať a v blízkosti tohto miesta nacvičujte FUJ tiež na voľno bez vodítka. Čím budú vaše tréningové pasce nápaditejšie, tým bude váš štvornohý priateľ poslušnejší.
Povelom FUJ dávate psovi najavo, že jeho počínanie je nežiaduce a nebude sláviť úspech, vďaka čomu bude na povel reagovať stále istejšie. Povel by ste mali používať iba v situáciách, keď sa pes bude chystať niečo urobiť. Keď už sa k žemli alebo napríklad nejakého lákavému odpadku dostane a zažije úspech, potom je na použitie povelu príliš neskoro, pretože by ste pôsobili nedôveryhodne. V takých chvíľach je vhodné použiť povel pôstu.
Zdroj: Karina Mahnke, Pes - základný výcvik. Sadni, Zostaň, Ku mne. Grada, www.grada.cz