Aportovanie môžete naučiť nielen psa, ale s trochou snahy aj vášho mačacieho maznáčika. Mačky sú šelmy, ktoré baví naháňať, sledovať a chytať, aj prenášanie koristi je pre nich prirodzené, tak toto pudové správanie skúste využiť a naučte ich povel „prines“.
Samozrejme niektoré mačky majú svoju hlavu a aj napriek všetkým snahám ich prinášať loptičku alebo plyšovú myšku nenaučíte, iné na to majú vyložene talent. Hovorí sa to o burmillách, siamkách alebo mainských mývalích mačkách. Spoločná hra navyše utužuje priateľstvo a udržuje mačku v kondícii.
Začnite čoskoro
Keď sa ľudí spýtate, ako naučili svoju mačku aportovať, mnohí z nich odpovedia, že to nijako netrénovali; mačka to začala robiť sama. Aj v tomto prípade platí, že každá mačka je iná. Niektoré to pochopia hneď, iné to bude trvať dlhšie. Dôležité je začať s aportovaním čoskoro, kým je mačiatko veľmi hravé a má veľa energie a rado objavuje nové veci. Kľúčom k úspechu je vybrať dostatočne priestrannú miestnosť alebo dlhú chodbu, kde nie sú prekážky alebo rušivé elementy. Vezmite si list papiera a pred mačkou ho pokrčte do guličky tak, aby to videla a počula lákavý šuštivý zvuk. Môžete využiť aj mäkké penové loptičky alebo plyšovú myšku naplnenú catnipom. Niektoré mačky aportujú aj rôzne veci z domácnosti, napr. gumičku do vlasov. Niekedy pomáha zvoliť takú hračku, ku ktorej mačka nemá stály prístup. Keď potom špeciálnu aportovaciu hračku schováte, bude nabudúce o to žiadanejšia.
Ako na vec?
Ukážte mačke papierovú guľu alebo loptičku a hoďte jej to za hlavu a povedzte „prines“. Až sa za loptičkou vrhne, začnite ju povzbudzovať, nešetrite chválou. Rukou jej povzbudnite, aby sa vrátila a povedzte „ku mne“. Ak mačka princíp nechápe, počkajte, až loptička upustí, potom ju vezmite späť na rovnaké miesto, odkiaľ ste jej ju pôvodne hodili, a hoďte loptičku znova. Opakujte to, kým mačička nepochopí, že hračku treba priniesť do východiskovej pozície, aby ste jej odmenili maškrtou a mohli ho znova hodiť. Zakaždým, keď sa jej to podarí a loptička vám donesie, pochváľte ju a odmeňte. Aj keby to bolo len pár krokov. Pamätajte však na to, že mačku nesmiete k ničomu nútiť, musí sa sama rozhodnúť, že práve teraz chce aportovať. Preto začínajte trénovať v čase, keď má hravú náladu. Trénujte skôr pred jedlom a nikdy nie dlhšie ako 10 minút, stačí aj krátka päťminútovka. Užitočným pomocníkom je okrem maškrty aj klikr.
Zdroj: Arden Mooreová, Zdravá mačka, tipy a triky ako zaistiť vašej mačke šťastnejší život, Mladý front, 2017
Foto: hippopx.com