Medzi ľuďmi panuje pomerne rozšírený názor, že mačka žijúci len v byte je nešťastná a trápi sa, pretože nemôže von. Vraj je lepšie, keď má človek psa, pretože ten aspoň niekedy chodia na prechádzky. Lenže tento úsudok je mylný.
Je potrebné si uvedomiť, že každá mačka má (rovnako ako človek) inú povahu a iné potreby. Ak nemôžeme teda dopriať svojej mačke výbeh, mali by sme si vybrať takého jedinca, ktorému pobyt v byte nebude vadiť (také mačky naozaj existujú), a byt potom čo najlepšie prispôsobiť jeho potrebám. Mačka totiž môže žiť ako v domčeku so záhradkou, tak v byte.
Akú mačku zvoliť?
Mačka, ktorá vyrastala v byte a výbeh nikdy nepoznala, ho ani nepostráda, ak jej ho neukážeme (potom už by ho totiž vyžadovala stále). Nájde sa pár jedincov, u ktorých keď zistíme veľký temperament, hľadáme im domov práve s možnosťou výbehu. Z tohto dôvodu radíme nepořizovat si malé mačiatko, ktoré ešte nemohlo prejaviť svoje potreby a povahu. Ďalšou možnosťou je osvojiť si mačku, ktorá má zvonku zlé skúsenosti alebo je hendikepovaná. Pre takéto jedinca je plná miska a pelech u vás doma ďaleko dôležitejšie ako možnosť chodiť von. Bývajú to tí najvernejší spoločníci.
Ako prispôsobiť byt?
Mačka vás bude milovať, umožníte ak jej pozerať sa z otvoreného okna (pri vhodnom počasí). Na okne a balkóne je nutná sieť. Do bytu je potom potrebné zaobstarať mačke WC (lavorek sa stelivom , ktoré pohlcuje pachy). Najlepšie umiestnenie je spravidla v kúpeľni či zákutia chodby. Na brúsenie pazúrikov je vhodné škrabadlo či mačacie strom. Mala by mať pár hračiek - hrkajúca myšky , loptičky či trebárs len obyčajnú guličku z papiera. Ďalšie tipy na prispôsobenie bytu nájdete v rubrike Mačacie architektúra .
Ak väčšinu dňa trávite v práci či odchádzate na víkendy preč, odporúčame zaobstarať mačke mačacieho kamaráta. Ideálne je súčasne zaobstarať dve mačky, ktoré sú na seba zvyknuté. Mačka je spoločenský tvor a samotou veľmi trpí. Takto nie je závislá na vás, ak na ňu práve nemáte čas. Pani, ktoré sme radili zaobstarať mačky dve a zdali sa jej v byte predsa len príliš, sa po roku narodilo bábätko a mačička začala žiarliť - svoju žiarlivosť prejavovala tak dôrazne, že nám ju pani musela vrátiť. Zverila sa potom, že až dieťatko odrastie a znova si bude chcieť zaobstarať mačičku, dá už na naše rady.
KASTRÁCIA je nutná ako pre mačku chodiace von tak pre mačku bytovú. Nekastrované mačička sa v cca v 5 mesiacoch začne mrouskat a v byte sa trápi, pretože jej nedoprajete kocúra. Tá, ktorá chodí von, by okolo 5. mesiaca otehotnela. To naozaj nie je žiaduce, pretože máme toľko mačiatok, ktorá hľadajú domov, že nie je správne nechať rodiť ďalšie. To isté platí pre kocúrov. Nevykastrované samce kocúr by nám v byte v okamihu pohlavnej dospelosti okolo 6. mesiaca značkovali svoje územie silne páchnuce močom. Ten, ktorý má výbeh, často zmizne na celé dni i týždne. Vracia sa často s naozaj škaredými poraneniami z kocúrovi bitiek, alebo sa vôbec nevráti. Väčšina mačiek, ktorá skončí pod kolesami áut, sú nevykastrované kocúry. Povaha ani temperament sa u kocúra po kastrácii nezmení, myši lovia rovnako Byť tu, takže je ušetrený popísaných útrap.
Nenechajme zvieratá trpieť za to, že im nerozumieme. Ku spokojnému spolužitie s nimi stačí len jediné - poznať a rešpektovať ich potreby. Poradíme a vysvetlíme správanie a potreby mačiek každému, kto by mal záujem.
Článok bol s láskavým dovolením potvrdiť z Mačky SOS Hodonín www.kocky-hodonin.estranky.cz